Herkes için 150 yıllık bir İstanbul seyahatnamesi

Herkes için 150 yıllık bir İstanbul seyahatnamesi
Herkes için 150 yıllık bir İstanbul seyahatnamesi

Bugünkü Unkapanı Köprüsü?nün bulunduğu yerin 19. yüzyıldaki görüntüsü.

19. yüzyılın ünlü gezgini Julia Pardoe'nün yazdığı 'Sultanlar Şehri İstanbul', döneminde yapılan gravürleriyle birlikte Türkçede

İSTANBUL- 19. yüzyılın ünlü seyahat ve roman yazarı Julia Pardoe’nün, vaktiyle özel gravürler eşliğinde yayımlanan kitabı, neredeyse aynen Türkçede yayımlandı. Julia Pardoe’nün İstanbul seyahatnamesi, yine döneminin ünlü gezgin çizerlerinden William Henry Barlett’in gravürleriyle birlikte ‘Sultanlar Şehri İstanbul’ adıyla üç cilt olarak yayımlanmıştı.
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayımlanan ‘Sultanlar Şehri İstanbul’, Pardoe’nün 1836 yılının Aralık ayında babasıyla birlikte 10 ay kadar süren İstanbul ziyaretinin ürünü. Pardoe’nün Osmanlı Devleti’ne olan ziyareti ilginç bir döneme denk gelmiş. Tanzimat Fermanı’ndan üç yıl önce, II. Mahmut döneminde İstanbul’da kalan Pardoe, pek çok ıslahata ve yoğun bir modernleşme sürecine tanıklık etmiş. İstanbul’un ilham verdiği yazar, üç cilt olarak yayımlanan seyahatnameyi daha sonra güncelleyip kısaltmış. 1850 yılında ‘Beauties of the Bosphorus’ adıyla yayımlanan yeni baskısında kitap, William Henry Barlett tarafından hazırlanan 90’a yakın gravür ve bir de harita içeriyor. 

Özel kâğıt, özel yaldızlı cilt
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, seyahatnamenin üç ciltlik metni ile ikinci kitabın gravürlerini özel bir baskıda bir araya getirdi. Kâğıdın özel olarak yurtdışından getirtildiği kitap, baskı kalitesi, bez cildi ve yaldızlı kutusuyla tam bir nostalji öğesi. Yayınevinin İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine katkı olarak hazırlandığını açıkladığı kitap, meraklısına duyurulur. (Kültür Sanat)