HOCAMIZI, TARİHİMİZİ KAYBETTİK

Işıl Kasapoğlu
‘Hocaların hocası’nı kaybettik. Türk tiyatrosunda çok önemli bir isimdi. Varlığı bütün diğer aktörleri etkiliyordu. Ulaşılması gereken, ulaşılacak bir ustaydı. Durduğu yerde duruyor olması bile çok önemliydi. gene de ulaşılması gereken bir aktör olarak yaşamaya devam edecek Türk tiyatrocuları için... 

Serhat Tutumluer
Gerçekten çok büyük bir hoca, bir eğitmendi. Birebir hocam değildi ama çok muhabbetimiz oldu. Bence her oyuncu sanatçı sıfatına layık değildir. Bu meslekte sanatçı olabilmek, duygusal, siyasi, düşünsel bir birikim gerektirir. Ama bütün bunlarda asal olan samimiyet duygusudur ki Müşfik hoca her dönemde bu samimiyeti bizlere aktardı. 

nesrİn kazankaya
Hocamızı, ustamızı, tarihimizi kaybettik. Ölüm fikrine alışmak zor ama sanatta daha da feci bu. Birebir öğrencisi olmayan geniş kitlenin içindeyim ama hepimizin hocasıydı o. Onun gibi duyarlı, yetenekli, eğitmen olmaya çalışacağız. 

Nedİm Saban
Dünyanın yetiştirdiği en önemli oyunculardandı. Türkiye onu hak ettiği gibi değerlendirmedi, çok acı çekti. Dünya böyle büyük oyuncuları pamuk ipliğine sarmıştır, biz değerini bilemedik. Tiyatrokare’de ‘Salaklar Sofrası’nda çalışmıştık. Tiyatromuza konuk olmuş, bizi altı hafta eğitmişti. “Sahnede önce insan olun, oynamayın” derdi! Türkiye’de oyun oynamayı sahtekarlık sözüyle eş değer tutuyorlar, oysa oyunculuk önce insan olma sanatıdır. Müşfik Hoca’dan sadeliği öğrendik. Umarım bu zor günlerde sadeliğimizi kaybetmeyiz. 

Murat Daltaban
Müşfik Kenter Türk tiyatrosunun masal kahramanıydı. Çok büyük bir aktördü. Çok üzgünüm. 

Ayşenİl Şamlıoğlu
Bu ülke en büyük oyuncusunu kaybetti... Hem hoca, hem yönetmen, hem genel sanat yönetmeni, hem kocaman yürekli bir insandı. Ankara ’da turneye geldiğinde rahmetli Soner Ağın’da kalırdı, komşularıydım. Murathan Mungan sırf onun oynamasını hayal ederek ‘Bir Garip Orhan Veli’yi yazmıştı. “Genç bir yazar arkadaşım sizin için bir oyun yazmış, tanıştırmama izin verir misiniz?” dedim. “Elbette” dedi ve buluşmaları mükemmel bir oyunun çıkmasına nedeni oldu... Onunla sahnede, konservatuarda, sohbetlerinde birlikte olmak, içimiz katılarak izlemek şansına sahip olduk. Ne yazık ki bizden sonrakiler sadece bizlerden dinleyebilecekler. 

Ülkü Duru
Müşfik Kenter’i ilk seyrettiğimde ona hayran kalmıştım, hocam olduğunda en güzel derslerimi onunla yaptım. Tiyatrodaki ilk yönetmenim yine Müşfik Kenter’di. Bu oyunla ilk ödülümü aldım. Hayranlığım her gün arttı. Sevgili hocam, her zaman çok yetenekliydin, çok yakışıklıydın, çok espriliydin ama hepsinden önemlisi çok iyi bir insandın. Seni çok özleyeceğiz. 

Füsun Demİrel
Çok üzgünüm. Müşfik Bey ile 1993’te ‘Ay Vakti’ filminde çalışmıştık. Kendisiyle çalışmaktan onur duymuştum. Kenter kardeşler tiyatromuzun en önemli yapı taşlarındandır. Sayısız eserleri yorumlarıyla ölümsüzleştirdiler. Müşfik Kenter’i hep sevgiyle, saygıyla anacağız. 

Rıza Kocaoğlu
“Oyunculuk ciddi bir iştir ama fazla ciddiye almaya gelmez” sözlerini ilke edindigim, tiyatromuzun kalender abisi... Gerçekliği, hayatta ve sahnede insan olmayı ondan öğrendi Türkiye tiyatrosu. 

Güven Kıraç
Süsten ve şatafattan hoşlanmazdı; süslü, afilli cümleler kurmayacağım. Canım hocam, sizi tanımış olma onurunu hayatımın sonuna kadar taşıyacağım! Hatıranız önünde saygıyla eğileceğimi biliniz. Minnet ve şükran sizi her düşündüğümde içimi kaplayacak. Çok teşekkür ederim hocam! 

Cem Davran
Türkiye’de gördüğüm en iyi aktördü. Dünya çapında bir aktördü. Çok önemli bir hoca, bir ustaydı. Yalnız benim hatırlayabildiğim yedi-sekiz nesil, belki fazlası, onu izleyerek oyuncu olmaya çalıştı. İnsan olarak da yaşamla ilişkisi son derece önemli bir oyuncuydu. Çok büyük bir kayıp. Bundan sonra onun nefes aldığı yerde nefes almayan gençler için çok büyük kayıp. 

Ahmet Mümtaz Taylan
Aktör, hoca, insan olarak Allah’ın bir lütfuydu. Her zaman sevgi ve saygıyla hatırlayacağız. 

Serdar Orçİn
Tiyatromuza, oyunculuğa muazzam katkı sağlayan çok büyük bir üstattı. Hem seyirci için hem bizim için... Çok üzgünüm. 

Derya Alabora
Çok üzgünüm, büyük bir değer, çok büyük bir oyuncu aramızdan ayrıldı. Hepimizin hocasıydı, herkesin çok sevdiği bir insandı. Başımız sağolsun. 

Barış Dİnçel
Sanatçısına “Siz kimsiniz?” diye sorulan bir ülkenin sanatçılarının, bir aile büyüğü artık yok. Başımız sağolsun. 

Oyun Atölyesİ
Türkiye’nin en önemli özel tiyatrolarından birini ve çok özel bir repertuvarı tiyatromuza kazandıran, birkaç kuşak oyuncu yetiştiren, en değerli sanatçılarımızdan Müşfik Kenter’in vefatı çok büyük bir kayıptır. Hepimizin başı sağolsun.