Her 5 kişiden biri 3 boyutlu filmleri göremiyor

Her 5 kişiden biri 3 boyutlu filmleri göremiyor
Her 5 kişiden biri 3 boyutlu filmleri göremiyor

Bruce Beresford

Yapılan bir araştırmaya göre dünya nüfusunun yüzde 20'si filmlerde son dönemde revaçta olan 3. boyutu göremiyor

ANTALYA - Oscar ödüllü “Bayan Daisy'nin Şoförü”nün de arasında bulunduğu başarılı filmlerin yönetmeni Bruce Beresford, yapılan bir araştırmaya göre dünya nüfusunun yüzde 20'sinin filmlerde son dönemde revaçta olan 3. boyutu göremediğini belirterek, “Çünkü onların gözleri 3D'ye uygun değil. Yani izleyicilerin yüzde 20'lik kısmını camdan dışarı atın” dedi.

Bu yıl 49'uncusu düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin konuğu olan ve düzenlenen törenle “Sinemada başarı” ödülünü alan Avustralyalı yönetmen Bruce Beresford, Altın Portakal, yeni projeleri ve günümüz sinemasıyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Altın Portakal Film Festivali'nin, “dünyanın en güzel yerlerinden birisinde” yapıldığına dikkati çeken Beresford, Antalya'da aldığı ödül için, “(Sürpriz. Bayağıdır bu işte çalışıyorsun, emekli olmak üzeresin ve bunu sana veriyoruz) dediler. Gururum okşandı. 1957'den beri film işindeyim, yani çok uzun zaman oldu” dedi.

Bruce Beresford, Altın Portakal Festivali sırasında olmasa da geçmişte pek çok güzel Türk filmini izleme şansı yakaladığını söyledi. Bugüne kadar izlediği filmler arasında en çok Nuri Bilge Ceylan'ın, “Bir Zamanlar Anadolu'da” adlı filminden etkilendiğini anlatan Beresford, “Anlatım tarzı, izleyiciyi çok bağlıyordu bu filme. Hikaye, değişik karakterin gözünden anlatılıyordu. Karakterlerin yapılışı, yazılışı ve öykünün birbiriyle kesişmesi çok sofistike. Öte yandan da film çok güzel ışıklandırılmış ve görüntüleri çok güzeldi” diye konuştu.

BONNİE VE CLYDE'I YENİDEN ÇEKİYOR
Beresford, AA muhabirinin halen üzerinde çalıştığı projelerini sorması üzerine, Arthur Penn'in 1967'de yönettiği, 1930'lu yılların haydut çifti Clyde Barrow ve Bonnie Parker'ın öyküsünün anlatıldığı “Bonnie ve Clyde” adlı filmini, mini televizyon serisi olarak yeniden çektiğini anlattı. Serinin geçmişte Warren Beatty ve Faye Dunaway'in oynadığı filmden farklı olacağına dikkati çeken Beresford, “Bu seri, Bonnie ve Clyde'ın gerçek öyküsü hakkında. Seri, filme göre çok daha gerçekçi olacak” diye konuştu.

GOSSİP GİRL'ÜN YAKIŞIKLI İSMİYLE YENİ PROJE
Bonnie ve Clyde'ın ardından, “The House Gun” adlı yeni bir filmin çekimlerine başlayacağını kaydeden Beresford, filmde baş rolleri, James Bond serisinin başarılı aktörü Pierce Brosnan ve “Gossip Girl-Dedikoducu Kız” adlı televizyon dizisinde yıldızı parlayan, tüm dünyada özellikle genç kızların büyük ilgi gösterdiği Chace Crawford'un paylaştığını anlattı.

Filmin çekimlerine bir buçuk yıla kadar başlayacaklarını belirten Beresford, Nobel Edebiyat Ödüllü yazar Nadine Gordimer'in romanından uyarlanan filmde Brosnan ve Crawford'un baba-oğulu canlandıracaklarını söyledi.

Chace Crawford'un “Gossip Girl” adlı dizi ile dünya çapında popüler olduğuna da dikkati çeken Beresford, “Chace Crawford ile başka bir filmimde daha birlikte çalıştık. Gördüğüm en yakışıklı adamdır, ama yanlış anlaşılmasın, aynı zamanda çok çok iyi bir aktördür” dedi.

“3D FİLM ÇEKMEK İSTERİM”
Beresford, son yıllarda 3D filmlere olan ilginin artmasının hatırlatılması üzerine de üç boyutlu filmleri çok sevdiğini ifade etti. 3D filmleri ilk olarak 1950'li yıllarda izlediğini ve çok sevdiğini anlatan Beresford, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama şimdi kimse hatırlamıyor onları. Üç boyutu çok seviyorum. Gelecekte bir 3D film çekmek isterim. Bunun hakkında planlarım da var, ancak 3D filmlerin uzun soluklu olacağını düşünmüyorum açıkçası. Çünkü 3D filmler birkaç kez geldi, gitti. 1920'lerde geldi ilk. 1950'lerde geldi sonra, yine kayboldu. O zamandan beri ortalıklarda görülmedi. Fakat şimdi tekrar dönüş yapıyor. Belki kalabilir, ama sadece birkaç film bunu kullanmaya devam edecek, bütün filmler 3D olmayacak. Bir istatistikte okumuştum. Dünya nüfusunun yüzde 20'si 3 boyutu göremiyor bile. Çünkü onların gözleri 3D'ye uygun değil. Yani izleyicilerin yüzde 20'lik kısmını camdan dışarı atın.”

BRUCE BERESFORD KİMDİR?
Sinema hayatına gençlik yıllarında Avustralya'da çektiği kısa filmlerle başlayan yönetmen Bruce Beresford, yakaladığı başarıyla Hollywood'a transfer oldu. Dünyaca ünlü Hollywood starlarıyla pek çok başarılı filme imza atan Beresford, Amerika'da çektiği ilk film “Tender Mercies” ile “En İyi Yönetmen” dalında Oscar'a aday gösterildi.

Beresford'un yönetmenliğini üstlendiği “Bayan Daisy'nin Şoförü” filmi, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Görüntü”, “En İyi Uyarlama Senaryo” ve “En İyi Makyaj” dallarında Oscar kazandı. Bruce Beresford'un “Silent Fall” adlı filmi ise 45. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde “En İyi Film” dalında aday gösterildi.

2009 yılında “Mao's Last Dancer” adlı filmiyle Avustralya'da büyük beğeni toplayan Beresford, pek çok opera ve tiyatro eserinin de yönetmenliğini üstlendi.

aa