Haritalardaki 500 yıllık İstanbul

Haritalardaki 500 yıllık İstanbul
Haritalardaki 500 yıllık İstanbul

İSTANBUL - İstanbul’un 1422-1922 yılları arasındaki haritaları kitap oldu. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın danışmanlığında, sanat tarihçisi Dr. Ayşe Yetişkin Kubilay’ın hazırladığı ‘1422-1922 İstanbul Haritaları’ adlı kitap, Denizler Kitabevi tarafından yayımlandı. Kitapta; Yunanistan’da yaşayan İstanbul haritaları koleksiyoneri Nick Adjemoğlu’nun 580 haritası arasından seçilen 100 harita yer alıyor.
Gezginlerin tanıklıklarına dayanan bu haritalar fetih Öncesinden başlayıp Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine kadar uzanıyor. Sadece şehri görerek çizilen 1422 tarihli ilk istanbul haritası, Floransalı gezgin ve haritacı Christoforo Boundelmonte’ye ait. İlk Ölçekli istanbul haritasıysa Haliç, Pera-Galata ve Üsküdar’ı içine alan François Kauffer’in 1786 tarihli haritası. Coğrafyası ve kültürüyle her çağda cazibesini kaybetmeyen İstanbul, sadece konum olarak değil camiileri, boğazı, yerleşim alanları ve insanlarıyla da haritaların konusu.
Kitabın çıkmasıyla paralel olarak Rahmi M. Koç Müzesinde sadece 40 haritanın görülebileceği 14 Şubat’a kadar görülebilecek bir de sergi açılıyor. ‘İstanbul Haritaları 1422-1922’ kitabı ve sergisi ocak ayı sonunda ise dünyanın en büyük harita fuarı olarak bilinen ve ABD’de düzenlenen Uluslararası Miami Harita Fuarı’na ‘özel davetli’ olarak katılacak. (Kültür Sanat)