Hollywood'un 'kara pazar'ı

Hollywood'un 'kara pazar'ı
Hollywood'un 'kara pazar'ı
Aralarında Oscar'lı oyuncu Jennifer Lawrence ile top model Kate Upton'ın da olduğu 100 ünlünün özel fotoğrafları iCloud hesaplarını hackleyen bir bilgisayar korsanı tarafından internete sızdırılması şok etkisi yarattı. Sanal ortamdaki güvenlik açıkları bir kez daha gündeme geldi.

BİRCE BORA / LONDRA - Aralarında Jennifer Lawrence ve Kate Upton gibi isimlerin de bulunduğu yaklaşık 100 ünlünün özel fotoğrafları icloud hesaplarını hackleyen bir bilgisayar korsanı tarafından 4chan isimli internet sitesine sızdırıldı.
Oscar ödüllü oyuncu Jennifer Lawrence’ın temsilcileri yıldızın kısa sürede bir çok internet sitesinde yayınlanan çıplak fotoğraflarının gerçek olduğunu doğrularken “Bu özel hayata yapılmış ciddi bir saldırı. Jennifer Lawrence’ın çalınan fotoğraflarını yayınlayan herkesin yargılanması için yetkililerle iletişime geçildi” dedi.


SEKS GÖRÜNTÜLERİ DE VAR İDDİASI
Fotoğrafları sızdıran bilgisayar korsanının elinde “Jennifer Lawrence’ı seks yaparken gösteren” bir videonun da bulunduğu ve bu görüntüleri yayınlamak için Paypal üzerinden para topladığı da iddia edildi.
ABD’li oyuncu Mary Elizabeth Winstead’de skandalın kurbanlarından biri olduğunu doğrularken Twitter’da yaptığı açıklamada “Yıllar önce kocamla birlikte evimizde çektiğim fotoğraflara bakanlar umarım bu davranışınız ile ilgili kendinizi çok iyi hissediyorsunuzdur” diyerek tepkisini gösterdi.

PAYLAŞANIN TWITTER’I KAPATILIYOR
Twitter, sızdırılan fotoğrafları paylaşan kullanıcı hesaplarını kapattıklarını açıkladı.
Siber saldırının kurbanları arasında Kaley Cuoco-Sweeting, Kate Upton, Lea Michele, Brie Larson, Kirsten Dunst, Becca Tobin, Jessica Brown Findlay, Hope Solo, Teresa Palmer, Krysten Ritter, McKayla Maroney ve Yvonne Strahovski’nin bulunduğu doğrulandı.
Aubrey Plaza, Candice Swanepoel, Cara Delevingne, Cat Deeley, Hillary Duff, Kelly Brook, Michelle Keegan, Selena Gomez, Rihanna ve Vanessa Hudgens’ın ise fotoğraflarnın sızdırıldığı iddia edildiyse de henüz bu fotoğraflar hiç bir internet sitesinde yayınlanmadı.

SEVGİLİNİZE BİLE GÜVENMEYİN!
Dünyaca ünlü yıldızların fotoğraflarının cep telefonlarından çalınması Apple’ın bulut saklama sistemi iCloud’un güvenlik açıklarını da gündeme getirdi.
Bilişim sektörü uzmanları herkesin cep telefonunda kolayca erişilebilen iCloud bölümüne ayrıca bir şifre konmasının öneriyor.
Yani fotoğrafları buluta atmak da sandığınız kadar güvenli değil. Bir grup bilişim uzmanı ise telefonu hacklenen birisinin ne yaparsa yapsın mahreminin kalmayacağı görüşünde.
Aslında bu fotoğrafların ele geçmemesi için yapmanız gereken sevgiliniz için bile bu pozları vermemek. (Hürriyet)