Hem robot hem duygusal

Steven Spielberg imzalı 'Yapay Zekâ'da Jude Law ve Haley Joel Osment izleyicileri robotların dünyasına götürüyor. Antonio Banderas ve Angelina Jolie ise 'Günahkâr'da tutkulu bir çifti oynuyor.

İSTANBUL - Doğal kaynakların sınırlı olduğu ve teknolojinin ise astronomik bir hızla geliştiği geleceğin dünyasında geçen 'Yapay Zekâ' (Artificial Intelligence), Steven Spielberg'in imzasını taşıyor. Stanley Kubrick'in hayatı boyunca çekmek istediği ancak ani ölümü nedeniyle gerçekleştiremediği
filmde, başrolleri Burce Willis'le rol aldığı 'Altncı His'le tanınan küçük oyuncu Haley Joel Osment ve Jude Law paylaşıyor. Film seyirciyi insanların her türlü ihtiyacı karşılamak üzere üretilen robotların sıra dışı dünyasına davet ediyor.
Robotların kol gezdiği, yaşanılan yeryüzünün, çiçeklerin ve hatta hayvanların bile teknoloji ürünü olduğu bir dünyada en büyük sorun insanların sevgi ihtiyacını karşılamaktır. Robotlar birer araç olarak görülmekte ve duygulara sahip olmamaları gerektiği kabul edilmektedir. Çocuk sahibi olamayan birçok aile içinse Sibertronik Üretim denen sistem son derece yararlı bir çözüm sunmuştur. Duyguları olan bir robot üretilmiştir. Bu da sevgi çocuğu David'tir (Haley Joel Osment).
Bir sevgi çocuğu
Sevmeye programlanmış tek robot olan David, hasta olan çocukları gerekli tedavi bulunana kadar dondurulmuş olan bir Sibertronik isçisi ve karısının yanına verilir. David programlandığı üzere bir evlatlık olmanın bütün gereklerini yerine getirmektedir, ancak aile içinde yaşana birtakım olaylar onun için hayatı çekilmez bir hale getirir. Hem insanlar, hem de robotlar tarafından kabul görmeyen David, tek arkadaşı olan oyuncak ayısını alarak, ait olduğu yeri bulmak üzere bir yolculuğa çıkar. (Kültür Sanat)