Hedefteki 'Yala Ama Yutma' süresiz ertelendi

Hedefteki 'Yala Ama Yutma' süresiz ertelendi
Hedefteki 'Yala Ama Yutma' süresiz ertelendi

?Yala Ama Yutma? ekibi, Vakit?in yanlış haberinden sonra sürekli tehdit edildiklerini gerekçe göstererek oyunu süresiz erteledi.

İSTANBUL - Dinci basının ‘Ahlaksız oyun’ diye hedef gösterdiği Özen Yula’nın yazdığı ‘Yala ama Yutma’ adlı tiyatro oyununun sahneleneceği Kumbaracı50 mekanının, Beyoğlu Belediyesi ekiplerince ‘yangın merdiveni olmadığı’ gerekçesiyle mühürlenmesine tepkiler sürüyor.
Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin Türkiye şubesi başkanı Üstün Akmen, zehir zemberek bir açıklama yaparak olayı kınadı. “‘Yala ama Yutma’ adlı oyunun gösteriminin engellenmesi ‘asla ve asla yalanıp yutulacak bir olay değildir” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Gerekçe, binadaki eksiklikler olarak gösterilmiş. İyi de, ey Beyoğlu Belediyesi yetkilileri, aylardır aklınız neredeydi? Bu işin içinde ‘Yala Ama Yutma’nın olduğu açık bir gerçektir. Kamuoyunu uyarıyorum: Bakınız Türkiye nereye çekilmek isteniyor. Türk tiyatrosuna ve tiyatrocusuna neler çektiriliyor. Bir eser daha sahnelenmeden ‘ahlaksız’ olarak nitelendiriliyor ve ‘din elden gidiyor’ çığlıkları atılarak işte böyle engelleniyor. Bu mühür, tiyatroya balyoz indirilmesiyle, buldozer saldırısıyla eş değerdir.”
‘Yala Ama Yutma’ ekibi adına yazılı açıklama yapan Aslı Atasoy da, oyunu belirsiz bir tarihe kadar ertelediklerini dile getirdi. Kumbaracı50’nin kendileri gibi bağımsız tiyatrolara kapılarını açan özel bir tiyatro mekanı olduğun altını çizen açıklamada, ‘Kumbaracı50’nin ‘Yala Ama Yutma!’ ekibiyle ilişkisi sahnesini açmaktan öteye gitmemektedir. Mekân, Vakit gazetesinin hedef gösterdiği ilk günden beri bize olan desteğini geri çekmemiş ancak yanlış haber sonucunda tıpkı bizim gibi tehdit telefonları ve e-mailleri almıştır. Mekan açılsa dahi orada oynamayı, mekanın varoluşunu sürdürebilmesi adına istemiyoruz. Bütün bu gelişmeler, ‘ Yala Ama Yutma!’  oyununun bu şartlarda, bu dönemde ve Avrupa Kültür Başkenti İstanbul ’da oynanamayacak olduğunun, oynanmasının istenmediğinin göstergesidir. Biz de bu durum doğrultusunda kendimizin, yakınlarımızın, seyircilerimizin güvenliği açısından oyunumuzu zorunlu ve zamanı, mekânı belirsiz olarak ertelediğimizi açıklıyoruz” denildi. (Kültür Sanat)