Hayat artık daha 'kaygısız'

Hayat artık daha 'kaygısız'
Hayat artık daha 'kaygısız'

Tony Curtis, mezar taşında Some Like it Hot ın final repliği olan Nobody s perfect sözünün (kimse kusursuz değildir) yazılmasını istemişti. Curtis, Jack Lemmon ve Marilyn Monroe yla oynadığı Bazıları Sıcak Sever de (üstte).

'Bazıları Sıcak Sever'de Marylin Monroe'nun rol arkadaşı, bir zamanların televizyon dizisi 'Kaygısızlar'da rol alan, 50'lerin Hollywood yıldızı Tony Curtis 85 yaşında hayatını kaybetti.

LOS ANGELES - Beyazperde dev bir ismi daha kaybetti. Hollywod’un altın çağının yıldız ismi Tony Curtis önceki gün 85 yaşında öldü. Marylin Monroe ile oynadığı filmi ‘Bazıları Sıcak Sever’le (Some Like It Hot) hatırlanan Curtis’in yatağında huzur içinde öldüğü, kendisi gibi oyuncu olan kızı Jamie Lee Curtis tarafından açıklandı. En son 2008’de Guardian’a röportaj veren Curtis, yakında öleceğini sezer gibi mezar taşında ‘Some Like it Hot’ın final repliği olan ‘Nobody’s Perfect’ sözünün (kimse kusursuz değildir) yazılmasını istediğini belirtmişti.

50’lilerin yakışıklısı...
Gerçek ismi Bernard Schwarts olan Macar asıllı Curtis, 1925 yılında New York’ta doğdu. O zamanların Hollywood yıldızı, ‘North By Northwest’ filmindeki rolüyle bugün bile konuşulan Cary Grant’ın izinden giden Curtis, 1949’da rol aldığı ‘Criss Cross’ filmle beyaz perdeye ilk adımını atmıştı bile. 1950’lerde Hollywood’un yakışıklı erkeği olarak tanınan Curtis, art arda üç filmde; ‘City Across the River’, ‘Francis the Talking Mule’, ‘Flesh and Fury’ ve ‘No Room for the Groom’ gibi filmlerde oynadı. Fazla göze batan yakışıklılığı nedeniyle Hollywood’un seksi adamı olarak sunulmaya hazırlanan Curtis, oyunculuğunu göstermeye başlayınca işler değişti. 1957 yılında ‘The Sweet Smell of Success’ filminde rüşvetçi basın sözcüsü rolüyle övgü alan Curtis’in yakışıklılığının yanı sıra yetenkli olduğu da anlaşılmıştı. Bunun göstergesi olarak Curtis ertesi sene Sidney Poitier’le başrollerini paylaştığı ‘Meydan Okuyanlar’daki (The Defiant Ones) performansıyla Oscar’a aday gösterildi. 1953’te, Janet Leigh ile birlikte ünlü sihirbaz Harry Houdini’nin yaşamını konu alan ‘Houdini’ adlı filmde rol alan Curtis, 1956’da da Burt Lancaster ve Gina Lollobrigida ile ‘Trapez’de oynadı.
Ne var ki tüm filmleri arasında en akıllarda kalanı bir caz müzisyenini canlandırdığı 1959 Billy Wilder yapımı ‘Bazıları Sıcak Sever’ oldu. Jack Lemmon ve Marilyn Monroe’yla oynadığı, bugün bile Hollywood’un en çok sevilen komedilerinden biri olarak kabul edilen filmde Curtis ve Lemmon kadın kılığındaydılar. Filmin bir ilginç yanı ise filmde Curtis’in sinemaya ilk adımlarını atmadan önce idolü olarak belirlediği Cary Grant’in taklitini yaptığı bir bölümün olmasıydı.
1960’larda yıldızı sönen Curtis, daha küçük rollerde oynamaya başladı. Beyazperdeye veda eden oyuncu, alkol ve uyuşturu bağımlısı oldu. 1970’lerde şansını tele-vizyonda deneyen Curtis, aralarında Sir Roger Moore’la oynadığı ‘Kaygısızlar’ (The Persuaders) ve Michael Mann’in yönettiği ‘Vegas’ın bulunduğu birkaç televizyon dizisinde oynadı.
Oyuncunun diğer önemli filmleri arasında ‘The Vikings, Stanley Kubrick’in ‘Spartacus’ ve ‘The Boston Strangler’ filmi bulunuyor. Curtis’in şimdiye kadarki filmleri arasında en iyi canlandırdığını düşündüğü rolü ise ‘The Boston Strangler’ filminde canlandırdığı seri katil Albert DeSalvo rolüydü. Son yıllarında Van Gogh, Picasso ve Magritte gibi ustalardan esinlenen sanatçı resme merak salmıştı. Resimde de başarılı olan Curtis’in tabloları 20 bin dolardan fazlaya satılıyordu. Altı kez evlenen Curtis’in ‘Sapık’ filminin yıldızı Janet Leigh’den Jamie Lee Curtis dahil üç çocuğu var.
New York’un köhne mahallelerinden oyunculuk yeteneğiyle Hollywood starlığına kadar yükselen Curtis hayatı boyunca 122 filmde rol aldı. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Van

  ,

  Hollywood

  ,

  caz

  ,

  Guardian

  ,

  sanat

  ,

  Boston

  ,

  Beyaz