'Herkesi paltosundan çıkaracak oyunculuk'

'Herkesi paltosundan çıkaracak oyunculuk'
'Herkesi paltosundan çıkaracak oyunculuk'
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

Son yılların fenomen oyunu ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ni dün Türkiye ’nin AB Bakanlığı da izledi. Ankara Devlet Tiyatroları Stüdyo Sahne’deki oyuna bilet bulmak imkânsız. Neyse ki Bakan Egemen Bağış’ın araya girmesiyle, bakanlık çalışanları ve bir grup gazeteci Erdal Beşikçioğlu’nu izleme fırsatı buldu.
Egemen Bağış, Bakanlar Kurulu toplantısı nedeniyle gecikmeli gelse de sessizce girip kapının yanındaki koltuktan seyretti. Oyundan sonra da Beşikçioğlu’nu çiçek verip tebrik etti. Gecikmesi nedeniyle ‘özür dileyen’ Bağış, çalışma arkadaşlarıyla Gogol’ün muhteşem eserini, muhteşem bir performans eşliğinde izlemekten büyük keyif aldığını söyledi. Beşikçioğlu’nun önce ‘Vali’ olarak, daha sonra da ‘Behzat Ç.’ olarak Türkiye’nin sorunlarını çarpıcı bir şekilde yansıtma konusunda muazzam bir oyunculuk örneği ortaya koyduğunu kaydeden Bağış, “Eserin sahibi Gogol, gerçekten büyük bir yazardı. Dostoyevski’nin onun için, ‘Hepimiz Gogol’un paltosundan çıktık’ dediği rivayet edilir. Erdal kardeşimiz de gerçekten bugün herkesi paltosundan çıkaracak bir oyunculuk örneği ile bu eseri muhteşem bir şekilde yansıttı” sözleriyle beğenisini ifade etti...
Genel Müdür Lemi Bilgin’e oyunun Avrupa ve ABD ’de de sergilenmesi için elinden geleni yapma sözü veren Egemen Bağış, tiyatro sanatının önemi üzerine de şu yorumu yaptı: “AB Bakanlığı Türkiye’nin reform mutfağıdır. Bu mutfağın nasıl çalıştığını en iyi aktarabilecek sanat dallarından biri tiyatrodur...”