Hisar'da tiyatronun yerine mescit yapılıyor

Hisar'da tiyatronun yerine mescit yapılıyor
Hisar'da tiyatronun yerine mescit yapılıyor
Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre Rumeli Hisarı'nda önceki gün başlanan restorasyon çalışmaları kapsamında konserlerin verildiği tiyatro alanına mescit yapıldığı ortaya çıktı. Koruma Kurulu projeyi onaylarken sanat tarihi uzmanları tepki gösterdi.

Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul ’un fethi öncesinde yaptırılan ve bugün müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılan Rumeli Hisarı’nı tamamen kapatılmanın eşiğine getiren hasarlı bölümlerin restorasyonu önceki gün başlamıştı. Ancak restorasyon kapsamında mescit yapıldığı ortaya çıktı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) öncülüğünde Boğazkesen Mescidi’nin ana duvarının inşaasına açık hava tiyatrosunun bulunduğu bölgede başlandı.

KURUL PROJEYİ ONAYLADI
İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 7 Ekim 2009’da tarihi mescidin minaresinin, duvar ve sarnıç kalıntılarının mevcut durumları ile muhafaza edilmesine karar verirken, mescit I. grup kültür varlığı olarak tescil edildi. İBB ise hisardaki yıkık mescidin ihyası için bir proje başlattı. Proje, Koruma Bölge Kurulu’nca da onaylandı. Mülkiyeti İBB’de bulunan mescidin yapımı için ruhsat 28 Mayıs 2013 tarihinde alındı. Ardından da İBB ile İstanbul Kubbe Derneği arasında 6 Eylül 2013’de inşaat sözleşmesi yapıldı. Yapım işini İstanbul Kubbe Derneği adlı mimarlık şirketi üstlenirken, inşaat faaliyetleri geçtiğimiz yıl Haziran ayında başladı.
Hisarda ilk olarak sarnıç duvarları ve derz yapımı tamamlandı. Ardından da sarnıç üzerindeki ahşap döşeme kirişleri yerleştirilerek, sarnıcın üst kotunda yer alan mescit ana duvarlarının inşasına başlandı. Mayıs 2015’te tamamlanması öngörülen mescit için açık hava tiyatrosunun olduğu alan saç levhalarla kapatıldı.

KAMUSAL SANAT ALANI YOK EDİLİYOR
Sanat tarihi uzmanları ve mimarlar ise bakımsızlık nedeniyle burç ve surları ziyarete kapatılan tarihi yapıda önceliğin mescit yapımına verilmesini eleştirdi. Hisardaki camiye ilişkin görüşler şöyle;

Mimarlık tarihi uzmanı Prof. Dr. Uğur Tanyeli: Buradaki mesele kamusal bir sanat alanını yok ederek mahallesi ve cemaati olmayan bir yere mescit yapmaya çalışmaktır. Mimarlık üzerinden ideolojik bir inatlaşma yaşanıyor. Hisardaki tiyatro alanı 50 yılı aşkın süredir sanatsal etkinlikler için kullanılıyordu. Kapısında bilet kesilen bir müzeye insanlar ibadet için mi gidecek? Rumeli Hisarı’nın birkaç adım ilerisinde 18. yüzyıldan kalma bir mescit varken, tiyatro alanına dini eser yapmak alenen ideolojik bir davranıştır.”

Mimar Sinan Genim: Rumelihisarı’nın konser ve sanatsal etkinliklerle talep gören, gezilip görülmesi gereken bir mekana dönüşmesini gerekir. Boğazkesen Mescidi 15 ve 16. yüzyıl kayıtlarında yeralmakta. Yapının 18.yüzyılda yıkıldığı tahmin ediliyor. Ancak hisarın, duvarlarından otlar fışkırırken, bakımsızlık nedeniyle burçlarına çıkılamazken öncelik mescit onarmak mı olmalıdır?

İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kutgün Eyüpgiller: Rekonstrüksiyon yeterli bilgi belgenin bulunması durumunda geçerli olabilecek bir koruma yöntemidir. Yeniden inşa edilmesi düşünülen yapının özgün durumunu ortaya koyan plan, proje, fotoğraf gibi görsellerin var olması durumunda kabul edilebilir. Özgün çevresel bağlamını kaybetmiş bir eserin yeniden inşası anlamlı olmayacaktır. Bunun aksi geçerli ise yapılan sahte bir dekordan ibaret olacaktır.

Sanat tarihi uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay: Yapılacak cami kuşkusuz yeni olacak ve burada ayakta duran Fatih dönemi yanında gıcır gıcır 21. yüzyıl eseri olduğunu belli edecektir. Aslında öncelik camide değil uzun zamandır bakımsız duran ve ziyaret edilmeyen burçlarda olmalıydı. Tarihi eserlere dini oldukları için öncelik vermek ve ihtiyaç olmadığı halde cami yapmak politik yatırım olarak görülüyor.

CAMİ 18. YÜZYILDA YIKILMIŞTI
30 dönümlük bir alana kurulan Rumeli Hisarı, 90 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmıştı. Hisar içerisinde 1452’de yaptırılan Boğazkesen Camii, 18. yüzyılda yıkılmış, geriye sadece minaresinden bir bölüm kalmıştı. Rumeli Hisarı’nda Kaleiçi Mahallesi olarak bilinen ahşap evler ise 1953’te dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın emriyle kamulaştırılarak yıkılmış, hisar şimdiki halini almıştı. (Haber: MERT İNAN/ MİLLİYET)


  http://www.radikal.com.tr/127272012727202

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kapisinda bilet kesilen muzeye ibadet icin gidilir miymis?! - Ayse Sule

  Radikal'in bu haber icin uygun gordugu baslik hem yanlis hem de fena halde yanli. Bir kere tiyatronun yerine mescit yapildigi falan yok. Illa ki icinde "yerine" gecen bir cumle kurmak istiyorsaniz, "camiinin yerine tiyatro yapilmis" diyebilirsiniz. Zira orada, tarihi coook eskilere dayanan bir camii zaten varmis. Ama dagdan gelen bagdakini kovar misali, camiiinin yeri ve cevresi son 50 yildir tiyatro/konser alani olarak kullanilmaya baslanmis. Konser ve tiyatro musamerelerinden bitap dusen hisar tehlike sinyali verince de restorasyon calismalarina baslanmis. Normalde, kendine mimar, sanat tarihcisi diyen birinin o restorasyon calismalarindan nihayet o gariban tarihi camiinin de nasiplenmesine sevinmesi gerekir. Ama nerdee?! Adamlar resmen sinir krizi geciriyor, tarihi bir camii restore ediliyor diye. Hizlarini alamayip bir de, "kapisinda bilet kesilen muzeye ibadet icin gidilir miymis" diye soruyorlar? Birader, hem muzeyi gezerim, hem de o tarihi yerleskenin tarihi camiinde vakit namazimi eda ederim. Burnumun dibindeki tarihi camii duruken, sirf senin hatirin icin fellik fellik mahalle camii mi arayacagim? Sen cok istiyorsan git orada kil, karisan mi var?

  de bese lo - oféxan

  Her ne kadar müslüman bir ülke olsak da her şeyin fazlası zarar misali bu kadar caminin yapımı da sadece zarar. daha var olan camiler dolmazken bu kadar önemli tarihi değerleri de camiye çevirmek ülkede islamofobik bir his uyandırmaktan öteye gitmez. Din için ibadet yeri değil dini bilinç lazım