Hollywood Scrabble oynuyor

Dünyaca tanınan ve sevilen, ülkemizde de bir salgın haline gelen kelime oyunu Scrabble için iki ayrı film projesi yarışta.

LOS ANGELES - Dünyaca tanınan ve sevilen, ülkemizde de bir salgın haline gelen kelime oyunu Scrabble için iki ayrı film projesi yarışta. Variety dergisinde yer alan bir habere göre 'Los Angeles Sırları' ve 'Harika Çocuklar' isimli filmleriyle tanınan yönetmen Curtis Hanson, Scrabble'la ilgili romantik komedi türünde bir senaryo satın alan Miramax şirketinin aynı oyunla ilgili proje aşamasındaki filmini geride bırakmak için kollarını sıvamış bulunuyor.
Yönetmen Curtis Hanson, yazar Stefan Fatsis'in imzasını taşıyan 'Word Freak: Heartbreak, Triumph, Genius and Obsession in the World of Comparative Scrabble' (Acaip Kelime: Scrabble'in Yarışmalı Dünyasında Hayal Kırıklığı, Zafer, Zekâ ve Tutku) filmi
için son rötuşlarını yaparken, Miramax'ın yan yapımcılarından Dimension Films'in senaryo aşamasındaki projesi ise 'Your Word Against Mine' (Seninkine Karşı Benim Kelimem) isimli kitaba dayanıyor. Bu kitap ise, Dünya Scrabble Şampiyonası'nın gerilimli ve rekabet yüklü atmosferini bütün detaylarıyla aktarıyor.
Ulusal kelime çılgınlığı
7 Temmuz'da piyasaya çıkan 'Word Freak' kitabı şu sıralarda üçüncü baskısını yapmaya hazırlanırken, oyunda sık sık kullanılan bir slogandan hareketle ismi seçilen 'Your Word Against Mine'da bir 'Scrabble delisi'nin ulusal Scrabble şampiyonluğu yolundaki tecrübeleri anlatılıyor. Ancak kitabın baş kahramanı olan genç adam en az kendisi kadar yetenekli bir genç kadına rastlayınca işler bir anda içinden çıkılmaz bir hal alıyor.
Senaryoyu yazarken 'Scrabble camiasında' araştırma ve geliştirme çalışmaları için izin koparmayı başaran filmin senaristleri ise, 'Scrabble'ı şimdi çok daha iyi anladıklarını' dile getiriyor.
(Variety/Reuters)