Her yönü ve riskiyle müzik

İTÜ Müzik İleri Araştırma Merkezi (MİAM), aralık ayı boyunca her yönü, hatta riskiyle müziği tartışacak. Uzun yıllar İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın genel müdürlüğünü yapan Melih Fereli'nin danışmanlığını yaptığı ve...

İSTANBUL - İTÜ Müzik İleri Araştırma Merkezi (MİAM), aralık ayı boyunca her yönü, hatta riskiyle müziği tartışacak. Uzun yıllar İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın genel müdürlüğünü yapan Melih Fereli'nin danışmanlığını yaptığı ve MİAM öğretim görevlisi Fuad Abdullah'ın koordine ettiği etkinliğe müzisyenler, müzik araştırmacıları ve prodüktörler katılıyor. İTÜ Maçka Kampüsü'ndeki MİAM Kütüphanesi'nde yapılacak söyleşilerin ilk konukları Mor ve Ötesi, Kardeş Türküler ve Ceza. 'Müzikte Riskli Soluklar' başlıklı söyleşi bugün saat 12.00'de. Murathan Mungan 8 Aralık'ta 'Söz ve Risk' başlıklı söyleşiyle MİAM'ın konuğu olacak. Müzik yazarı Naim Dilmener ile Doç. Songül Ata ise 'arabeskleşme'yi 'poplaşma'yla karşılaştırmalı olarak 15 Aralık'ta tartışacak.
Etkinlik kapsamında müzik piyasasıyla ilgili sorunlar da masaya yatırılacak. 22 Aralık'taki panelde Kalan Müzik'ten Hasan Saltık, Müzikotek-EMI Publishing'den Dağhan Baydur ve avukat Dilek Doğu 'Müzik Piyasasındaki Riskler'i anlatacak. Dr. Robert Riegle, Onur Türkmen ve Zeynep Bulut ise 24 Aralık'ta İtalyan besteci Ciacinto Scelsi ve Amerikalı besteci John Cage üzerine konuşacak.
Etkinlikte, Türk müziğinin önde gelen isimlerinden Cemal Reşit Rey ve Zeki Müren de iki ayrı panele konu olacak. Evin İlyasoğlu ve Aydın Karlıbel'in katılacağı 'Cemal Reşit Rey ve Risk' paneli 24 Aralık'ta. Prof. Şehvar Beşiroğlu, Ayhan Erol, Ali Ergür ve Prof. Mutlu Torun'un katılacağı 'Zeki Müren ve Risk' konulu panelin tarihi ise 29 Aralık. Paneller için telefonla yer ayrıltılması gerekiyor. Tel: 0212 296 60 06 (Kültür Sanat)