Hüzünlü bir hafta

Sinemasever için hüzünlü bir hafta... İzleyicinin altı yeni filmle karşılaştığı haftaların ardından bu cuma vizyona hiç yeni film girmiyor.

İSTANBUL - Sinemasever için hüzünlü bir hafta... İzleyicinin altı yeni filmle karşılaştığı haftaların ardından bu cuma vizyona hiç yeni film girmiyor. Haftanın iki filmi ise daha önce sinemalarımızı ziyaret eden 'Vizontele' ve 'Aile Babası'.
Yılmaz Erdoğan'ın yazdığı ve Ömer Faruk Sorak ile yönettiği 'Vizontele', 1974 yazında Hakkâri'nin bir kasabasına televizyonun gelmesiyle değişen yaşamları anlatan trajikomik bir film. Başrollerini Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Cem Yılmaz, Sinan Bengier ve Zeynep Tokuş'un paylaştığı, BKM yapımı 'Vizontele', 3 milyon 203 bin kişi tarafından izlenerek Türkiye'de
'Eşkıya' filmine ait rekoru kırmıştı. Bununla da kalmayarak 'Türkiye'de tüm zamanların en çok izlenen filmi' unvanına da sahip oldu. Haftanın diğer filmi ise geçtiğimiz aylarda gösterime giren, ancak gişede fazla bir varlık gösteremeyen Brett Ratner'ın yönettiği 'Aile Babası'. Nicolas Cage'in başrolünde olduğu film, bütün hayatını değiştirmek için ikinci bir şans yakalayan adamın sıra dışı hikâyesini anlatıyor.
'Yaz dönemi sinema için ölü sezon'
alışkanlığı Türkiye'de henüz kırılabilmiş değil. Dolayısıyla yaz aylarında tek tük iyi film, çok sayıda da erotik film vizyona giriyor. Öte yandan dağıtıcı firmaların sinemalarımızdaki yaz rehavetini kırma girişimleri de olmuyor değil. Bu yaz kimi haftalar, altı filmin birden gösterime girdiği oldu ve bunlar arasında 'Pearl Harbor', 'Şrek' gibi iddialı yapımlar vardı.
Oysa sinemanın kalbinin attığı Amerika'da durum farklı: Yapım şirketleri pek çok 'büyük' yapımı yaz aylarında gösterime sokarak seyirciyi salonlara çekmeyi başarıyor. 'Pearl Harbor', 'Şrek', 'Tomb Raider', 'Yapay Zekâ' örneğinde olduğu gibi...
Sadece bir tesadüf
Görüşlerine başvurduğumuz Türkiye'deki önde gelen üç büyük dağıtım şirketi
Özen Film, UIP ve Warner Bross. yetkilileri, ellerinde bu hafta gösterime sokacak filmlerinin olmadığının altını çizerken böyle bir durumun aynı haftaya denk düşmesinin de sadece tesadüf olduğunu belirttiler.
Yeni film yok diye üzülüyorsanız Onat Kutlar anısına gerçekleştirilen 'Yaz Şenliği 2001' kapsamında geçtiğimiz sezonların başarılı filmlerinden bazılarını izleme alternatifiniz var. 2 Ağustos'a kadar sürecek etkinlikte 'Tango', 'Kayıp Otoban', 'Rezervuar Köpekleri', 'Buena Vista Social Club', 'Dövüş Kulübü',
'Kapışma', 'Pi', 'Karanlıkta Dans' ve 'Baraka' gibi filmler yer alıyor.
Özen Film ise yeni başlattığı bir uygulamayla 20 Temmuz'da gösterime girecek
olan 'Bazıları Çabuk Bıkar'ı birkaç sinemada öngösterime sokuyor. (Kültür Sanat)