Her perşembe bir film bir şehir ücretsiz!

Her perşembe bir film bir şehir ücretsiz!
Her perşembe bir film bir şehir ücretsiz!
SALT Beyoğlu'ndaki Açık Sinema, ücretsiz Perşembe Sineması gösterimlerini Garanti Mortgage'in desteğiyle 5 Mart'tan itibaren yeniden başlatıyor. Şehir yaşamının insan ve çevre üzerindeki etkilerine odaklanan özel seçkide 33 film yer alıyor.

SALT, geçtiğimiz sonbaharda başladığı Perşembe Sineması programını, şehirde olmaya dair bir film seçkisiyle, Garanti Mortgage’ın desteğiyle sürdürüyor. Şehir hayatının çevre, birey ve toplum üzerindeki yaptırımlarına odaklanan seçki, uluslararası uzun metraj ve belgesel sinema filmlerinden derlendi. Geniş bir coğrafya ve zaman aralığından seçilen farklı üsluplardaki filmler, Mart-Haziran ve Eylül-Aralık aylarında, Perşembe akşamları saat 19.00’da SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösterilecek.

Perşembe Sineması programının basın buluşmasında konuşma yapan Garanti Mortgage’ın Genel Müdürü Murat Atay “İnsanların mutlu olacakları yaşam alanlarına kavuşmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. İnşaat-mimari kültürünün insanların yaşamında etki gücünün ne kadar büyük olduğunun farkındayız. Bu nedenle, aslında söz konusu işbirliğiyle, mimarinin, şehirleşmenin, şehir kültürünün konuşulur, sorgulanır olmasını desteklemek istiyoruz” dedi.

SALT İletişim ve Yönetim Direktörü Derya Açar Ergüç “Perşembe Sineması programı kapsamında yaz dönemi hariç yıl boyunca izleyiciler SALT Beyoğlu, Açık Sinema’da her perşembe keyifli bir sinema deneyimi yaşayacaklar” şeklinde konuştu. Garanti Mortgage ile işbirliğinin bu yıl da devam etmesinden mutluluk duyduklarını da sözlerine ekledi.

Bu yıl boyunca Perşembe Sineması’nda toplam 33 gösterim yapılacak. Mart-Haziran programı, farklı şehirlerin arka planı oluşturduğu filmleri bir araya getiriyor. Sonbaharda ise öncelikle 1980’ler Türk Sineması’ndan, konusunu politik gerilim ortamında hızlı şehirleşme ve mekânsal ayrışmadan alan filmlere yer verilecek. SALT’ın, 80’ler Türkiye’sine dair göz ardı edilmiş durumları konu edinen Nereden başlasak? projesi paralelinde hazırlanan seçki 12 filmden oluşuyor. Aralık ayında yine uluslararası filmler gösterimde olacak.

Dünya
Mart-Haziran programı, Pekin Dünya Parkı’nda geçen, şehri terk etmeden dünyayı görme fikri üzerine kurulu “Shìjiè/ Dünya” filmiyle 5 Mart’ta başlıyor. Programın ilk belgesel filmi ise, 1970’lerde St. Louis, Missouri’de birer birer havaya uçurulan bloklarıyla sosyal konut projelerinin başarısızlık sembolü hâline gelen yerleşim yerine odaklı “The Pruitt-Igoe Myth/ Pruitt-Igoe Miti”. Programda ayrıca, şehrin büyümesi nedeniyle yuvalarını insanlara karşı savunmak zorunda kalan bir grup sihirli rakunun hikâyesinin anlatıldığı, 23 Nisan’da çocuklar için özel Türkçe gösterimi yapılacak olan Pom Poko adlı anime ile bir Éric Rohmer klasiği “Les rendez-vous de Paris/ Paris Randevuları” gibi farklı türlerde filmler yer alıyor.

PROGRAM
5 Mart: Jia Zhangke, Shìjiè [Dünya], 2004
12 Mart: Chad Freidrichs, The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti], 2011
19 Mart: Mira Nair, Salaam Bombay! [Selam Bombay!], 1988
26 Mart: Peter von Bagh, Helsinki, ikuisesti [Helsinki, Sonsuza Dek], 2008
2 Nisan: Mikhail Kalatozov, Soy Cuba [Ben Küba], 1964
9 Nisan: Tran Anh Hung, Xích Lô [Bisikletli], 1995
16 Nisan: Ian Cheney, Truck Farm [Kamyonet Tarlası], 2011
23 Nisan*: Isao Takahata, Pom Poko, 1994
30 Nisan: Eric Rohmer, Les rendez-vous de Paris [Paris Randevuları], 1995
7 Mayıs: Anand Patwardhan, Hamara Shahar [Bombay Bizim Şehrimiz], 1985
14 Mayıs: Juraj Krasnohorský, Tigre v meste [Şehir Kaplanları], 2012
21 Mayıs: Anna-Karin Grönroos, Ecopolis China [Ekoşehir Çin], 2013
* Pom Poko, 23 Nisan özel gösterimi kapsamında saat 15.00’te Türkçe dublaj; İngilizce altyazılı ve saat 19.00’da Japonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir.

Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilen Perşembe Sineması kapsamındaki gösterimler Türkçe ve/veya İngilizce altyazılı olacak. Gösterimler ücretsiz ve rezervasyon yapılmamakta. Olası program değişikliklerinden haberdar olmak için saltonline.org ve SALT Online Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.


PERŞEMBE SİNEMASI
Shìjiè [Dünya]/ 5 Mart, 19.00/ SALT Beyoğlu, Açık Sinema
Yönetmen: Jia Zhangke
139 dakika
Xiatao, Pekin banliyösünde yer alan ve dünyanın en meşhur anıtlarını bir arada görme imkânı sunan Dünya Park’ta rüya gibi bir hayat sürmektedir. Genç ve güzel dansçı ile arkadaşları, her yanından zenginlik fışkıran bu tematik parkta, Tac Mahal, Eyfel Kulesi, San Marco Meydanı, Big Ben ve piramitlerin kopyalarının arasında her gün sahne alırlar. Peki, tüm bu eğlence ve sihir, tematik parkın küçük evrenini değişimlere karşı korumak için yeterli midir?
Shìjiè [Dünya], 1993’te Pekin’in şehir merkezinden 17 km. uzakta açılan ve yılda bir buçuk milyon ziyaretçi ağırlayan aynı adlı tematik parkta geçer. Park, “Pekin’den ayrılmadan dünyayı gezin” sloganıyla tanınmaktadır.

The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti]/ 12 Mart, 19.00/ SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Yönetmen: Chad Freidrichs
83 dakika
Amerika’da çok yankı uyandıran bir dizi patlamayla yok edilen Pruitt-Igoe sosyal konutları, mimarlar, politikacılar ve karar mercileri arasında hızla genel bir başarısızlık sembolüne dönüştü. The Pruitt-Igoe Myth [Pruitt-Igoe Miti], Amerika’da sosyal konutlar ile bulundukları şehir merkezlerinin gözden düşüşünü, proje sakinlerinin dokunaklı anlatımları eşliğinde sosyal, ekonomik ve yasal açılardan inceler.
Missouri’de bulunan ve yaşam koşullarının çok sağlıksız olduğu St. Louis’in varoşlardan temizlenerek yenilenmesi hedefiyle 1956’da kullanıma açılan Pruitt-Igoe sosyal konutları, yalnızca birkaç sene içerisinde bakımsızlık, vandalizm ve suçla anılmaya başlamıştı.

Salaam Bombay! [Selam Bombay!]/ 19 Mart, 19.00/ SALT Beyoğlu, Açık Sinema

Yönetmen: Mira Nair
113 dakika
Bombay’ın fuhuş mahallesinde geçen bu cesaret hikâyesi, sokak çocukları, uyuşturucu satıcıları, kadın satıcıları ve fahişelerin gündelik hayatına odaklanır.
Film, büyük şehre 500 Rupi kazanmak için gelen ve bir gün annesine geri dönme hayaliyle yanıp tutuşan genç Krishna’nın başından geçenleri aktarır.
Salaam Bombay! [Selam Bombay!], Cannes Film Festivali’nde “Altın Kamera”ya (1988), Hindistan’da “Ulusal Ödül”e (1989) layık görüldü ve Akademi Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film” (1989) dalında aday gösterildi.

Helsinki, ikuisesti [Helsinki, Sonsuza Dek]/ 26 Mart, 19.00

Yönetmen: Peter von Bagh
75 dakika
Finlandiyalı yönetmen ve akademisyen Peter von Bagh’ın, ülkesinden diğer yönetmenlerin filmlerinde yer alan Helsinki tasvirlerini montajlayarak kurguladığı Helsinki, ikuisesti [Helsinki, Sonsuza Dek], şehrin yanı sıra Fin kültürünün geniş kapsamlı anlatıldığı bir deneme niteliğindedir. Film, son yüzyılda çekilmiş uzun metraj ve belgesel filmlerden alıntı görüntülerden derlenmiştir.
Uzun Perşembe kapsamında gösterilecek olan film, şehri konu edinmiş ressam, şair, yazar ve sinemacıların işlerini bir araya getirir. Peter von Bagh, şehir aracılığıyla farklı zaman katmanlarında Finlandiya tarihini sorgular.

