'Hayali düşman' Ersanlı'ya selam!

'Hayali düşman' Ersanlı'ya selam!
'Hayali düşman' Ersanlı'ya selam!

Emin Alper, Seyfi Teoman, Enis Köstepen (soldan sağa)

'Tepenin Ardı'yla Altın Lale kazanan Emin Alper, 'Bu filmi bana yaptıran düşmanlarıma teşekkür ederim' dedi

Önceki akşam Lütfi Kırdar’da yapılan 31. İstanbul Film Festivali ödül töreninin unutulmaz konuşmaları Emin Alper, Zeki Demirkubuz ve Tayfur Aydın’dan geldi.
‘Tepenin Ardı’yla ulusal yarışmada büyük ödül Altın Lale’yi kazanan Emin Alper konuşmasında KCK soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Prof. Büşra Ersanlı’yı andı. Ödülü kısa zaman önce kaybettiği babasına ithaf eden Alper, “Filmde bir ailenin hayali düşman yaratma hikâyesi anlatılıyor. Gözümü açtığım andan itibaren iç ve dış düşmanlarla dolu bir Türkiye ’de olduğumu anladım. Bana bu filmi yaptıran o düşmanlara teşekkür ederim! Son derecede tehlikeli bir düşman olduğu için (!) parmaklıklar ardında tutulan sayın hocamız Büşra Ersanlı’ya, onun şahsında tutuklu bütün gazeteci, öğrenci arkadaşlarımıza selam gönderiyorum” dedi.
‘Yeraltı’ filmiyle Radikal Halk Ödülü ve en iyi yönetmen dahil geceden beş ödülle ayrılan Zeki Demirkubuz, halk ödülünü alırken halkın korsan sayesinde kendisini keşfettiğine vurgu yaptı: “Korsancı arkadaşlarım bana ‘Kader’ ve ‘Masumiyet’in çok talep gördüğünü söylerlerdi, inanmazdım. Korsan sayesinde halk beni de keşfetmiş. Demek ki gerçeğe her şekilde gidiliyor.”
‘İz/Rec’ filmiyle jüri özel ödülüne değer görülen Tayfur Aydın ise önce Türkçe söylediği “Herkesin doğduğu topraklara gömülmesini dilerim” sözünü Türkçe bilmeyen kendi ailesini anarak Kürtçe tekrar etti.
Törende jüri üyesi oyuncu Nazan Kesal ile ‘Tepenin Ardı’nın yapımcısı Enis Köstepen izleyicileri ‘Emek Sineması yıkılmasın’ eylemine davet etti.