Haywanwooood!

Tarih boyunca en büyük rekabetlerden biri de evimizin sevimli konukları kediler ve köpekler arasında...

İSTANBUL - Tarih boyunca en büyük rekabetlerden biri de evimizin sevimli konukları kediler ve köpekler arasında süregelmiştir! Nedendir bilinmez, bu iki canlı birbirlerine karşı bitip tükenmez bir öfke doludur. İşte bu ezeli rekabet Lawrence Guterman'ın 'Kediler ve Köpekler'iyle beyazperdeye taşınıyor. Sevimli kahramanlarımız bilgisayar teknolojilerinin de yardımıyla şekilden şekile girerek, ölümcül silahlar kullanarak ve inanılmaz dövüş teknikleriyle birbirleriyle savaşıyor. Tabii gündelik hayatımızdaki hallerine benzemiyorlar. Ama zaten Hollywood için hayvanları tuhaf maceraların kahramanları yapmak yeni bir şey değil.
Hollywood kediler, köpekler, domuzlar, maymunlar gibi birçok hayvan 'star'a sahip, hatta öyleleri var ki ünleri Hollywood'un en gözde oyuncularını bile solluyor. Komedinin kahkahasını, duygusal filmlerin gözyaşlarını ve şefkatini bir araya getirmeyi başararak aynı zamanda sosyal içerikli bir ders de verebilmek hayvan filmlerinin genel tarzı.
Bu sayede hayvan filmleri gişede kendilerine her zaman hatırı sayılır bir yer buluyor. Örneğin sezonun en çok gelir getiren filmleri arasında 'Kediler ve Köpekler',
'Jurassic Park 3', '102 Dalmaçyalı' ve 'Maymunlar Gezegeni' gibi başrollerde hayvan tiplemelerinin olduğu yapımlar yer alıyor.
En ünlüler Lassie ve Flipper
Hayvanların başrolde olduğu filmlerden bahsederken kuşkusuz ilk sıraya 'Lassie' ve 'Flipper' yerleşiyor. Sadece sinema için çekilen 13'ten fazla filmin yıldızı olarak bir rekora imza atan Lassie, bir köpek türünün adı oldu. Asıl adı 'colie' olan çoban köpeği yıllarca Lassie diye anılmaktan kurtulamadı. Lassie'nin bir tepeden hüzünlü gözlerle ancak bir o kadar da gurur ve kararlılıkla baktığı kareyi unutmak mümkün değildi. Lassie'nin her zaman beklediği o okul kapısına ulaşmasını küçük çocuk gibi hepimizde büyük bir arzuyla beklemiştik.
İlki siyah beyaz olarak 1913'te 'Oh! You Scotch Lassie' ile başlayan filmlerin en ünlüleri 'Lassie Come Home' (1943), 'Son of Lassie' (1945), 'Courage of Lassie' (1946) ve 'Hills of Home'du (1948).
Lassie gibi başka bir memeli de 1952'de animasyon türündeki 'Flipper Frolics' ile başlayıp uzun yıllar ekranlarda ve beyazperdede arzı endam etti. Sadece sevimli tavırlarıyla değil doğa düşmanlarına karşı verdiği mücadele ile de yunus 'Flipper' bugün bile reytingi olan, halen dizilerine televizyonda rastlayabileceğiniz bir kahraman. James B. Clark ve Leon Benson gibi yönetmenler ve Luke Halpin, Pamela Franklin, Chuck Connors, Connie Scott gibi oyuncular Flipper sayesinde üne kavuştular, tabii ünleri hiçbir zaman Flipper'a eşdeğer olamadı.
1993'te Simon Wincer, 1995'te Dwight H. Little ve 1997'de Sam Pilsbury'nin imzalarıyla başka bir hayvan başrol oyuncusuyla tanıştı seyirci. Katil balina diye bilenen bu yaratık denizlerin korku salanı olmaktan belki de 'Özgür Willy' (Free Willy) serisinin etkisiyle kurtuldu. Willy insanların kendisine yapmaya çalıştıkları bütün kötülüklere rağmen asla katil kelimesine uygun bir yapı sergilemedi küçük dostuyla.
İki ünlü köpek daha
'Lassie'nin ardından iki ünlü köpek daha devreye girdi; bunlardan biri inanılmaz yetenekleri olan 'Bingo'ydu, diğeri ise akıllı ve huysuz polis köpeği 'Jerry Lee'. 1991 yapımı Matthew Robbins imzalı filmde Bingo Cindy Williams, David Rasche ve Robert J. Steinmiller Jr. ile başrolleri paylaştı. Boğulmakta olan küçük çocuğu kurtarmakla kalmayarak, onun elbiselerini ve kendi tasmasını kuruması için asmayı da ihmal etmeyecek kadar inanılmaz bir köpekti Bingo. Bingo, her ne kadar bir köpekten çok insanı andırıp inanılırlığını kaybederek daha çok çocuk filmi etiketiyle kalsa da 'K-9'un Jerry Lee'si tam anlamıyla bir köpekti. Bazen huysuz ve saldırgan, bazen kıskanç, bazense hayatını ortaya koyacak kadar fedakâr. Rod Daniel'ın yönetmenliği, James Belushi'nin paspal polis tiplemesi huysuz köpek Jerry Lee ile birleşince büyüklü küçüklü bir izleyici kitlesini gülmekten kırıp geçiren ve sonunda ağlatmayı da başaran film ortaya çıktı.
Tabii köpekler deyince 101 rakamını da unutmamak gerek, siyah puantiyeleri, haylazlıkları, başlarının belası korkunç cadımsı kadın Glenn Close- ve medyadaki inanılmaz reklamlarıyla '101 Dalmaçyalı' hayvan filmlerinin en başarılılarındandı. Disney'in çizgi dünyasına da soktuğu Dalmaçyalılar, bardaklarda, t-shortlerde, çantalarda ve hatta kürklerdeydiler. Önümüzdeki aylarda ise bu sefer sayıları 102'ye çıkmış olarak tekrar karşımızda olacaklar.
Derleyen: Gül Altan