Her yaşam bir yoldur

Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Sinema TV Bölüm...
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Sinema TV Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sabri Özaydın'ın yıllarını alan film projesi 'Yol', yeni bir dönemece girdi.
Yönetmen Özaydın, büyük kısmını beş yıl önce çekerek kurguladığı, ancak anlatılanların büyük oranda Çin'de geçtiği filminin eksik sahnelerini tamamlamak üzere Pekin'deydi. Özaydın, geçtiğimiz günlerde 'Kapalı Kutu Çin'e ziyarette bulunarak, halen orada yaşayan Siao ile planladığı filmin kalan çekimlerini 'Mini DV' formatında gerçekleştirdi.
Nâzım'ın da dostuydu
45 dakikalık belgesel olan 'Yol'un başrolünü, 90 yaşındaki fotoğraf sanatçısı ve belgesel film yönetmeni Eva Siao üstleniyor. Bugün Çin'in yakın tarihine dair geniş bir fotoğraf arşivine sahip olan ve geçmişte belgeseller de üreten Siao'nun hayatı, ünlü Çin halk şairi Emi Siao'nun 48 yıllık hayat arkadaşı olması ve 'dünya ozanı' Nâzım Hikmet Ran'la dostluğu ile de ayrı bir zenginlik kazanıyor.
'Yol'un prodüksiyon sonrası için halen üniversitenin 'üreten fakülte' sloganından hareketle kurumun olanaklarını kullanan Özaydın, filmin ilk halini geçtiğimiz yıllarda Alman Kültür Merkezi'nde de izleyiciye sunmuş ve Almanca yapım ilgiyle karşılanmıştı. 'Yol' son olarak, Münih, Berlin, Rhode Island ve Pekin'deki çeşitli kültür etkinlikleri kapsamında izleyici karşısına çıktı.
Kardeşlik ve barış çağrısı
Dünyaya dostluk, kardeşlik ve barış çağrısı yapan 'Yol', Özaydın'ın deyimiyle 'değişen değerlerin, yıkılan beklentilerin ve acımasızca sürdürülen savaşların umutsuz kıldığı insanlara, yaşamın gerçek değerinin insanın kendi içinde saklı olduğunu vurgularken; doğaya, doğruya sahip çıkarak, dostluk ve sevgi ile yaşanabilir bir dünyayı hep birlikte oluşturmak için bir umut verebilmeyi' amaçlıyor. Yapım kabaca, Batı'da Taozim olarak bilinen 'Yol öğretisi'nden de yoğun izler taşıyor.
Bir Uzakdoğu düşünce tarzı olan Dao (Yol) öğretisi, 'yaşadığımız dünyanın çok değerli bilgilere sahip bir öğretmen olduğu' fikrini esas alıyor. Filmde Eva Siao'nun dile getirdiği bir diğer öğreti de, Çin kültürünün binlerce yıllık birikiminin süzüldüğü, felsefe, psikoloji, tıp ve daha birçok şeyin sentezi olan 'Tai Ji Quan'.
Eva Siao'nun 'Yol'da aktardığı bir de dileği var: Son yıllarını geçirdiği dünyaya bugün engin bir hoşgörüyle bakan yaşlı fotoğrafçı, sahip olduğu fotografik birikimi kendi deyişiyle 'kendi gözlerinden derlenen Çin'i olabildiğince çok albümle geleceğe kazandırabilmek için 'yaşayabildiği kadar yaşamayı' arzuluyor. Siao aynı zamanda, birkaç yıl önce AFA Yayınları'nca basılan ve Almanya'da yedinci baskısına ulaşan 'Çin, Hayallerim ve Hayatım' adlı kitabıyla da tanınıyor.