Soy Cuba [Ben Küba]/ 2 Nisan, 19.00

Yönetmen: Mikhail Kalatozov
140 dakika
Havana’da bir varoş mahallesinde yaşayan bir fahişe, havalı bir gece kulübünde iş peşindedir. Oy verme hakkı elinden alınmış bir şeker kamışı çiftçisi, çaresizlik içerisinde mahsülünü yakmak üzeredir. Öfke dolu bir öğrenci, bir direniş unsuru olarak şiddet kullanma fikrini zihninde tartmaktadır. Politikadan uzak bir köylü, Castro’nun birliğine katılmaya sürüklenmiştir. Kendini Küba adıyla tanıtan bir kadının anlattığı bu dört serüven, bir ulusun kaderinin kolonyal boyunduruktan halk devrimine geçişini konu alır.
Tamamlandığı 1964’te beklenen ilgiyi görmeyen Soy Cuba [Ben Küba], Martin Scorsese’nin 1990’larda filmi keşfetmesinin ardından yürütülen bir kampanyayla restore edilip çoğaltılarak dolaşıma girdi. Scorsese, “bir görsel şiir” diye tarif ettiği filmin, içinde sinema yapmaya devam etme ve filmi genç sinemacılara ulaştırma isteği uyandırdığını anlatır.

Xích Lô [Bisikletli]/ 9 Nisan, 19.00

Yönetmen: Tran Anh Hung
120 dakika
Bisiklet taksi sürücüsü bir genç, Ho Chi Minh’in kalabalık sokaklarında yolcu taşıyarak iki kız kardeşi ve dedesini kıt kanaat geçindirmeye çalışmaktadır. Bisiklet taksisi bir çete tarafından çalınınca, yolu bu yoz ve vahşi şehrin ürkütücü ve tekinsiz mahallelerine düşer. Kolay paranın çekiciliğine kapılan genç, sessiz ve karizmatik Poet’in yönetimindeki suç yuvasında derinlere saplanmaya başlar. Tıpkı kendisi gibi, gizemli Poet’in etkisi altına girip onu memnun etmek için fahişeliğe başlayan ablası gibi.
Saygon sokaklarında hayatın zorlukları üzerine kurulu Xích Lô [Bisikletli], 52. Venedik Film Festivali’nde “Altın Ayı” (1995) ödülüne layık görüldü.

Truck Farm [Kamyonet Tarlası]/ 16 Nisan, 19.00

Yönetmen: Ian Cheney
48 dakika
Truck Farm [Kamyonet Tarlası], yeni kuşak sıra dışı şehir çiftçilerinin hikâyesini anlatır. Film, birbirinden ilginç şehir çiftliklerini tanımak ve Amerika’nın en büyük şehrinin kendini doyurmayı öğrenip öğrenemeyeceğini görmek üzere New York’un dört bir yanına uzanır. Ciddi miktarda bilimsel açıklamanın ciddi miktarda budalalıkla harmanlandığı film, izleyicileri, şehir tarımının geleceğini ve sürdürülebilirliğin gerçekten sürdürülebilir olması için bir parça çılgınlığa ihtiyaç olup olmadığını düşünmeye davet eder.
Bilinen ilk kamyonet tarlasınının sahibi Ian Cheney’nin macerası, bu filmde şehir tarımına dair bulaşıcı bir müzikale dönüşür.

Pom Poko/ 23 Nisan, 15.00 ve 19.00

Yönetmen: Isao Takahata
119 dakika
Ormanda huzur içerisinde yaşadıkları yuvaları şehrin sürekli büyümesi nedeniyle tehdit altında olan sihirli rakunlar, insanları korkutup kaçırmak için işe koyulurlar. Yaşadıkları doğal alanı korumak üzere, kılık değiştirme ve başka şekillere girme yeteneklerini geliştirerek ustalaşmak zorundadırlar.
1994’te Japon ekonomisi düşüşe geçtiğinde, Tokyo’nun Tama tepelerinde bir inşaat furyası patlamıştı. Pom Poko, yükselmekte olan Japonya’nın para kazanma etiğini sorgulayarak, kırsal bölgelerin kaybına hüzünlü bir bakış sunar. Japon efsane ve söylentilerini resmeden yazar ve yönetmen Isao Takahata, modern gelişim ve dönüşüm için çeşitli sabotaj ve dalaverelerle ormanlık arazilerin nasıl yok edilip ele geçirildiğine ve o bölgelerin görüntü ve ruhunun nasıl değiştirildiğine dikkati çeker.
Pom Poko, 23 Nisan özel gösterimi kapsamında 15.00’te Türkçe dublajlı; İngilizce altyazılı ve 19.00’da Japonca; Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir.

