Hüseyin Çağlayan'dan 'Üzgünüm Leyla'

Hüseyin Çağlayan'dan 'Üzgünüm Leyla'
Hüseyin Çağlayan'dan 'Üzgünüm Leyla'

Londra daki Lisson Galeri nin bir bölümünde Sertab Erener in sadece sesi duyulurken diğer bölümde heykeli sergileniyor.

Hüseyin Çağlayan'ın Londra Moda Haftası kapsamında Lisson Galeri'de sergilenen enstalasyonunda Sertab Erener 'Üzgünüm Leyla'yı söylüyor

LONDRA - Moda tasarımcısı ve çağdaş sanatçı Hüseyin Çağlayan, Londra Moda Haftası çerçevesinde ‘Üzgünüm Leyla’ adlı yeni bir enstalasyonunu sergiliyor. Kıbrıs doğumlu Çağlayan’ın Londra’daki Lisson Galeri’de 8 Eylül’de sergilenmeye başlayan enstalasyonunda, tanıdık bir isim de yer alıyor. Beyaz duvarlı galeriye girişte karşınıza, projeksiyonla yüzü hareketlendirilmiş, şarkı söyleyen bir kadın heykeli çıkıyor. Bu heykele kısa bir süre bakıp, kulağınıza gelen kadın sesini dinleyince, karşınızdakinin ünlü sanatçı Sertab Erener ’in gerçek ölçülerde yapılmış heykeli olduğunu anlıyorsunuz.

Sertab performansları da izlenebiliyor
Sertab Erener’e, 1940 yılında Sadettin Kaynak tarafından bestelenen ve Türk musikisinin klasik örneklerinden olan ‘Üzgünüm Leyla’ şarkısını orkestra eşliğinde söyleten Çağlayan, çalışmasında ses, beden ve mekan kavramlarıyla oynuyor. Galerinin bir bölümünde sadece Erener’in sesini duyabilirken, diğer bir bölümünde heykelini görebiliyor, alt katında ise sinevizyonda Erener’in orkestra eşliğinde şarkıyı söylediği ve sadece orkestranın parçayı çaldığı ayrı ayrı performansları izlenebiliyor. Sertab Erener ayrıca, Hüseyin Çağlayan’ın tasarımı olan bir elbiseyi de üzerinde taşıyor. Çağlayan’ın bu çalışması, 2 Ekim 2010’a kadar Londra’daki Lisson Galeri’de görülebilecek. Sanatçının İstanbul Modern’de de 24 Ekim’e kadar açık kalacak bir sergisi var. (aa)


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Sertab Erener

  ,

  Beyaz