Hüzünlü bir konçerto

Borusan Filarmoni Orkestrası, bugünkü konserinde Amerika'da yaşayan piyanist Meral Güneyman'ı sanatseverlerle buluşturuyor.
Haber: TULU İÇÖZÜ / Arşivi

İSTANBUL - Borusan Filarmoni Orkestrası, bugünkü konserinde Amerika'da yaşayan piyanist Meral Güneyman'ı sanatseverlerle buluşturuyor. Eğitimini Prof. Josef Raieff'in burslu öğrencisi olarak New York'taki Juilliard Scholl'da sürdüren Güneyman, Borusan Flarmoni ile Gershwin'in Fa Majör Piyano Konçertosu'nu seslendirecek. Güneyman'la kısa bir söyleşi yaptık.
Caz ve çağdaş müzik akımları, Gershwin'in müzik anlayışında nasıl bir kompozisyonla karşımıza çıkıyor?
Gershwin klasik müziği ve cazı kaynaştıran, kuvvetli bir orkestrasyon kabiliyetine sahip büyük bir besteci. Bu vesileyle, aynı paralelde benim de gelişmeme destek oldu...
Gershwin, 'Fa Majör Piyano Konçertosu'nda özellikle kendi kendisiyle yarıştı. Bunun sonucunda da eseriyle toplumu adeta sarstı.
Kendisi hayatı bütün açılarıyla yaşıyor ve eserlerinde Amerikan insanının da çok güzel bir portresini çiziyor.
Fa majör konçertosu üzerinde bu konser için yoğun bir tempoyla çalışırken 11 Eylül olayı meydana geldi. Çaldığım müziğe birisi bıçak saplamış gibi hissettim. Eser, şimdi neşesini kaybedip daha melankolik bir nostalji haline dönüştü. Çünkü eser buram buram New York kokuyor. New York'ta 13 senemi geçirdiğim için anlattıklarını iyi algılıyorum. Eserin öyle bir bölümü var ki, üç elim olsa birini kalbime koyarak çalardım.
Amerika'da seslendirdiğiniz çağdaş Türk eserleri var mı?
Ahmet Adnan Saygun'un prelüdleri ve İlhan Mimaroğlu'nun bana ithaf ettiği prelüd, Jimmy Handcy'e bir buggi ve vals adlı üç kombine eseri ile 'Valses ignobles et Sentencieuses' adlı eserlerini seslendirdim.
Yurtdışındaki sanat elçilerimizden biri olarak, ülkemizdeki sanatseverlere ve sanatçılara nasıl bir mesaj vermek istersiniz?
Türkiye'ye daha yoğun bir şekilde katkıda bulunmak istiyorum. Fazıl Say, Güher-Süher Pekinel, Ayşegül Sarıca gibi müzik yaşamlarında çok önemli yerlere gelmiş sanatçılarla, ortak bir çalışma yaparak -örneğin konserler vererek ya da seminerler düzenleyerek- yeni yetişen sanatçılara önemli katkılarda bulunabileceğimize inanıyorum.
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın konseri bugün saat 20.00'de Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde.
Bilgi için Tel: 0212 2920655