Her şey yaşamak için

Taliban'ın çağdışı rejiminin hüküm sürdüğü Aganistan'da kadınların yanlarında bir erkek akrabaları olmadan sokağa çıkmaları yasaklanmıştır. Hiç bir erkek yakını olmayan kadınlarsa evlerinde açlıktan ölmeye mahkûmdur.

İSTANBUL - Taliban'ın çağdışı rejiminin hüküm sürdüğü Aganistan'da kadınların yanlarında bir erkek akrabaları olmadan sokağa çıkmaları yasaklanmıştır. Hiç bir erkek yakını olmayan kadınlarsa evlerinde açlıktan ölmeye mahkûmdur.
Kızıyla yaşayan doktor anne, Taliban başa geçtikten sonra işsiz kalır, kocasıyla erkek kardeşini ise savaşta kaybeder. Kendisini ve 12 yaşındaki kız çocuğunu hayatta tutabilmek için annenin yapabileceği tek şey vardır: Kızını erkek kılığına sokmak...
2003'te yabancı film dalında Altın Küre ve Cannes Film Festivali'nde Altın Kamera ödülü kazanan 'Osama', Afgan yönetmen Sıddık Barmak'ın imzasını taşıyor. Bu yılki filmekimi'nde de gösterilen ve esin kaynağını gerçek bir olaydan alan filmin ilginç yanlarından biri hiçbir başrol oyuncusunun profesyonel olmaması. (Kültür Sanat)