Hangi yapımcının sevgilisiydin?

Sinema meraklılarının internette sıkça dolaştıklarını biliyoruz. Sitelerde ilginç bilgilere ve tartışmalara rastlanabiliyor.

İSTANBUL - Sinema meraklılarının internette sıkça dolaştıklarını biliyoruz. Sitelerde ilginç bilgilere ve tartışmalara rastlanabiliyor. Şu sıralarda, film eleştirileri başta olmak üzere sinema yazılarına hayli yer veren 'Salon.com'da neşeli bir sohbet ortamı var.
Sohbetlerin son konusu, 'Hangi yapımcının sevgilisiydin?' Yıllardır beyazperdeyi işgal eden kabiliyetsiz oyuncular konusunu tartışmaya açmışlar. Sinemaseverler de bu fırsatı kaçırmamış. İş öyle alevlenmiş ki, yerini hak etmeyenler arasında Daniel Day-Lewis ve John Malkovich'in bile adı geçiyor.
Affleck iyi çocuk ama...
Tartışma Ben Affleck'le başladı. Katılımcıların görüşü, iyi bir çocuk bile olsa, Affleck'in hiç oyunculuk yeteneği olmadığı yönündeydi. Favoriler, Affleck'in yanı sıra Demi Moore, Kim Basinger, John Travolta, Cameron Diaz, Freddie Prinze Jr., Steve Guttenberg, Andie McDowell, Penelope Cruz, Winona Ryder ve elbette Keanu Reeves.
Bunlar, uzun ve başarılı meslek hayatına sahip olma hikmetleri anlaşılmayan oyuncuların sadece bir kısmı. İş sonunda gelip Cuba Gooding Jr., John Cusack, Annette Bening, Jack Nicholson ve Gene Hackman gibilerine dayanmış. Bir kısmının sadece belirli rollerde oynayabildiğini, bir kısmının belirli bakış ve yüz ifadeleriyle durumu idare ettiğini, bazılarının da iyi aktör oldukları halde kendilerini ziyan ettiklerini düşünüyorlar. Hackman'ın bir şiiri bile var: "Her filmde oynar durur/Bazen
bir havluya sarınır/O oynamıyorsa eğer/Mutlaka Andie McDowell vardır."
Hatta dört aktrisin oyunculuk yöntemlerini özetlemişler: Meg Ryan-patates burun, yapışkan tebessüm, duyguları incinmiş çocuk bakışıyla çatılmış kaşlar. Sarrah Jessica Parker-çeneni gevşek bırak, odak noktanı yitirmiş gibi boşluğa bak, hep yanlış giyin, saçının her an yüzünün yüzde 70'ini örtmesine dikkat et (bir katılımcı, bunun iyi olduğunu düşünüyor. Esas sorun, görünen yüzde 30'daymış). Julia Roberts-sinirli (ya da heyecanlı, hüzünlü, canı sıkkın) olduğunu göstermek için hızla sağa sola bak, aynı nedenle ellerini titret, ciddi bir sahne oynuyorsan üç saniye bakakal ve sonra da gözünü kırp.
Coppola ile kan bağı olanlar
Bir de 'kamera karşısında hiçbir işleri olmayanlar' ile 'kamera karşısına daha sık geçmesi gerekenler' listeleri var.
İlkindekiler Geena Davis, Francis Ford Coppola'yla kan bağı olanlar, Bruce Dern'le kan bağı olanlar, Sarah Jessica Parker.
İkinci listede ise, Hugh Jackman, Jennifer Jason Leigh, Sigourney Weaver, Alan Rickman, Maggie Smith yer alıyor. Sohbete katılanların çok yetenekli oldukları halde haklarının yendiği konusunda fikir birliği halinde olduğu iki oyuncunun adı ise, birçok kez geçmiş: Mimi Rogers (kendisi Tom Cruise'un ilk eşi olur) ve kötü adamlığa mahkûm Pat Hingle.
Cinsel cazibeleri sayesinde bu yerlere gelmiş olduğu sanılan oyuncuların da hatırı sorulmuş. Örneğin, 'Örümceğin Maskesi'nin üzgün annesi Penelope Ann Miller. Bir okur, onun bu duruma gelmek için Hollywood'daki ilk günlerinde uyuşturucu ve her tarafa gizlenmiş video kameraların da eksik olmadığı çılgın bir partiye katıldığı görüşünde. Aksi takdirde bir meslek hayatı olmasının açıklanamayacağını söylüyor.
Kim Basinger de siteye yazanların favorilerinden. 'L.A. Sırları' ile aldığı Oscar'ın yıllar boyunca sunduğu karşılıksız cinsel lütufların ödülü olduğunu düşünenler bile var. Bu fasıldaki en eğlenceli katılım ise, RBVS rumuzlu şahıstan gelmiş. "Kate Capshaw" diyor, "Bu kadın kiminle yatıyor?" Birisi hemen cevabını vermiş: "Yoksa bu bir şaka mı? Kadın Steven Spielberg'le evli." (Kültür Sanat)