Hatıralar eşliğinde ezberbozan caz akşamı

Hatıralar eşliğinde ezberbozan caz akşamı
Hatıralar eşliğinde ezberbozan caz akşamı
İstanbul Erkek Lisesi, bu akşam tarihinde ilk kez bir caz konserine ev sahipliği yapacak. 21. İstanbul Caz Festivali'nin 'Caz için Tuhaf Bir Yer' serisi kapsamındaki konserde sahneye çıkacak iki Grammy ödüllü Children Of The Light Trio'nun en dikkate değer tarafı barındırdığı müzisyenlerin her birinin teker teker çalgısında bir dev olması. Murat Beşer'in Caz Festivali dergisindeki yazısını sunuyoruz.
Haber: MURAT BEŞER / Arşivi

Bu konser iki açıdan ilginç; biri şüphesiz daha önce hiç caz konserine ev sahipliği yapmamış bir mekân olarak İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi. Sayısız insanın öğrencilik yıllarına şahitlik etmiş bu bahçe, konsept adına çok uygun: “Caz için Tuhaf Bir Yer”. Diğeri ise tabii ki Children Of The Light Trio’nun yer alacağı sahnede olup bitecekler. Bu üçlünün en dikkate değer tarafı barındırdığı müzisyenlerin her birinin teker teker çalgısında bir dev olması.
Ülkemize ilk kez Wayne Shorter Dörtlüsü’nün bir üyesi olarak gelmişti Danilo Perez. Henüz otuzlu yaşların başındaydı ve en iyi genç caz piyanisti olarak gösteriliyordu camiada. Perez bu yorumun sahiplerini yanıltmadı, hem Latin müziğinde hem de cazda Gonzalo Rubalcaba ile birlikte geleneği sırtlayanlar tahtına kuruldu, eş başkan olarak. Yanı sıra eğitimci ve sosyal aktivist hüviyetlerini de taşıyan Panamalı müzisyen, günümüzün en etkili cazcıları arasında.
Eski yol arkadaşlarından iki tanesi, biri (hem elektrik hem de akustik basa hâkim olma özelliğiyle bilinen) dünyanın sayılı fusion müzisyenlerinden John Patitucci, diğeri ise poptan caza folktan fusion’a pek çok telde oynayan, çok yönlü davulcu Brian Blade. Üçü de şaşırtıcı karakterler, sürprizlerle dolu… Üç müzisyenin ortak özelliği, Wayne Shorter gibi engin bir hocanın tedrisatından geçmiş olmaları. Zaten bu projeyi kuran kişi de Shorter’ın kendisi.
Ancak mesele bununla sınırlı değil, (Perez’in akıl hocalarından biri de Dizzy Gillespie idi) bu üçlü hocalarından aldığı tüm eğitimi, çağdaş dünyanın imbiğinden geçirerek çalıyor; yani bu anlamda geleneği ve geleceği bir arada ifade ettiklerini söylemek yalan olmaz. Ezber bozan ritimler, dinamik tempo, kusursuz uyum, sınırsız armoni ve büyüleyici bir keşif ruhu altı çizilmesi gereken özelliklerinden.
Kimileri için mühimdir, kimileri için hiçbir anlamı yoktur, ama biz not düşmeyi unutmayalım; bu akşam dinleyeceğimiz üçlü iki Grammy ödüllü.
Çekirdek çıtlatarak yeniden yaşayacağınız çay bahçesi anılarını, caz müziği ile süslemek için bundan başka fırsat bulamazsınız. SAKIN GEÇ KALMAYIN

Caz İçin Tuhaf Bir Yer gecesine sakın ola geç kalmayın, zira Children Of The Light Trio’dan önce sahneye çıkacak olan isim yıllar sonra bulunduğu yeri de aşar ve zirveye bayrak dikerse dizlerinizi dövebilirsiniz.
Derrick Hodge aslında zirveye bayrak dikenlerin yıllardır yanında, biz onu Terence Blanchard ve Robert Glasper’ın sağ kolu olarak tanıyoruz. Ayrıca sayısız R&B, soul, hip hop, klasik müzik ve caz ustasıyla ortaklığı var.
Amerikalı basçı komplike müzisyen; ilk albümü Live Today ise maceracı bir ruhun, disiplinli bir kafanın ürünü. Yeteneği bas çalmakla sınırlı değil. O bir yapımcı, süpervizör ve proje lideri.
Bestelerinin büyüleyici Karayip zouk ritmiyle, helezonik illüzyonlarıyla sizi hemencik içeri çekiyor bizi. Melodik bas hattıyla hem teknik gösteriler yapıyor, hem hüzün ve duygusal derinlik yaratıyor. Heyecan verici seslerle göz kamaştırıcı bir füzyon ve kişilikli bir sanat formu oluşturuyor. Geniş bir ufku var; bir de izlenimci armonileri, alttan alta tahrik cümleleri, caz, hip-hop ve diğer çağdaş pop formlarının iyimser ve idealist birleşimi.
Kışkırtıcı cazibesi Jaco Pastorius ruhu, Victor Wooten tekniği, Miles Davis zekâsı ve Weather Report sound’undan geliyor.
Caz için Tuhaf Bir Yer: Children Of The Light Trio/ Derrick Hodge, 19.45, İstanbul Erkek Lisesi (Cağaloğlu), biletler, 45 ile 100 lira arasında.