Hepsi de Cannes'dan tescilli

Önümüzdeki sezon, Denk Filmcilik ve Alkazar Sineması'nın Cannes Film Festivali'nden seçtiği 'Oğulun Odası'...

İSTANBUL - Önümüzdeki sezon, Denk Filmcilik ve Alkazar Sineması'nın Cannes Film Festivali'nden seçtiği 'Oğulun Odası', 'Her Gün Başka Bir Bela', 'Kandahar' ve Efes Filmcilik'in de katkıda bulunduğu 'Zevkler Sokağı' ile '54. Sokak' adlı filmler seyircilerin beğenisine sunulacak.
2001 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ve FIPRESCI ödüllerini alan 'Oğulun Odası', son derece düzenli bir yaşam süren psikiyatr Giovanni'nin dramını konu alıyor. Giovanni bir sabah, hastasından acil bir telefon alır ve oğluyla çıkacağı sabah koşusunu iptal eder. Bunun üzerine arkadaşlarıyla dalmaya giden Andrea bir daha geri dönmez. Keder, ölümün kalanlarda bıraktığı öfke ve acı gibi temaları işleyen filmi Nanni Moretti yönetmiş. Filmin başrollerini ise Nanni Moretti ve Laura Morante paylaşıyor.
Cannes'dan gelen ikinci film ise Claire
Denis'in 'Her Gün Başka Bir Bela'sı. Geçmişte insan libidosu üzerine tehlikeli deneyler yapmış ve bunların korkunç izlerinden kurtulamamış Shane'in karısıyla çıktığı sıradışı bir balayının öyküsünü anlatan film, aşk ve korku öğelerini birleştiriyor.
Mohsen Makhmalbaf'ın yönettiği 'Kandahar', Cannes'da Kiliseler Birliği Ödülü'nü almıştı. İç savaş sırasında Afganistan'dan kaçmayı başaran Nafas, kızkardeşinden, kendini öldüreceğine dair bir mektup alır. Kandahar'a gidip kızkardeşini bulmak ozurnda olan Nafas'ı zorlu bir yolculuk beklemektedir.
Halen yapım aşamasında olan ''Zevkler Bulvarı' ise 1945 yılında Paris'te kapanmak üzere olan bir genelevin aşk hayalleri kuran kızlarından Marion'un ve ona âşık genelev kapıcısı Louis'in sıradışı hikâyesi. Marion'a asla sahip olamayacağının farkında olan Louis, genç kızın mutlu olması için iyi bir erkek bulma görevini üstlenir. Patrice Leconte'un yönettiği filmin başrollerini Patric Timsit ve Laetitia Casta paylaşıyor.
Son film ise, 20. İstanbul Film Festivali'nde
de gösterilen '54. Sokak'. Latin cazı ustalarının müzik üzerine konuşmalarından oluşan filmde Chano Dminguez, Jerry Gonzales, Gato Barbieri gibi pek çok ünlü müzisyen rol alıyor.
Filmi Fernando Trueba yönetmiş. (Kültür Sanat)