Hollanda'dan Ceylan'a destek

Hollanda Dışişleri Bakanlığı maddi desteğe ihtiyaç duyan bağımsız sinemacıları sevindirecek bir karara imza attı. Bakanlık, gelişmekte olan ülkelerin sinemacılarına destek veren...

ROTTERDAM - Hollanda Dışişleri Bakanlığı maddi desteğe ihtiyaç duyan bağımsız sinemacıları sevindirecek bir karara imza attı. Bakanlık, gelişmekte olan ülkelerin sinemacılarına destek veren Uluslararası Rotterdam Film Festivali'ne bağlı Hubert Bals Fonu'na 2005-2008 yılları arasında 2.5 milyon avro yardım sağlayacak.
Fondan 2005'te 15 ülkeden 22 projeye toplam 332 bin avro kaynak aktarılacak. Bu filmlerden biri de Nuri Bilge Ceylan'ın yeni projesi 'İklimler' olacak. Fon daha önce Ceylan'ın Cannes'da ödül kazanan filmi 'Uzak'a da maddi destek sağlamıştı. 'Uzak', 26 Ocak-6 Şubat 2005 tarihleri arasında düzenlenecek 34. Rotterdam Film Festivali'nde seyirciyle buluşacak. Festivalde gösterilecek filmlerden en ilgi çekici olanı ise yine fonun destek olduğu Iraklı Oday Rasheed'in Saddam sonrası Irak'ını gözler önüne süren 'Ghayer Saleh' (Sergi Altında) isimli filmi. Film, ABD askerlerinin Bağdat'a girmesinden sonra şehirdeki yaşamı konu alıyor. (Kültür Sanat)