Huzursuz eden manzaralar

Huzursuz eden manzaralar
Huzursuz eden manzaralar
Ressam Enis Malik Duran, tedirgin edici doğa manzaralara yer verdiği 'Sınır' başlıklı ilk kişisel sergisiyle Harmony Sanat Galerisi'nde.

Ressam Enis Malik Duran, tedirgin edici doğa manzaralara yer verdiği ‘Sınır’ başlıklı ilk kişisel sergisiyle 27 Nisan’a kadar Harmony Sanat Galerisi’ne konuk oluyor. Günümüz insan-doğa ilişkisinin çelişkilerini sorgulayan Duran, resimlerinde evcilleştirdiğimiz, düzenlediğimiz doğayı değil, özgür, kaos içinde olan doğayı gösteriyor. Duran’ın manzaralarının ‘tedirgin edici’ olarak nitelendiren Rahmi Öğdül, 18. yüzyılda ilk defa gördükleri yabani doğa karşısında nutku tutulan romantiklerin yıllarca bu doğayı tablolarında evcilleştirmeye ve güzelleştirmeye çalıştıklarını hatırlatarak şöyle devam ediyor: “Enis Malik Duran, yabani ve evcil doğanın arasındaki sınırı göstererek gözlerimizi huzursuz etmeye çalışıyor. Kendimizi tuhaf, hatalı, pürüzlü ve alışık olmadığımız bir ortamda hissettirerek kendi düşüncelerimizi bize sorgulattırıyor. Doğa ve insanda açılmış derin yaraları bize gösterdiği için, pitoresk klişelerden uzak durduğu için ilginç bir deneyim yaşatıyor. Duran’ın manzaraları tedirgin edici bir coğrafyada bulunduğumuzu hissettiriyor. Huzur veren bir peyzaj değil. Bir bıçak yarası gibi yeryüzünde açılan yaraları andırıyor sınır bölgelerindeki düzenlemeler. Kasvetli renklerin rahatsız edici fırça darbeleriyle tuvale yedirilmesi bu yaraları yüzeye çıkarıyor.”
Enis Malik Duran’ın ‘Sınır’ başlıklı sergisi 27 Nisan’a kadar Harmony Sanat Galerisi’nde. Adres: İcadiye Caddesi, No:42/A Kuzguncuk, Üsküdar/ İstanbul , Tel: 0216 553 21 67


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  sanat

  ,

  doğa

  ,

  Uzak