Her yerde tiyatro festivali var

Her yerde tiyatro festivali var
Her yerde tiyatro festivali var
Devlet Tiyatroları, Türkiye'nin yedi kentinde düzenlediği yedi festivalle Türkiye'den ve dünyadan yüzlerce oyunu seyircilerle buluşturacak. İşte DT festivalleri.
Haber: Filiz Elmas / Arşivi

ADANA SABANCI TİYATRO FESTİVALİ Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde başladı. 2013’te 15’incisi düzenlenen festivalin 2005 yılından beri ikinci ayağı İstanbul ’da gerçekleştiriliyor ve böylece organizasyon kapsamında bazı oyunlar için İstanbul seyircisiyle tanışma olanağı sağlanıyor. 28 Nisan’a kadar devam edecek festivalin açılışını İtalyan Studio Festi topluluğu yaptı ve topluluk 27 Mart günü Taşköprü ve Seyhan Nehri’nde bir gösteri gerçekleştirdi. Organizasyon kapsamında Türkiye ’den 17, yurt dışından yedi olmak üzere toplam 24 farklı oyun seyirciyle buluşacak. Yurtdışından İtalya, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Gürcistan, Hollanda ve İngiltere’den gelen tiyatro toplulukları festivale katılacak. Dikkat çeken performanslar arasında İngiltere Shakespeare Globe Tiyatrosu’nun ‘Kral Lear’ ve kara tiyatroyu ilk gerçekleştiren grup olan Çek Cumhuriyeti’nin Srnec Black Light Tiyatrosu’nun ‘Seçkiler’ oyunları yer alıyor. Festival, 30 Nisan’da Hollandalı Close Act grubunun ‘İstila’ adlı sokak gösterisiyle sona erecek. Ayrıca festival kapsamında, Fuaye Genç Sahne Etkinlikleri başlığı altında Türkiye’deki genç tiyatro toplulukları ve alternatif tiyatro örnekleri seyirciyle buluşacak.

KONYA TÜRKÇE TİYATRO YAPAN ÜLKELER FESTİVALİ 14-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek Devlet Tiyatroları Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali, bu yıl altıncı yaşını kutluyor. Festivalde yer alan uluslararası topluluklar arasında Kosova, KKTC, Azerbaycan, Balkar Cumhuriyeti, Makedonya, Bulgaristan, Irak-Kerkük, Dağıstan ve Kazakistan yer alıyor. Farklı ulusal kültürlerin tiyatro yazarlarından ve oyunlarından örnekler sunan organizasyonda gösterilerin ardından gerçekleştirilen oyun değerlendirilmeleriyle seyircinin oyun hakkında bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Festival programı devlet tiyatrolarının internet sitesinde yer alıyor.

ANKARA ÇOCUK TİYATROLARI FESTİVALİ 23 Nisan Çocuk Bayramı’na tiyatro sanatıyla katkıda bulunmak, Türk tiyatrosunun dünya çocukları yoluyla yurtdışına açılımını sağlamak amacıyla Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 2005 yılından beri her yıl 24–29 Nisan tarihleri arasında Ankara’da Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’ni düzenliyor. Bu sene dokuzuncusu yapılacak olan festivale, bu güne dek 29 yabancı ülkeden farklı 125 oyun katılmış. Festivalde; kukla, gölge oyunu, kara tiyatro, dans tiyatrosu, opera, bale ve sokak tiyatrosu gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları, seminer ve söyleşi gibi etkinlikler yer alıyor. Bu yılki uluslararası katılımcılar arasında İtalya, Hollanda, ABD, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Macaristan, Brezilya, İsrail, Singapur, Polonya, Endonezya ve Sırbistan bulunuyor. Festivale katılan yerli topluluklar arasında Ankara, Adana, Diyarbakır, Konya Devlet Tiyatroları, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Hayali Ahmet Aksoy, Bulancak Sanat Tiyatrosu, Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Uçan Eller Kukla Tiyatrosu, Van Güzelsu Yatılı Bölge İÖO yer alıyor. Festival etkinliklerine katılmak isteyen seyirciler, devlet tiyatrolarının internet sayfasında yaş gruplarının belirtildiği programı inceleyerek istedikleri oyunlara bilet temin edilebilirler.

VAN AKDAMAR ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI ŞENLİĞİ
Çocuk izleyicilere yönelik ikinci festival 23 Nisan-12 Mayıs 2013 tarihleri arasında yapılacak olan Devlet Tiyatroları Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği. Van ve çevresindeki ilköğretim okulu çocuklarına hazırlanan ve çocukların da içinde yer aldığı şenliğin bu yıl on ikincisi düzenleniyor. Festivalde dikkat çeken konu, çocukların sergilediği oyunların geçmişte Van Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak projesiyle Devlet Tiyatrosu çalışanlarının öğretmenlere yönelik düzenlediği, ücretsiz tiyatro kurslarının ürünü olması.

TRABZON KARADENİZ TİYATRO FESTİVALİ Mayıs ayında iki farklı festival daha düzenlenecek: Bunlardan birincisi, 1-15 Mayıs tarihleri arasında devam edecek Devlet Tiyatroları Trabzon Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali. 2013 yılında 14’üncüsü düzenlenecek festivalin katılımcıları Bulgaristan, Kazakistan, Yunanistan, İran, Fransa, Slovenya, Çin Halk Cumhuriyeti, Ekvador, Almanya, İrlanda, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, Tataristan, Japonya, Hollanda, Endonezya, Macaristan, Norveç, Polonya, KKTC, Letonya, İngiltere, Afganistan, Makedonya gibi geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

ANTALYA TİYATRO FESTİVALİ Mayıs ayında yapılacak ikinci festival, Devlet Tiyatroları Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali. Bu yıl dördüncü kez düzenlenecek festival, 17 Mayıs-30 Mayıs tarihleri arasında seyirciyle buluşuyor. Organizasyona bu yıla dek 13 yabancı tiyatro grubu ve yedi Devlet Tiyatrosu grubu katılmış.

DİYARBAKIR ORHAN ASENA TİYATRO FESTİVALİ 2013 yılında 11’incisi düzenlenecek Devlet Tiyatroları Diyarbakır Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali ise 28 Ekim-15 Kasım tarihlerini kapsıyor. Festival Mezopotamya bölgesinin bir kültür sanat merkezi haline gelmesini sağlamak amacını taşıyor.

Devlet tiyatroları festivaller kapsamında seyircilere farklı kültürleri tanıma olanağı veren geniş bir program sunuyor. Organizasyonların programları ve biletleri devlet tiyatrolarının internet sitesinden temin edilebiliyor. Yeni bir şehri görüp tanımak ve dünya topluluklarından farklı oyunlar izlemek isteyenler için iyi bir şans diye düşünüyorum.