Hrant Dink için sahnede

Hrant Dink için sahnede
Hrant Dink için sahnede

Arto Tunçboyacıyan (solda) ve Yaşar Kurt, New York?ta Hrant Dink anısına konser verdi. FOTOĞRAF: TOLGA ADANALI / AA

NEW YORK - Perküsyonun büyük ismi Arto Tunçboyacıyan, rock’çı Yaşar Kurt ve Armenian Navy Band müzisyenleri, New York’ta Hrant Dink anısına çaldı. Amerikan Türk Cemiyeti ve Moon and Stars Project tarafından Kaye Playhouse’da düzenlenen konserin sonunda Tunçboyacıyan ‘Nefrete, Kine Karşı’ adlı albümünden Hrant Dink’in anısına adanmış şarkıyı seslendirdi. Tunçboyacıyan, şarkıyı söylerken sahnedeki büyük ekranda, Dink’in hayattayken çekilmiş fotoğrafları ile cenazesinden fotoğraflar gösterildi.
Konser sırasında Türkçe ve Ermenice şarkılar seslendiren Tunçboyacıyan,  insan olmanın önemine dikkat çekerek “Sevmek önemli değil, ama insanları olduğu gibi saygıyla kabul edebilmek önemli” dedi. Tunçboyacıyan konser öncesi Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada “Konseri, nefret ve kine karşı olan insanlık için bir mesaj olarak görüyorum. Yani nefretin dini, ırkı olabileceğini düşünmüyorum” diye konuştu.
19 Ocak 2007’de Agos Gazetesi’nin önünde katledilen gazeteci Hrant Dink’in cenazesinde 1 milyona yakın insan yürümüştü. Hrant Dink’in ‘gerçek’ katillerinin bulunmasını isteyenlerin, bugün saat 10.00’da Beşiktaş Meydanı’nda toplanıp Beşiktaş Adliyesi’ne yürüyeceğini de hatırlatalım. (aa, Kültür Sanat)