Hiphop'un en oryantal şarkıcısı

Aziza A'nın ilk albümü 'Es ist Zeit' adını taşıyordu. Sadece Almanya'da piyasaya sürülen bu albüm maalesef Türkiyeli dinleyicilere ulaşmamıştı.
Haber: ASLI ATASOY / Arşivi

İSTANBUL - Aziza A'nın ilk albümü 'Es ist Zeit' adını taşıyordu. Sadece Almanya'da piyasaya sürülen bu albüm maalesef Türkiyeli dinleyicilere ulaşmamıştı. Nihayet oryantal hiphop'un ilk ilahesi olarak anılan Aziza A, yeni albümü 'Kendi Dünyam' ile huzurlarımızda. Bir anlamda ilk albüme imza
atan Aziza, sesi ve kendi gibi sıcak, samimi bir albüm hazırlamış. Hem de geçen aylarda albümü yayınlanan Orientation grubunun elemanlarıyla.
Albüm, gezegenimizin etnik müziklerini yayımlamakla iştigal eden Doublemoon tarafından yayıkmlandı. Aziza A, neden altı yıl beklediğine anlam veremediğim sabırlı sessizliğini ilk kez buluştuğu İstanbullu dinleyicilerle cuma akşamı Miller Clubeer Time kapsamında bozdu. Cumartesi akşamı ikinci kez Babylon'daydı, kaçıranlar dertli dertli iç geçirebilir...
Soul, caz, drum n'bas, R&B, reggea, oryantalist ezgiler barındıran ve en çok da funk halleriyle dikkat çeken albümhakkında Aziza A. ile konuştuk.
İlk albüm Türkiye'ye kısmet olmadı ama altı yıl sonra yeni albüm geldi. Memlekette olmak nasıl bir duygu?

O kadar derin, farklı bir durum ki anlatamam.
İnsanın kendi evine, ailesinin olduğu yere gelmesi çok anlamlı.
Önceki albüm niye Türkiye'de dağıtılmadı?
Valla nasip olmadı diyelim. Birkaç kez denedik burada dağıtılmasını. Ancak bir türlü başarılı olamadık.
İki albüm arasında geçen altı yıl uzun bir zaman dilimi değil mi?
Evet, altı yıl geçti ama sadece müzik yapmıyorum. Örneğin Kutluğ Ataman'ın 'Lola ve Bilidikid' filminde oynadım. Bazı Alman filmlerinde rol aldım. Ayrıca tiyatro projeleri var. Ve tiyatro ile Avrupa ülkelerinde turneye çıkıyorum.
Müzik, bu uğraşların arasında yer alıyor. Film müzikleri yapıyorum. Bir de ara vermemenin nedeni değişik malzemeler toplamak içindi. Değişik insanlarla birlikte çalışmalar yaptım. Kısacası bu albüm için biriktirdiğim duygular, düşünceler var.
Albüm 'Benim Dünyam' adını taşıyor. Peki Aziza A'-nın dünyası nasıl?
Tıpkı albümdeki gibi bir dünyam var. Soul, oryantalist ezgiler... Bana çok uygun bu ritimler, drum n'bass. Bir de Anadolu ezgilerini barındıran parçam var, 9-8'lik.
Oryantalist ezgiler çok denendi...
Oryantalist ezgiler kulağa çok hoş geliyor. Bilmiyorum ama benim tüylerim ürperiyor bu müzikte. Ticari amaçla yapılmadı bu tarz. Eski parçaları çok seviyorum.
Bildiğim kadarıyla her şey Berlin'de yapılmadı. Ud, keman, kanun burada albüme monte edildi.
Evet, değişiklik yaptık ve onları sadece albüm kaydı için canlı kaydettik. Ben İstanbul ayağında burada değildim. Prodüktörler yaptı. Yani biraz değişik bir yöntem izledik.
Yaşantının sözlerine yansıma biçimi nasıl? Hiphop sözün şarkısı çünkü...
İlk albümde sözler dış dünyaya yönelikti. Şimdi ise iç dünyamı anlatıyorum. Yine belki dış dünya var ama saklı bir biçimde. Ancak tekrar tekrar dinlerken ortaya çıkacak türden sözler. Bu albümde ayrıca şiir okuyorum. Bir de aşk var. Ama aşkın güneşli hali var.
Buradaki hiphop'tan haberdar mısın?
Evet, Türkiye'deki çalışmaları takip etmeye çalışıyorum. Almanya'da gayet güzel hiphop çalışmaları devam ediyor. Stüdyo kurdular, iyi çalışmalar yapıyorlar. Ancak burada bu tarz olabilir mi bilmiyorum?
Albüm Almanya'da ne zaman çıkıyor ve sözler nasıl olacak? Biraz da albümün tanıtımı için yapacağın çalışmaları anlatır mısın?
Albümün Almanca versiyonunun yeni yılda çıkması planlanıyor. Sözlerin yarısını bitirdim. Şimdilik turneye çıkmak istiyorum. Bol bol başka şehirlerde ve İstanbul'da konser vermek istiyorum. Ayrıca sinema ve tiyatro çalışmaları yapmak isterim. Eğer iyi projeler çıkarsa değerlendirmeyi düşünüyorum. Bakalım zaman ne gösterecek?
Benim Dünyam/Aziza A/ Doublemoon