Les rendez-vous de Paris [Paris Randevuları]/ 30 Nisan, 19.00

Yönetmen: Éric Rohmer
94 dakika
Film, Paris’in farklı bölgelerinde yaşanan üç romantik hikâyeden oluşur. Hikâyelerin ilki; gerilim, mizah ve kandırmaca dolu “Le Rendez-vous de 7 Heures” [7 Saatlik Randevu], Montparnasse ve Beaubourg’da geçer. “Les Bancs de Paris” [Paris’in Bankları], izleyiciyi şehrin çoklukla bilinmeyen bahçe ve parklarında sürpriz dolu bir gezintiye çıkarır. “Mère et enfant 1907” [Anne ve Çocuk 1907] ise, Picasso Müzesi ve Marais bölgesi boyunca, aşk peşinde birbirlerini takibe girişen iki harika genç oyuncuya odaklanır.
Uzun Perşembe kapsamında gösterilecek olan Les Rendez-vous de Paris [Paris Randevuları], Éric Rohmer’in sevilen temaları cazibe, hoş sohbet ve Paris şehri aşkını bir araya getiren bir klasiktir.

Hamara Shahar [Bombay Bizim Şehrimiz]/ 7 Mayıs, 19.00

Yönetmen: Anand Patwardhan
75 dakika
Hamara Shahar [Bombay Bizim Şehrimiz], şehrin yarı nüfusuna denk gelen ve varoşlarda yaşayan dört milyon kişinin hayatta kalma mücadelesini anlatır. Çoğunlukla fabrika işçileri, inşaat ameleleri, hizmetçilerden oluşan ve Bombay’ın iş gücü olan bu kesim, elektrik, temizlik ve su gibi temel şehir hizmetlerinden mahrumdur. Varoşlar, yetkililerin şehri “güzelleştirme” kampanyaları yüzünden sürekli yerle bir edilme tehdidiyle karşı karşıyadır.
Bu belgesel film, varoşlardaki adaletsizlik ve sefalete yönelik bir itham ve bu konuda harekete geçilmesi gerektiğine dair bir uyarı niteliğindedir. Ayrıca, dünyada şehirlerin nüfusu hızla artarken varoşlar ile otorite arasında yaşanan çekişmenin konu edildiği önemli kayıtlardandır.

Tigre v meste [Şehir Kaplanları]/ 14 Mayıs, 19.00

Yönetmen: Juraj Krasnohorský
90 dakika
30 yaşına girmek üzere olan üç arkadaş birbirlerine Porsuk, Sırtlan ve Güvercin takma adlarıyla hitap ederler. Grubun en sevdiği aktivite, Bratislava Hayvanat Bahçesi’ndeki barda vakit öldürmektir. Ancak, içlerinde aşamadıkları bir boşluk duygusu vardır. Üçü de hayatı birlikte geçireği bir ruh eşi aramaktadır. Aralarından birinin, rüyalarının kadınını baştan çıkarmak için eski yaşam tarzı ve arkadaşlarından vazgeçmeye karar vermesi, engellenemez bir felakete yol açacak bir olaylar silsilesi başlatır.
Şans ve kader üzerine bir komedi niteliğindeki Tigre v meste [Şehir Kaplanları], anıtsal yapıları ve yeni gelişen bölgeleriyle günümüz Bratislava’sını sayısız farklı açıdan gözler önüne serer. Film, bu eski Orta Avrupa şehrinin açık hava parkları, spor kulüpleri, mahkeme salonları ile kafe ve barlarında geçer.

Ecopolis China [Ekoşehir Çin]/ 21 Mayıs, 19.00

Yönetmen: Anna-Karin Grönroos
56 dakika
Bir milyar Çinli, kırsal kesimden şehre yerleştiğinde gezegenimiz geri dönüşü olmayacak bir yola girecek… Finlandiyalı tasarımcı ve eski politikacı Eero Paloheimo ile Çinli iş devi Zhang Yue, şehri baştan icat ederek dünyayı değiştirmenin peşindeler. Ancak, ütopyaları birbirinden çok farklı: Zhang, rekor bir hızda dünyanın en yüksek ve ekolojik binasını; gökdelen biçiminde bir “ekoşehir” inşa etmeyi planlıyor. Teknolojiden bağımsız eşsiz bir “laboratuvar şehir” tasarlayan Paloheimo ise, Pekin’in hemen dışındaki bir vadide bu tasarımı gerçekleştirmeye uğraşıyor. İnsanlığın geleceği, Çin’in kiraz vadilerinde mi, yoksa bulutların üzerinde mi gizli?
Anna-Karin Grönroos, Çin’de yaklaşık 200 ekoşehir projesinin yürürlükte olduğu 2013’de çektiği bu filmde, aynı hayalin birbirinden çok farklı iki versiyonunun eş zamanlı hikâyesini anlatır.