@ErkanAktug

Her yer Taksim her yer Joan Baez!

Her yer Taksim her yer Joan Baez!
Her yer Taksim her yer Joan Baez!

FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN

Garanti Bankası sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında dün gece Harbiye Açıkhava'da sahneye çıkan Amerikalı folk müzik efsanesi Joan Baez, sahneye davet ettiği Kardeş Türküler'le birlikte Gezi şarkısı 'Tencere Tava...'yı söyledi. Seyirciler de 'Her yer Taksim, her yer direniş' diye slogan attı.
Haber: ERKAN AKTUĞ - erkan.aktug@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-  İstanbul Caz Festivali direktörü Pelin Opcin, “Joan Baez’in Türkiye ’ye ilgisi biliniyor. Sürprizlere hazır olun!” demişti, öyle de oldu. 11 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’a gelen Amerikalı folk müzik efsanesi Joan Baez, Harbiye Açıkhava’yı hıncahınç dolduran yaklaşık 5000 kişiye unutulmaz bir gece yaşattı. İki kişilik –kendi deyimiyle- “Big band”iyle sahneye çıkan Joan Baez, Nâzım Hikmet’in ‘Hiroşima’ şiirinden Zülfü Livaneli’nin bestelediği ‘Kız Çocuğu’ şarkısını elindeki kağıttan okuyarak da olsa baştan sona Türkçe söyledi. Kendisi “Berkin Elvan için” demedi ama Açıkhava’yı dolduran binler bu şarkının Berkin’e gittiği konusunda hemfikirdi.

Joan Baez'den Grup Yorum'a destek


KARDEŞ TÜRKÜLER SAHNEDE

Joan Baez, konserin sonuna doğru Kardeş Türküler’i sahneye davet etti ve sevilen topluluğun Gezi direnişi vesilesiyle bestelediği ‘Tencere Tava Hep Aynı Hava’yı grupla birlikte 'göbek atma' denemeleri yaparak söyledi. Bu sırada Gezi'de hayatını kaybedenlerin yer aldığı rengarenk tablo dev ekranlara yansıdı ve şarkı bitiminde Harbiye Açıkhava seyircilerin ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganlarıyla inledi. Baez’in en sevilen şarkılarından ‘Donna Donna’nın bir bölümü ise Kardeş Türküler ekibi tarafından Kürtçe söylendi.

Konserin bir diğer unutulmaz anı ise perkisyoncunun solo performans sergilediği sırada yaşandı. Bir anda LBGTİ bireyleri temsil eden gökkuşağı bayrağını çıkarıp sallayan perkisyoncunun bu davranışı izleyicilerden büyük alkış aldı.

Seyircilerin yoğun alkışlarıyla sahneden ayrılan Joan Baez, bis’e geldiğinde John Lennon’un ‘Imagine’ ve Bob Dylan'ın 'Blowin in the Wind' şarkılarını binlerce kişilik koro eşliğinde yorumladı. Unutulmazdı...


FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜNhttps://www.facebook.com/garanticazyesili