Hollywood af diliyor

Hollywood geçmişle yüzleşmeye karar verdi.

LOS ANGELES - Hollywood geçmişle yüzleşmeye karar verdi. McCarthyizm döneminin günah keçileri, Oscar'ların ardındaki Hollywood'un en güçlü kurumu Amerikan Film Akademisi tarafından düzenlenen bir sergiyle temize çıkarılacak.
1933'ün başlarında birçok oyuncu, senarist ve yönetmen 'komünist oldukları' gerekçesiyle işlerinden olmuş ve kara listeye alınan içlerinden birbirlerinden ünlü isimlerin de olduğu bu kişiler hayatlarını zorunlu bir inzivaya çekilerek sürdürmek durumnda bırakılmıştı. Şimdi ise Hollywood 'anti komünist' hareketlerin hayatları sarstığı McCarthynizm döneminin yaralarını sarmaya karar verdi.
McCarthyizm döneminde arkadaşlarını ele verdiği için suçlanarak, sinema çevrelerince dışlanan usta yönetmen Elia Kazan'a verilen onur Oscar'ıyla başlayan Hollywood'un 'af dileme dönemi', yüzlerce sanatçıya ait eşya ve eserlerin sergileneceği sergiyle somutlaşacak.
Leonard Bernstein, Larry Adler, Charlie Chaplin, Arthur Miller ve Orson Welles gibi dönemin kara listeye alınan birbirinden ünlü 400'ye yakın sanatçısının fotoğraf, belge ve film karelerinin yer alacağı sergi önümüzdeki aylarda gerçekleşecek.
(The Independent)