Hıristiyanlıkta taşlar yerinden oynayabilir

Hıristiyanlıkta taşlar yerinden oynayabilir
Hıristiyanlıkta taşlar yerinden oynayabilir
Hıristiyanlık'ta kadınların yerini tartışmaya açacak, Magdalenalı Meryem ilgili yeni bir vaaz papirüsü bulundu. Papirüse göre Hz. İsa Magdalenalı Meryem ile evliydi.

Radikal.com.tr - Uzun yıllardır Magdalenalı Meryem’in Hz. İsa’nın eşi olduğu ve Hristiyan öğretisinde bahsedildiği gibi düşük bir kadın olmadığı iddiası, Harvard Üniversitesi’nden bir araştırmacının elde ettiği papirüs parçasıyla güçlendi. Kartvizit büyüklüğündeki papirüste İsa’nın bir vaazında Magdalalı Meryem için “eşim” ifadesini kullandığı iddia ediliyor.

Harvard Üniversitesi’nde çalışan ilahiyat profesörü Karen King, Salı günü İtalya’nın başkenti Roma’da bir basın toplantısı düzenledi. Birkaç yıldır üzerinde çalıştığı ve bir grup araştırmacıyla beraber otantikliğini ispat ettikleri bir papirüsü anlatan King, papirüste Magdalenalı Meryem’den bahsedildiğini tahmin ettiklerini belirtti.

King papirüste yer alan sözlerin, muhtemelen İsa’nın çarmıha gerilmesinden 1 yüzyıl sonra, büyük olasılıkla Yunanca yazılmış olduğunu, daha sonra Coptic diline çevrildiğini düşünüyor.

8x4 santimetre boyutlarındaki papirüs parçasında 7 satırlık bir yazı bulunuyor. Yazılar İngilizce’ye çevrildiği zaman , “Bana değil. Annem bana hayat verdi…”, “Havariler İsa’ya dedi ki…”, “Meryem değerlidir”, “İsa onlara dedi ki: Benim karım…”, “o kadın benim havarim olabilecektir”, “bırakın kötü huylu insanlar şişinsinler…”, “Ben onunla beraber oturacağım, böylece…” yazdığı görülebiliyor. Son satırda ise bir resim görülüyor.

King ve diğer araştırmacılar, satırlarda bahsedilen “karım” sözünün büyük ihtimalle Magdalenalı Meryem’i kast ettiğini düşünüyorlar. Öte yandan Katolik inancına göre Hz. İsa bekar idi. Söz konusu kişi Meryem olmasa bile, satırlarda geçen “karım” sözü yüzünden, Katolik inancındaki cinsel perhiz görüşünün sarsılacağı belirtiliyor.