Hayatlarımızla yüzleşme klübü

Hayatlarımızla yüzleşme klübü
Hayatlarımızla yüzleşme klübü
Elif Süsler'in 'Club Butterfly' adlı ilk kişisel sergisi 5 Aralık'a kadar Galeri Apel'de görülebilir.

Elif Süsler’in ilk kişisel sergisi 5 Aralık'a kadar Galeri Apel’de görülebilir. 'Club Butterfly' adlı sergi, galeri mekanını beş bölüme ayırıyor ve heykel, çizim, fotoğraf ve metinle ortaya çıkan karakterleri bir malzeme çeşitliliği içinde bazen tanıdık nesnelerle birleştirip mekanlara yerleştiriyor. Sanatçı işlerinde, bireyin ve/veya kendisinin kişisel deneyimleriyle bir bütünü temsil eden toplum arasındaki farklılıklar üzerinde yoğunlaşıyor.

Serginin girişinde ‘Club Butterfly’ neon panosu izleyiciyi karşılıyor. Yan tarafında asılı durmakta olan kaşe ise gelenlerin içeri girmeden önce serginin/kulübün ismini ellerine veya vücutlarının istedikleri bir yerine basmalarını bekliyor. Böylece bedenlerine bırakmış oldukları mürekkep iziyle tül perdelerden geçerek kendilerini içerde buluyorlar. Bir gece kulübüyle tezat duruş sergileyen tül perdeler içerisi hakkındaki beklentiyi sürüncemede bırakmış oluyor.


Tüllerin arkasında ise Dünyanın En Hüzünlü Şarkısı yer alıyor. Sanatçının uzun süredir gazetelerin gündem ve magazin sayfalarından keserek biriktirdiği kadın bacakları ve erkek bedenleri izleyiciye içerikten arınmış görsel bir okuma sunuyor. Resim, çizim ve kumaşla giydirilmiş insan figürlerine yağ tenekelerinin de eklenmesi görsel kalabalığı arttırıyor. ‘Yağ tenekelerinden çıkan ziftin kaygan yüzeyinde dengede mi kalmaya çabalıyorlar, kendilerinden geçercesine dans mı ediyorlar, yoksa rolleri belirsiz bir tiyatro sahnesinin içinde mi yer alıyoruz?’, izleyiciyi de içine alarak soruyor.

Partinin kalabalığından çıkıp cam odaya girdiğimizde ise Yalnızlığım, yaşamak zorunda olduğum beraberliğimsin isimli işle karşılaşıyoruz. Sanatçı son dört yıldır bilgisayarının başında yalnız kaldığında çekmiş olduğu selfie’leri çizime dönüştürüyor ve yirmi iki tane ikiz portre ortaya çıkıyor. Bir sonraki bölüm Mutluluğun Peşinde adını taşıyor. Serginin son bölümü ise galerinin ziyaretçileri ağırladığı tek bir çizimden oluşan ‘bekleme odası’.