Herkes Gezi'den nemalansın ki...

Herkes Gezi'den nemalansın ki...
Herkes Gezi'den nemalansın ki...
Metal dinleyicisinin yakından tanıdığı Murder King, ilk albümleri 'Gürültü Kirliliği'ni yayımladı. Grup üyeleri, 'Gezi'den nemalanıyorlar' eleştirilerine, "Herkes Gezi'den nemalansın ki insanların daha çok haberi olsun" diyor.
Haber: ESRA ÜLKAR - esraulkar@gmail.com / Arşivi

Murder King nasıl bir araya geldi?
Onur Akça
: 2000’li yılların başında bar grubu olarak başladı. En son bas vokalimiz Özgür Özkan ile yollarımızı ayırdıktan sonra Makine grubundan Can Uzunallı bize katıldı. Onun öncesinde Murder King bir bar grubuydu, yıllarca cover çaldı. Vokalde Can Uzunallı, gitarlarda Fırat Öz ve Össan Deneç, davulda ben varım. Şu anki kadromuz ve bir araya gelişimiz bu şekilde... Böyle devam edecek bir terslik olmadığı sürece...
‘Gürültü Kirliliği’ ilk albümünüz. Gezi’den sonra çıkması ve kapak tasarımı itibariyle ‘Gezi albümü’ denildi…
Onur: Össan şarkıları 2011 yılında yapmaya başladı. İlk ‘Susma’ şarkısı çıkmıştı. O zaman ne Gezi vardı ne başka bir şey... Öncesinde de öğrenciler, işçiler, Cumartesi Anneleri gaza maruz kalıyordu. Biz sadece penguen medyasını o dönem görüp bunları paylaşmak istedik. Gezi sadece bir ön ayak oldu. Albümün çıkışı buna isabet etti. Daha erken çıkaracaktık albümü, ekim gibi ama planladığımız gibi yürümedi. 2014 başlarına denk geldi.
Şarkı sözleri daha önce yazıldı yani…
Össan Deneç: Evet, 2011-2012 yılları arasında yazıldı bütün şarkılar. Gezi’den sonra çıkacak her “Gezi’den mi etkilendiniz” sorusunu sorduruyor. Kapak tasarımında Gezi’ye gönderme var.
Onur: Bu zaten kötü bir şey değil. İnsanlar Gezi’den esinlensinler. Ayrıldıkları sevgililerine ya da peşinde koştukları insana şarkı yapacaklarına ülkenin gerçeklerini görsünler ki doğru düzgün şarkılar çıksın artık. İnsanlar bir şey anlatsın. Herkes Gezi’den ‘nemalansın’ ki insanların daha çok haberi olsun.
Bu aslında hep tartışılan bir konu… Suya sabuna dokunan bir müzik türü çok fazla yapılmıyor.
Össan: Tabii ki yapılmıyor. Çünkü hem halk konserleri hem de sponsorları arkana alıp konser yapabilmen için hiçbir marka ve belediyeyle aranı bozmaman gerekiyor. O yüzden de ona göre hareket ediyorlardır büyük ihtimalle… Biz o kadar büyük bir grup olmadığımız, underground bir grup olduğumuz için bizi sıkıştıran noktalar da yok. Para uğruna, şöhret uğruna kendimizden ödün vereceğimiz bir noktaya gelmedik. O yüzden biz daha rahatız. Söylemek istediğimizi açık açık söylüyoruz. Rock müzik diye yapılan müziğin içinde boş şeyler olması çok üzücü…
Siz de “ Türkiye ’de rock müzik yapılmıyor” diye düşünenlerden misiniz?
Can Uzunallı: Bu müzik yapılıyor ama olay para kazanmaksa şirketlerin sana sunduğu belli şartlar var. Bunları yapmak zorundasın. Bu tür şeyler yazmak zorundasın. Daha lise çağına hitap eden şeyler yazmak, daha gitarı kısmak zorundasın. Bunları yapmayan insanları çok fazla desteklemedikleri için Türkiye’de rock müzik diye yapılan şeyler bu tarz şeyler oluyor.
Onur: Türkiye’de müziğin ve rock müziğin kalitesini konuşmaya kalkarsak burada rakı açmak zorunda kalırız. Bu işin belli bir standardı var zaten… Sound etmesi gereken bir dinamik var. Bizim gruplarımızın sözleri, sound’ları bundan çok uzak. Bir yerde cam kırılsın, oradan bir ampul düşsün, kızın gözyaşı düşsün, ben camın kenarında ağlayayım son altı, yedi yıldır rock gruplarının klipleri böyle… Şarkıları da bunları anlatıyor. “Şu grup Gezi’den nemalandı, şöyle şarkı yaptılar…”deniyor. Yapsınlar, yeter ki yapsınlar. Çünkü diğerlerini görmekten çok sıkıldık.
