'Huzur' dolu bir hafta

'Huzur' veren çok yönlü kalemiyle Türk edebiyatının kilometre taşları arasında yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar, doğumunun 100. yılında unutulmadı.

İSTANBUL - 'Huzur' veren çok yönlü kalemiyle Türk edebiyatının kilometre taşları arasında yer alan Ahmet Hamdi Tanpınar, doğumunun 100. yılında unutulmadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş, 22-29 Aralık tarihleri arasında Tanpınar etkinlikleri haftası düzenliyor. Etkinlik sergi, şiir akşamı, konferans, belgesel ve film gösterimleriyle ünlü kalemin hakkını verecek bir zenginlik arz ediyor.
Tanpınar'ı anma etkinliklerinin ilk ayağı, 'İstanbul Bir Terkipti' başlığıyla M. Lütfi Şen tarafından düzenlenen bir sergi... Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde (TZT) açılacak serginin ilk bölümünde, İstanbul ve Tanpınar, üç ayrı belgeselle yeniden
'okunmaya' çalışılıyor.
Senaryolarını Radikal gazetesi yazarı Zeki Coşkun'un kaleme aldığı belgeseller, 'Bir Terkip: İstanbul', 'Şehrin Zamanı' ve 'Sesten Işıktan Bir Harita' başlıklarını taşıyor. Sergide Tanpınar'a ait özel eşya, kitap ve fotoğraflar da bulunacak.
'Bir Roman Yazarı: Tanpınar ve Romanları',
'Tanpınar ve Modern Türk Şiiri' ve 'Sanatçının İnsan Olarak Portresi' gibi başlıklarla sunulacak konferanslar ise her gün saat 16.00 ve 18.00'de yapılacak.
Yine ayrı merkezde saat 16.00'da başlayacak film gösterimleri de, ünlü kalemin belleğinden beyazperdeye taşınmış üç nitelikli yapımı sanatseverlere sunacak. Sinemaseverler, 24 Aralık Pazartesi günü Tomris Giritlioğlu'nun yönettiği 'Yaz Yağmuru'nu görebilme şansını elde
edecek. Gösterimler, 28 Aralık'ta Mesut Uçakan'ın hazırladığı Tanpınar Belgeseli ile tamamlanacak.
Anma etkinliklerinin bir diğer ayağını ise Yerebatan Sarnıcı'nda 29 Aralık akşamı saat 19.00'da yapılacak 'Şiir Akşamı' oluşturuyor. Gecede Tanpınar şiirleri, Ayla Algan ve Hüseyin Köroğlu gibi deneyimli sanatçıların sesinde hayat bulacak.
Etkinlik kapsamında konserler de mevcut. Lale-Zar Topluluğu'nun 'Huzur Gecesi' başlıklı konseri 22 Aralık akşamı saat 19.00'da Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda, İstanbul Fasıl Topluluğu'nun 'Mahur Faslı' konseri ise 29 Aralık saat 19.00'da TZT Kültür Merkezi'nde izlenebilir. Tel: 0212 293 12 70 (Kültür Sanat)