Hollywood'da Türkiye izleri

Hollywood'da Türkiye izleri
Hollywood'da Türkiye izleri
New York merkezli Turk Avenue global iş portalı, 'Amerikan Rüyası'nın peşine düşüp Hollywood'da iz bırakan Türkiye kökenli isimleri araştırdı

Mennan Yapıcıoğlu: Almanya doğumlu yönetmen 2000 yılında çektiği ‘Your Arms In My Arms’ filmi Almanya’da büyük başarı kazandı. Hollywood macerası ise drama filmi olan ve başrolünü Sandra Bullock’un oynadığı ‘Premonition’ ile başladı. Yapıcıoğlu, halen Josh Hartnett’in başrolünü oynadığı ‘Gunslinger’ filminin çekimlerini sürdürüyor.

Tcheky Karyo: Türk Sefarad bir ailenin çocuğu olarak İstanbul ’da dünyaya geldi, Paris’te büyüdü. Mel Gibson’la birlikte ‘The Patriot’ filminde rol adı. Jean de Dunois rolünde ‘The Messenger: The Story of Joan of Arc’ filminde kamera karşısına geçti. Cesar Awards ödüllerinde en iyi aktör rolüne aday gösterilen Karyo, 1986 yılında Jean Gabin ödülüne layık görüldü. 

Bea Benaderet: ‘The Beverly Hillbillies’ dizisinde Pearl Bodine rolüyle ve ünlü Taş Devri’nin (The Flintstones) kadın kahramanı Betty Rubble’ı seslendiren isimdi. ‘Notorious’ (1946), ‘On the Town’ (1949), ‘The First Time’ (1952), ‘Black Widow’ (1954), ‘Plunderers of Painted Flats’ (1959), ve ‘Tender Is the Night’ (1962) filmlerinde oynadı. 

Sırrı Murad: İlk oyunculuk deneyimini ünlü Amerikan dizisi ‘Mash’ın iki ayrı bölümünde oynayarak yapan Sırrı Murad, eli bıçaklı Türk askerini canlandırmıştı. ‘A Full Rich Day’ (1974), ‘Captains Outrageous’ (1979), ‘Sound of Terror’ (1980), ‘Steele Trying’ (1985), ‘Remington Steele’ (1985) gibi televizyon dizilerinde rol aldı. 

David Chokachi: Türkiye doğumlu Iraklı bir baba ve Finlandiyalı bir anneden dünyaya gelen Chokachi, ‘Witchblade’, ‘Baywatch’, ‘Beyond The Break’ gibi dizilerde oynadı. 

Aclan Bates Büyüktürkoğlu: Aralarında ‘Versus’, ‘Condemned’ ve ‘Broken Angel’ gibi 20’ye yakın projenin yönetmenliğini yapan Aclan Bates Büyüktürkoğlu, 2007 yılında çevrilen ‘Lincoln Heights’ filminin de başrol oyuncusuydu. 

Kaan Kalyon: 2004 yılı yapımı ‘A Dairy Tale’in yazarları arasında yer aldı. ‘Treasure Planet’ (2002) ve ‘Surf’s Up’ (2007) filmlerinde ‘story artist’ olarak isim yaptı. 

Emre Şahin: İkinci kısa filmi ‘Çanta’ ile Beverly Hills Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Sinematografi’ ödülünü aldı. Emre Şahin şu sıralarda sinemalarda gösterimi devam eden ‘40’ filmini yönetti. 

Murat Demir: Alex adıyla tanınan oyuncu ilk televizyon dizisi deneyimine Türkiye’de ‘Yalan Rüzgarı’ ismiyle ün yapan dizide başladı. ‘After You’, ‘Ordinary Average Guys’, ‘The Way’, ve ‘Uncharted 2: Among Thieves’ Demir’in 2009 ve 2010 yılında rol aldığı filmlerden. 

Süleyman Boyar: Iving Sully adıyla tanınan oyuncu ‘Sopranos’, ‘Law & Order’ gibi ABD ’de çok izlenen dizilerde de rol alan Boyar, 1970’li yıllarda ‘Fort Apache’, ‘The Bronx’, ‘In the Soup’ ve ‘Car Wash’ filmlerinde rol aldı. 23 Mart 2001’de 77 yaşında aramızdan ayrıldı. 

Paul Shenar: ‘Scarface’de Alejandro Sosa rolü ile ün yapan oyuncu, Orson Welles’in ‘The Night That Panicked America’ (1975) filminde de rol almıştı.

Elia Kazan: Asıl adı Elia Kazancıoğlu olan ve 1909 yılında İstanbul’da doğan Eli Kazan, kökleri Kayseri’ye uzanan Anadolu Rumu bir tüccar ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 4 yaşındayken ailesiyle birlikte ABD’ye göç etti. 1940’larda yönettiği oyunlarla ülke çapında üne kavuştu ve Broadway’in en iyi yönetmenleri arasına girdi. Ünlü oyunculuk okulu Actors Studio’nun kuruluşunda yer alıd. Yönettiği filmlerde oynayan aktörler toplam 21 Oscar ödülüne aday gösterildi, 9 Oscar kazandı. ‘İhtiras Tramvayı’ dört, ‘Rıhtımlar Üzerinde’ ile 8 Oscar kazandı. 1947’de ‘Centilmenlik Anlaşması’ ve 1954’te ‘Rıhtımlar Üzerinde’ yönetmen Oscar’ı aldı. Kazan, Broadway oyunlarına verilen Tony Awards’ı da üç kez kazandı. 1999’da Akademi tarafından hayat boyu başarı Oscar’ı ile ödüllendirildi. 1955’te Kayseri’ye gitmek üzere Türkiye’ye gelen Kazan, dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile İstanbul’da opera seyretmiş, İstanbul’daki yakınları ile hasret gidermişti.

Turhan Bey: Asıl adı Turhan Selahettin Schultavy olan ve 1922 Viyana doğumlu olan Turhan Bey ‘Burma Convoy’ (1941), ‘Raiders of the Desert’ (1941), ‘Arabian Nights’ (1942), ‘Out of the Blue’ (1947), ‘The Amazing Mr. X’ (1948), ‘Columbia’s Song of India’ (1949) ve son filmi olan ‘The Adventure Prisoners of the Casbah’ (1953) filminde oynadı. Viyana’da yaşayan Turhan Bey, emekliliğin tadını çıkarıyor.

Ayda S. Evecan: NBC’nin pembe dizilerinden ‘Days of our Lives’ ile ün kazanan Evecan ‘Making It Legal’ dizisinde ise avukat olarak oynadı. Evecan, 2007 yılından beri İngiliz pop star Robbie Williams ile birlikte.