Can: Gezi rock diye bir tür çıkacak diye korkuyorum. Ağlak rock’tan ayırmak için sadece… Gaz metal (Gülüyorlar)!
Onur: Acılı mı acısız mı? (Gülüyorlar)
Albüm çıkardınız. Sizin ticari kaygınız olmadı mı? İlk klibiniz de televizyonda yayımlanmadı.
Onur: Biraz dürüst olmamız lazım... Yeni bir klip çalışması içerisindeyiz. Diyoruz ki, “Acaba bu biraz politik olmasa mı? Televizyonda dönsün” filan… Sonra “Ne dönecek ya” diyoruz. Üç, beş kere televizyonda dönecek diye yapmak istediğimiz şeyden uzaklaşmak istemiyoruz.
Össan: Anason kokulu şarkılar yapalım, albümü sattıralım demiyoruz. Bir önceki klip sert bir klip oldu. “O kadar sert olmayan bir klip mi yapsak?” dedik. Yoksa şarkı zaten sert… Hepimizin ticari kaygıları var ama yaptığımız müziği ona göre şekillendirmiyoruz. “Para kazanmak için ne yapsak” diye başka şeyler düşünüyoruz. Müziği ticari bir şey olarak düşünmüyoruz. Müzikten çok büyük paralar kazanacağımızı da düşünmüyoruz. Sadece Türk metal sektöründe ne yaratabiliriz gibi kaygılarımız oluyor.
Murder King’i nereye taşımak istiyorsunuz?
Össan: Mümkün olduğunca sınırları zorlayan bir grup olmasını istiyoruz. Televizyonda da dönmeli… Sadece metal müzik değil caz müzik de farklı müziklerde bu platformlara taşınmalı…
Onur: Geçenlerde konuşuyorduk bunu… Eskiden TRT’de “Şimdi ünlü İngiliz heavy metal grubu Iron Madien’ın bilmem ne konserini yayımlayacağız” diye anons duyduğumu hatırlıyorum. Caz programları, Rock Market vardı. Şu anda nereye baksanız playback şarkı okuyan insanlar görüyorum.
Can: Bu, sektörün belirlediği bir şey… Bir dönem belli gruplar var her festivalde onlar var. Her yerde onlar çıkıyor. Korkutma var. “Senin klibin televizyonda yayımlanmayacak” diyorlar. Sonra biraz oradan keselim, buradan kırpalım derken ortaya çıkan şeyler bir şekilde aynı oluyor.
Össan: Biz bu tarz şeyler yapmaya devam edeceğiz. Sadece siyasi olmak zorunda değil. Düzenin dayattığı şeylerin dışına çıkmaya çalışıyoruz. Siyasi bir şey içermese de televizyona sert gelecektir yaptığımız şey… Bir gün değişecek internette tanınanlar televizyonda da yayımlayacak. O samimiyetsizliğin önüne geçeceğiz.
Onur: Sonbahar döneminde büyük ihtimalle Türkiye’nin yarısını gezmiş olacağız. Ne şartlarda olur, nasıl olur bilmiyorum ama bir şekilde 50 kişi de 100 kişi de olsa birilerine ulaşmamız lazım. Birilerine de ulaştırmamız lazım.
Konserlerinizde cover’lar çalmaya devam edecek misiniz?
Össan:
Festival olduğu zaman çalma süresi bir saat kadar oluyor. O zaman sadece albümü çalıyoruz. Tek konserimiz olduğu zaman iki saate yakın bir program yapacağımız için cover şarkılar da olacak. Murder King bir cover grubuydu… Albüm yaparak biraz da onu yıkmaya çalıyoruz.
Onur: Hatta ikinci albümü bir an önce çıkarıp sadece kendi şarkılarımızı çalmak istiyoruz. Bir dört sene daha beklemeyiz yani… Albümün dowland sayısı da çok fazla...
rültü Kirliliği/ Murder King/ On Air


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  TRT

  ,

  caz

  ,

  Rakı

  ,

  Rock

  ,

  Müzik

  ,

  Para

  ,

  Ünlü

  ,

  politik

  ,

  kapak

  ,

  ,

  zaman

  ,

  Konser

  ,

  siyasi

  ,

  Uzak