'Haw'la gelen ödül

'Haw'la gelen ödül
'Haw'la gelen ödül
Kemal Varol, 1990'lar Türkiyesi'nin karmaşık siyasi ortamını bir köpeğin gözünden anlattığı romanı 'Haw'la, edebiyat dünyasının saygın ödüllerinden 2014 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

Bu yıl roman dalında verilmesi kararlaştırılan edebiyat dünyasının saygın ödüllerinden Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü'nü 'Haw' adlı romanıyla yazar Kemal Varol kazandı. Varol, İtetişim Yayınları'ndan çıkan ikinci romanı 'Haw'da 1990'lar Türkiyesi'nin karmaşık siyasi ortamını bir köpeğin gözünden anlatıyor.

Semih Gümüş, Asuman Kafaoğlu-Büke, Hasan Ali Toptaş, Burhan Sönmez ve Handan İnci'den oluşan seçici kurul, Varol'un romanını "Gerçek ile gerçekdışıyı yeni bir zeminde buluşturduğu; sembollerden yola çıkarak taze bir soluk yarattığı; savaş ve acının içinde umuda yeni bir pencere açtığı; güncellikle edebiyat arasında yetkin bir bağ kurduğu" gerekçesiyle ödüle değer buldu.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve TÜYAP’ın işbirliğiyle düzenlenen ödül töreni, 8 Kasım tarihinde Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’nda yapılacak. 

Kemal Varol kimdir?

1977 Diyarbakır Ergani doğumlu olan Kemal Varol, ortaokul ve liseyi Ergani, Torbalı ve Diyarbakır'da okudu. Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu. Radikal Kitap, Özgür Gündem, Kitap Zamanı, Milliyet Sanat, Varlık, Mesele gibi çeşitli dergi ve gazetelerde şiir, roman ve müzik üzerine eleştiri yazıları yazdı. İlk şiir kitabı 'Yas Yüzükleri', 2001 yılında Avesta Yayınları tarafından yayımlandı. Bu kitabı, 2005 yılında Yom Yayınları tarafından yayınlanan 'Kin Divanı' takip etti. 2011'de ilk romanı 'Jar'ı Sel Yayınları'ndan çıkaran Varol'un 'Demiryolu Öyküleri', 'Memleket Garları' gibi kitapları da bulunuyor.