Her zamankinden mavi

Yıllardır tıpkı eski bir katar gibi yoluna devam ederek yaslı yüreklerin yükünü taşıyan Blues Brothers Band...
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

ANTALYA - Yıllardır tıpkı eski bir katar gibi yoluna devam ederek yaslı yüreklerin yükünü taşıyan Blues Brothers Band, önceki gece yaşanan küresel şoku gözlüklerinin ardına gizleyerek, sahneye her zamankinden daha gerçek ve insancıl bir tebessümle çıktı.
Topluluk, sersemleten bir hızla New York ile Washington başta olmak üzere, 'medya aktarmalı olarak' dünyaya yayılan terör dalgasının şokunu profesyonelce atlattı. Ve Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda verdiği bedava konserine sayısı 2 bine yaklaşan bir hayran kitlesini çekmeyi başardı.
Ancak dün akşam da Alanya'da sahne alan ekibin coşkulu Antalya konserinin diğerlerinden ayrılan bir yönü vardı. Elim olayın akşamına rastlayan konserde, anlamlı bir tavır sergilendi. Konser, menejer Glenn 'No Problem' Palmer'ın yaptığı taziye konuşması ve birçok kimsenin de destek verdiği saygı duruşuyla başladı.
Konser öncesi siyaset
Saygı duruşu öncesi, 'No Problem' Palmer'ın hayli 'Yes Problem' duygularla yaptığı konuşmanın mesajı ise, ne kadar tüyler ürpertici de olsa epeyce gerçekti: "Biz Amerikalılar şu anda ne kadar berbat durumdaysak, bundan sonra en az sizler de o kadar berbat bir duruma hazırlıklı olun. Çünkü bizler de, sizler de mahfolmuş durumdayız..."
Carlsberg'in sponsorluğunda 11 müzisyen, bir menejer ile bir ses mühendisi ve teknisyen eşliğinde Türkiye'yi turlayan Blues Brothers Band, turnesiyle kendi çapında bir ilke de imzasını atmış oldu. Konserde öyle bir hava vardı ki, sahne önünde kendilerine destek veren hayranlarıyla birlikte, neredeyse Blues Brothers Band'in de kendi müziklerine ihtiyaçları vardı.
Üstelik, yitirilmiş binlerce canın acısını blues'a banarak çalıp oynayan Blues Brothers Band üyelerinin bir kısmı sahnedeyken bile, ailelerinden henüz bir haber alabilmiş değildi. Topluluk, yönetmen John Landis'in 1980'de John Belushi ve Dan Aykroyd'un
'Tanrı'dan gelen bir misyon üzerine buluşturarak' toparladığı 'yıldızlar geçidi'yle adını dünyaya duyurmuştu.
Turnesine 5 Eylül'den beri devam eden Blues Brothers, konserde ağırlıkla isimlerine kaynak olan ilk ve ikinci filmin 'hit' parçalarını seslendirdi.
Özellikle vokalistler Eddie 'Knock On Wood' Floyd ve Bill 'The Kid' Cliff'in sesiyle zenginleşen konserin belki en dokunaklı parçası, 'The Kid'in memleket hüznüyle döktüğü terler ve gözyaşları içinde söylediği 'Sweet Home Chicago' oldu.
'Soul Man', 'She Caught The Katy', 'Minnie The Moocher' ve 'Mustang Sally' gibi 'hit' parçaların seyirciye enerji üzerine enerji boşalttığı konserde en parlak ve geniz yakıcı notalardan birçoğu ise David
'Spinner' Spinoza'nın 'Mississippi-Chicago-New Orleans' seferi yapan gitarından gelmekteydi.
Blues engel tanımadı
Alan Rubin trompetiyle 'Mr. Fabulous' lakabının hakkını terler içinde verirken sahne önünde engelli iki genç de bileklerinin gücüyle onlara sevinçle katılıyordu. Steve 'The Colonel' Crapper'in gitarında fokurdayan tınılarla hipnotize olmuş öndeki onlarca 'blues-sever'in çoğunluğunu ise genç kızlar oluşturuyordu. Siyah gözlükler ise unutulmamıştı.
Eric 'The Red' Udel'in bas gitarı öylesine 'cool'du ki, konserde adeta bir klima, hatta derin dondurucu vazifesi görüyordu. Sol başta, sessiz sedasız duran ama sözünü parmaklarına aktaran şapkalı siyah müzisyen ise klavyesi başında Jimmy Smith'in ruhuyla yarışan Leon 'Pen' Pendarvis'ti.
Jimmy 'B' Biggins'in meslektaşına aynı enstrümanla eşlik ettiği Blues Brothers konserinin tadını, Angel Cropper'ın geri vokali ve Ned 'The Howler' Hodder'in trompeti de artıran renkler arasındaydı. Ancak kuşkusuz, konserin asıl lokomotifi asılmak bilmeyen yüzü ve durmak bilmeyen bilekleriyle baterist 'Danny G-Force' Gottlieb'dı.
Konser sonrası maç
'Everybody Needs Somebody' klasiğiyle coşkun kalabalığa veda eden Blues Brothers Band, dev video ekranından desteğin kesilmediği konserden sonra ise yerini aynı ekranlarda alkışlarla beliren Galatasaray-Lazio maçına bıraktı.
Bu arada konserin en ilginç anlarından biri de, 26 yaşındaki Ankaralı drag yarışçısı Gürkan 'Jake' Özkan'ın organizatör 'kankası' ve yaşıtı Kazım 'Elwood' Aytekin'le 'dansçı hatunlar' eşliğinde yaptığı Blues dansı oldu.
İkilinin turne boyunca kullandığı ve içinde yüzlerce beygir gizleyen, 06 plakalı '70 model Pontiac 'Bluesmobile' ise cabasıydı. Otomobilin konsollarındaki bira kutuları ve sigara paketleri bir yana, tepesine megafon dahi kondurulmuştu. Ancak bu arada
anımsatalım; araba meraklısına çoktan satıldı!
The Blues Brothers Band Carlsberg turnesi, 14 Eylül'deki ücretsiz Ankara Hipodrom ve 16 Eylül'deki Bakırköy Fildamı konserlerinin ardından 17 Eylül gecesi Parkorman'da yapılacak ücretli 'V.I.P.' konseriyle sona erecek. Bilgi için internet adresi: www.beerbrothers.net