'Her şey bir gecede olmadı, çok uğraştık'

'Her şey bir gecede olmadı, çok uğraştık'
'Her şey bir gecede olmadı, çok uğraştık'

Two Door Cinema Club

İlk albümleri 'Tourist History'le patlama yapan İrlandalı indie rock grubu Two Door Cinema Club, 28 Haziran'da, Pozitif Günler kapsamında, İstanbul'daki ilk konserini verecek
Haber: BANU ÖĞÜT / Arşivi

İlk albümünüz ‘Tourist History’ ile pek çok grubun hayal edemeyeceği bir başarı yakaladınız. Bu, beklediğiniz bir şey miydi?
Aslında biraz sürpriz oldu bu durum. Şimdi geriye dönüp baktığımızda her şey birdenbire olmuş gibi ama o zamanlar bize her şey normal seyrinde ilerliyormuş gibi geliyordu. İlk başta Belfast’ta az sayıda dinleyiciye çalıyorduk. Bir süre sonra daha büyük konserlerle kalabalık bir dinleyici kitlesine ulaşmaya başladık. Bu konserler Avrupa , Amerika, Avustralya ve Japonya gibi ülkelerde devam etti. Diğer başarılı gruplar küçük sahne şovlarını atlatmakla meşguldüler o sıralar. Sanırım biz şu an olduğumuz duruma gelmek için çok çalıştık. Dört sene boyunca durmaksızın turnede olmamızın da başarımızda büyük rolü olduğunu söyleyebilirim. Birçok kişi her şeyin tek gecede olup bittiğini sanıyor ama buralara gelmek o kadar kolay değildi. 

Albümde melodik parçalar öne çıkıyor. Şarkıların bestelenme süreci nasıl oluyor?
Her seferinde değişiyor bu süreç. Genellikle kısa bir melodiyle veya gitar riff’iyle başlıyor. Sonra bu melodiyi geliştiriyoruz ve bireysel enstrümanlarda çalışıyoruz. Bazen şarkıyı bitirdiğimizde vardığımız nokta, başladığımızdan tamamen farklı oluyor. 

Albümden birçok şarkı reklamlarda kullanıldı…
Evet, bunun müziğimizi daha çok dinleyiciye ulaştırmada büyük rol oynadığını düşünüyoruz. Gerçi reklam ürünü de çok önemli bu konuda… İnsanların bizi ve müziğimizi kötü bir ürünle bağdaştırmasını istemeyiz. İlk albümümüzün tanıtımı sırasında birçok bölgede radyolarda hâlâ çalınmıyorduk, bu yüzden müziğimizin reklamlarda yer alması iyi bir şeydi bizim için. Aynı zamanda para da kazanıyorduk tabii… Reklamların grubun başarısında önemli yeri olduğunu inkâr edemem. Aylar boyunca küçük bir karavanda turda oluyorduk ve çoğu zaman grup olarak masraflarımızı bile karşılayamıyorduk. İnanılmaz rakamların yer aldığı bir albüm kontratı imzalamadık sonuçta ve reklamlardan kazandıklarımız tura devam etmemizi sağladı. 

İrlanda müzik sahnesi hakkında neler söylersiniz? Geçmiş bir röportajınızda İrlandalı grupların ünlü olmasının genelde zor olduğunu söylemiştiniz.
İrlanda müzik sahnesinde yetişmeseydik bir grup olabilir miydik emin değiliz. İrlanda’dan çok sayıda ünlü grup çıkmasa bile piyasada çok iyi gruplar olduğunu söyleyebilirim. Gruplar arasında da güçlü bir bağ ve iletişim var. 

Yeni albümü ne zaman dinleyebileceğiz? Konserde yeni şarkıları duyma imkânımız olacak mı?
Net bir tarihten bahsetmek zor ama yazdan sonra yayımlanacak diyebiliriz. İstanbul konserinde ve diğer yaz konserlerimizde yeni parçalarımızdan çalacağız. Şimdiden çok heyecanlıyız. 

Lady Gaga’nın ‘Poker Face’ini cover’ladınız en son. Fikir nasıl ortaya çıktı?
Sadece eğlenceli olacağını düşünerek yaptık. 

Şu sıralar dinlediğiniz grupları sorsam...
Drake, Jay Z, Kanye West, Gigamesh, Oliver, Fools Gold, Polca. 

İstanbul’daki ilk konseriniz… Neler söylersiniz?
Sabırsızlıkla bekliyoruz. Bir yerde ilk kez konser vermek, oradaki insanlarla tanışmak her zaman keyifli oluyor. Türk dinleyiciler eğlenceli bir rock konserine hazır olsun.