Hem femme fatale hem sosyal hizmet uzmanı...

Hem femme fatale hem sosyal hizmet uzmanı...
Hem femme fatale hem sosyal hizmet uzmanı...
Oscar ödüllü Hollywood yıldızı Reese Witherspoon, bugün iki filmle birden 34. İstanbul Film Festivali'nde. Witherspoon'un kariyerinin en iyi performanslarından birini sergilediği 'İyi Bir Yalan' saat 16.00'da Rexx'te, femme fatale'i canlandırdığı 'Gizli Kusur' ise saat 21.30'da aynı anda Atlas ve Rexx'te.

İYİ BİR YALAN/ THE GOOD LIE

Yönetmen: Philippe Falardeau/ Oyuncular: Reese Witherspoon, Arnold Oceng, Ger Duany, Emmanuel Jal, Corey Stoll, Kuoth Wiel, Femi Oguns, Sarah Baker, Lindsey Garrett / ABD / 2014 / 112 dk.
6 Nisan Pazartesi 16:00 Rexx/ 7 Nisan Salı 13:30 Atlas


31. festivalde izlediğimiz bol ödüllü Oscar adayı ‘Monsieur Lazhar / Canım Öğretmenim’ (2011) ile tanıdığımız Philippe Falardeau’nün ABD’ye açıldığı yeni filmi ‘İyi Bir Yalan’, başarılı yönetimi ve dengeli senaryosuyla övgü topladı. Filmde, çocukken köyleri militanlarca mahvedilen Sudanlı çocuklara on üç yıl sonra Amerika’ya yerleşme fırsatı tanınır. Yabancı bir ülkede alışık olmadıkları âdetler ve hiç bilmedikleri teknolojiyle karşılaşan genç mültecilere bu uyum süreçlerinde anlayışlı bir danışman yardımcı olacaktır. Falardeau, “Batı”nın oryantalist algısına sade bir bakış atarken, başrol oyuncusu Reese Witherspoon kariyerinin en iyi performanslarından birini sergiliyor. 2015 ABD Senaristler Birliği En İyi Senaryo, 2014 DEAUVILLE Jüri Ödülü...


GİZLİ KUSUR/ INHERENT VICE
Yönetmen: Paul Thomas Anderson/ Oyuncular: Benicio Del Toro, Josh Brolin, Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Jena Malone, Owen Wilson, Martin Short, Katherine Waterston, Joanna Newson/ ABD / 2014/ 148 dk.
6 Nisan Pazartesi 21:30 Atlas ve Rexx/ 7 Nisan Salı 21:30 Feriye/ 10 Nisan Cuma 24:00 Atlas


Paul Thomas Anderson’ın merakla beklenen yeni filmi ‘Gizli Kusur’, kafası ‘dumanlı’ özel dedektif Larry “Doc” Sportello’nun hikâyesini anlatıyor. Doc, eski kız arkadaşının emlak zengini yeni sevgilisi hakkında bir komplodan haberdar olmuştur. Karısı ve karısının sevgilisi, adamı kaçırıp akıl hastanesine tıkmayı planlamaktadır. Doc davayı deştikçe işler daha da karmaşık bir hal alacaktır. Festivalde en son ‘The Master’ ile izlediğimiz Anderson’ın önceki filmlerinden oldukça farklı bir dokuya sahip olan yeni filmi, kariyerinde bir atılım niteliğinde. Güçlü oyuncu kadrosu ve saksafonculardan sörfçülere binbir çeşit karakterin geçit yaptığı ‘Gizli Kusur’, Amerikan edebiyatının en esrarengiz yazarlarından Thomas Pynchon’ın aynı adlı romanından uyarlandı.
Sinema yazarı Senem Aytaç, Altyazı’da çıkan yazısında 1960’lar Amerika’sında geçen ‘Gizli Kusur’la ilgili “Ya nefret edeceksiniz ya da müptelası olacaksınız” yorumu yapıyor.
2014 Ulusal Eleştiri Kurulu (ABD) En İyi Uyarlama Senaryo, 2014 Bağımsız Ruh Ödülleri, Robert Altman Ödülü...