Hollywood ayağımıza geldi

Gılgamış destanı Türk topraklarında canlanacak. 'Nostradamus' filmiyle tanıdığımız Roger Christian'ın yöneteceği 'Gilgamesh' Türkiye'de çekilecek.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Gılgamış destanı Türk topraklarında canlanacak. 'Nostradamus' filmiyle tanıdığımız Roger Christian'ın yöneteceği 'Gilgamesh' Türkiye'de çekilecek. Yapımcılığını Stonelock Pictures'ın üstlendiği filmde Max Ryan, Leonor Varela, Ömer Şerif, Peter O'Toole ve Kenan İmirzalıoğlu rol alacak. 20 milyon dolarlık bütçesi olan filmin çekimleri ekimde başlıyor. Çekimler İstanbul, Kapadokya ve Antalya'da gerçekleştirilecek. 2005 Temmuz'da prömiyerini yapacak filmin çekimlerine başlamadan önce yönetmen Roger Christian ile yapımcı Beni Atoori, önceki gün basının huzuruna çıktı.
Christian öncelikle ABD dışında çalışmayı tercih ettiğini, çünkü bu şekilde öykülerini özgün bir şekilde beyazperdeye aktardığını söylüyor. Christian "Türkiye'yi gördüğümde doğru karar verdiğimi anladım. Bu mekânları Batı'ya tanıtmak benim için büyük bir zevk olacak" diyor.
Yapımcı Beni Atoori, ABD'de insanların bir uyanış içerisinde olduğunu, farklı yaşamların, uygarlıkların bilincine vardıklarını ve bunları öğrenmek istediklerini söylüyor. Atoori bunun sonucu olarak son zamanlarda epik öykülerin sinemada bol bol örneklerine rastlandığını anlatıyor.
Türkiye söz konusu olunca sigorta şirketlerinin projeye sıcak bakmadığını belirten Atoori, "Sigorta şirketleri yanaşmayınca ben de onlarsız işe gireceğimi söyledim. Türk hükümeti yüzde 100 arkamızda. Bize her türlü kolaylığı sağlıyorlar. Bu gelişmeler karşısında iki gün önce sigorta şirketlerinden onay geldi" diyor. Atoori, filmde Enkidu'yu canlandıracak olan Kenan İmirzalıoğlu'nun fiziği, oyunculuk yeteneği ve İngilizce konusunda gösterdiği azimle kendilerini etkilediğini ifade ediyor. Filmde Nuh Tufanı ile Babil Kulesi'nin yıkılışı da canlandırılacak.