Heyecan olmazsa olmaz

Kurtalan Ekspres nihayet beklenen solo albümünü yayımladı.
'3552' isimli albüm, 30 yıllık bir geçmişe sahip olan Kurtalan Ekspres'in ilk solo albümü.
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - Kurtalan Ekspres nihayet beklenen solo albümünü yayımladı.
'3552' isimli albüm, 30 yıllık bir geçmişe sahip olan Kurtalan Ekspres'in ilk solo albümü. Birçok ismin gelip geçtiği Kurtalan Ekspres son 13 yıldır yoluna, basta Ahmet Güvenç, vokal ve gitarda Bahadır Akkuzu, davulda Cihangir Akkuzu ve klaveyde Eser Taşkıran ile devam ediyor.
Aslında Kurtalan Ekspres solo albüm yapma kararını, Barış Manço'nun ölümünden iki yıl kadar önce almıştı: "Albümle ilgili çalışmalarımıza ufak ufak başlamıştık ki Barış abi 'Mançoloji' için stüdyoya girdi. 'Mançoloji' çıksın, üzerinden 6-7 ay geçsin, biz de öyle stüdyoya gireriz, diyorduk. Ama olmadı" diyor Bahadır Akkuzu. Manço'nun ölümünün hemen ardından albüm çıkartmayı uygun görmediklerini dile getiriyor, kadrodaki en eski Kurtalan Ekspres üyesi Ahmet Güvenç: "Bir şekilde hakkımızda 'Manço'nun ölümünün hemen ardından solo albüm çıkardılar' diye konuşulsun istemedik."
Albümün ismi, gruba da isim konusunda ilham kaynağı olan Kurtalan Ekspres'in sefer numarasından geliyor. Kapak ve kartonette yer alan diğer fotoğraflar ise Ara Güler'in imzasını taşıyor. Türk rock müziğinin kilometre taşlarından Kurtalan Ekspres ile solo albümü, Manço'nun ölümünden sonra grup olarak neler yaptıklarını konuştuk.
Barış Manço'nun ölümünden sonra grup olarak ne yaptınız?
Ahmet Güvenç: Barış Manço'nın ölümünü takip eden yaklaşık iki yıl boyunca sadece onun adına düzenlenen anma konserlerinde çaldık. Ardından barlarda sahneye çıkmaya başladık. Daha sonra da bu albüm için stüdyoya girdik. Bunların öncesinde stüdyoya girmedik. Çünkü hakkımızda, 'Barış Manço'nun ölümünün hemen ardından solo albüm çıkardılar' diye konuşulmasını istemedik.
Barlarda verdiğiniz konserlerdeki performansınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bahadır Akkuzu: Barış abi aramızdan ayrıldıktan sonra grubun sahne performansını değiştirmemiz gerekiyordu. Çünkü önümüzdeki çok önemli bir solisti yitirmiştik. Ayrıca yaklaşık iki yıla yakın bir boşluğumuz da vardı. O arada ciddi anlamda bir şey çalmadık. Eski performansımızı yenilemek zorundaydık. Barış abinin zamanında grup daha kalabalıktı. Gidenler oldu. Bu kadro kaldı geriye. Bu anlamda bar programları bizim için çok iyi oldu.
Cem Karaca ile birlikte konser verme fikri nasıl ortaya çıktı?
Güvenç: Aramızda bir dayanışmaydı. Cem'in kendisine eşlik edecek bir grubu yoktu. Biz de uzun zamandır sahneye çıkmıyorduk.
Konser nasıl geçti peki?
Güvenç: Çok güzel geçti. Öyle 'antika' şeyler çıkmadı ortaya. Zaten nereden baksan Barış Manço ile Cem Karaca aynı dönemin insanları. O dönemden olanların birbirlerine destek olması gerek. Cem bugün bana, 'Gel albümümde bas çal' dese gider çalarım. Öyle bir destek var aramızda.
Akkuzu: 'Dinozor nesli'nden olanların arasında sıkı bağlar vardır. Çünkü zamanında hepimiz benzer sıkıntıları yaşadık.
Onca yılın sonunda hâlâ aynı heyecanı duyuyor musunuz?
Güvenç: O heyecanı yitirsek bir daha çalmayız herhalde.
Akkuzu: Sahneye çıkıyorsunuz. Sahnenin önündeki insanlara şöyle bir bakıyorsunuz. Sizi sevdikleri, dinlemek istedikleri için gelmişler sonuçta. Yoksa başka bir konsere giderler. Onlardan bir elektrik alıyorsunuz. Onlar sizi besliyor, siz onları besliyorsunuz. O zaman da sizin sorumluluğunuz artıyor. Daha iyi, daha canlı çalmanız gerekiyor. Ve ortada gittikçe şişen bir enerji oluyor. Bu, çok başka bir şey. O enerji olmazsa olmaz zaten.
Albüm için neler diyeceksiniz? Neler bekliyorsunuz?
Akkuzu: Çok büyük şeyler bekliyoruz. Hem şarkı sözlerimizde hem de müziğimizde anlam var. Üzerinde çok uğraşıldı bu albümün. Herkes kendini aşmaya çalıştı. Sadece kendimizi tatmin etmek için albüm yapmadık. Halkın da dinleyebileceği bir şey ortaya koymak istedik.
Güvenç: 'Rock' diye yerine oturacak ve her şeyin değerini daha
iyi belirleyecek bir albüm olduğuna inanıyorum.
Kaygı da vardır herhalde...
Akkuzu: Tabii ki de. Tamam, insanlar bir şekilde Kurtalan Ekspres'i bağrına basıyor. Ama bu, albümümüzü gözü kapalı alacaklar, şarkıları beğenecekler anlamına gelmiyor. Eğer biz yeni bir grup olsaydık işimiz daha kolay olurdu. Neticede insanlar albümü ilk dinlediğinde Barış abinin sesini arayacaklar. Hepimiz arıyoruz onun sesini. Tüm bunları aşabilirsek işte o zaman başarılı olmuşuz demektir. İsmimizin getirdiği bir sıcaklar olacak. Ancak sonuçta biz Barış abinin son dönemlerindeki gibi bir albüm yapmadık.
Barış Manço'nun son dönemde ortaya koyduğu çalışmalar için neler diyeceksiniz? Kurtalan Ekspres'in çizgisiyle bağdaşmıyordu...
Eser Taşkıran: 'Mançoloji'nin aranjörlüğünü ben üstlenmiştim. Albüm üzerinde çalışırken Barış abi yaşadığı ikilemi benimle paylaşmıştı. Milyonların sevdiği bir isim. Buna karşılık albümleri 15 bin satıyordu. Ona duyulan sevgi, albüm satışlarına yansımıyordu. Barış abi, albüm satışlarına maddi gelir olarak da bakmıyordu. Ama ortada bir ironi vardı. Bunun yanı sıra soyunduğu misyon nedeniyle müzik artık birinci sırada yer alamıyordu onun için.
Güvenç: Biz de grup olarak kendimizi ifade edemediğimiz albümlerde çalmak yerine kendi albümümüzü yapmayı tercih ettik. Çünkü bizim de birikimlerimiz vardı. Onları yoğurmamız gerekiyordu. Bu albüm de o zamanlardan bugünlere geldi.