Hayatın temposu sahnede

Modern dansın 'başkenti' New York'un Broadway kesiminde 42 yıldır faaliyet gösteren Paul Taylor Dans Topluluğu...
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Modern dansın 'başkenti' New York'un Broadway kesiminde 42 yıldır faaliyet gösteren Paul Taylor Dans Topluluğu (Paul Taylor Dance Company-PTDC), çıktığı dünya turnesine Türkiye'deki beş gösterisiyle devam ediyor. Toplulukta, sekizi kadın toplam 16 dansçı bulunuyor.
Türkiye'ye şube hazırlığı
'Enka Kültür Programı' kapsamında Türkiye'ye gelen PTDC, ülkemizdeki dans tutkunlarıyla birlikte çalışmak üzere bir 'ofis' açmak için de görüşmelere başladı. PTDC'nin tüm repertuvarı, kurucusu Paul Taylor'un imzasını taşıyor. PTDC, dün gece İstinye'deki
Enka Açıkhava Tiyatrosu'nda başlatğı gösterilerine 20, 21 ve 22 Temmuz'da devam
edecek. PTDC, 21 Temmuz'da ise iki gösteri sunacak. Saat 24.00'te başlayacak gösteri gecenin dinginliğinde farklı bir atmosfer yaratmayı hedefliyor.
PTDC Amerikan modern sanatında önemli bir kurum. Öyle ki 1950'li yıllarda pop art'ın ünlü temsilcileri Robert Rauschenberg ve Jasper Johns topluluğun sahne tasarımlarına imza atmış.
Pek çok uluslararası dans festivalinde Amerika'yı temsil eden bol ödüllü ekibin başdansçıları Patrick Corbin ve Portekiz asıllı Silvia Nevjinsky, PTDC'nin çalışma ve üretim anlayışını özetledi:
Klasik dans normlarını korumak Paul Taylor için önemli bir ölçüt mü?
Patrick Corbin: Evet. Paul Taylor koreografik anlayış olarak dans sanatında biçimlendirici etkisi olan birçok unsuru korumaktan yana yapıtlar ortaya koymuş. Bu unsurları gereğinden fazla değiştirmek onun tarzı değil.
Ünlü Amerikan ressamları Robert Rauschenberg ve Jasper Johns da bir zamanlar PTDC için dekor tasarlamış.
PC: Evet böyle bir şey var. İkisi o yıllarda New York şehrinde birlikte çalışan iki genç vitrin düzenleyicisiydi. Yapacak daha iyi bir işleri olmadığı için, bir dükkânda bu işi yapıyorlardı. 1950'li yıllarda bizimle çalışmaları da bu ilginç döneme rastlıyor.
Repertuvarda özellikle Debussy, Bach ve Piazzola gibi ünlü isimlerin eserlerinin bulunması, Paul Taylor'un 'insan' öğesine verdiği önemin de bir göstergesi olmalı...
PC: Paul Taylor, çalışmalarında 'insan'dan hareket ettiği için dünyanın her yerindeki izleyici tarafından kolayca tanımlanabiliyor.
Silvia Nevjinsky: Topluluktaki bazı dansçıların figürleri, Paul Taylor'un sokaktaki insandan doğrudan aldığı ilhama dayanıyor. Sokaktaki insan da yürüyor, koşuyor, uçuyor, düşüyor... Dansımızda da özellikle gündelik hayatın koşturmacasını, hayhuyunu yansıtmaya çalışıyoruz.
Bu tempo içinde dünya dans sahnesinde neler olup bittiğini takip edebiliyor musunuz?
PC: New York'ta yaşadığımız için her şey ayağımıza, hatta fazlasıyla üzerimize geliyor diyebilirim. Tahmin ettiğiniz gibi, orada dansa dair birçok kurum ve farklı anlayışlar var. Bizim gibi klasik-modern dans yapanlar ya da post-modern, veya Pina Bausch gibi daha teatral yapıya sahip birçok dans toplulukları var.
SN: Şanslıyız. Çok fazla sanatçıyla iletişim kurabiliyoruz. Ayrıca, gittiğimiz ülkelerin yerel topluluklarıyla kurduğumuz iletişimin de bize büyük faydası oluyor. Daha geçtiğimiz hafta Çin'de, Pekin'deydik. Orada yalnızca folklorik topluluklarla değil, modern dans gruplarıyla da iletişim kurma şansını yakaladık.
Koreografilerin oluşumuna dansçılar da katılıyor mu?
PC: Herkes Paul'ün yaratı sürecine katkıda bulunabiliyor. Ve Paul, dansçılardan gelen her tür öneri, figür ve biçimi projelerin lehine değerlendirip beceriyle biçimlendiriyor, son halini veriyor.
SN: Bazen Paul müziği açıyor ve bize yalnızca 'Dans edin' diyor. Biz müziğin etkisine kapıldığımız sırada yakaladığı bir şey olduğunda ise o figürü ayıklayarak değiştiriyor ve koreografiye ekliyor.
Koreografilerinizde belirli bir olay örgüsü oluyor mu?
SN: Nadiren. Metne çok az başvuruyoruz. Birçok dansçı bir 'mood' yaratıyor. Farklı noktalarda farklı figürler geliştiriyor. Ama bu asla baledeki gibi olmuyor. Genellikle güçlü figürlerin etkisinde ve belli bir hiyerarşi gözetmeksizin, alanın tamamına dayalı ve duygu ile insana yaslanan bir çizgi tutturmaya gayret ediyoruz.
Paul Taylor Dance Company'nin gösterileri için biletler 20, 30 ve 50 milyon liradan satışa sunuluyor. Bilgi için Tel: 0212 227 16 61 / 0212 276 22 14, internet adresi: www.ptdc.org