Hz. Muhammed'in arkadan göründüğü film nihayet...

Hz. Muhammed'in arkadan göründüğü film nihayet...
Hz. Muhammed'in arkadan göründüğü film nihayet...
İranlı yönetmen Mecid Mecidi'nin Hz. Muhammed'in çocukluğunu anlattığı filmi 'Muhammed'in dünya prömiyeri 27 Ağustos'ta Kanada'daki Mondreal Film Festivali'nin açılışında yapılacak. 30 milyon dolar bütçeyle çekilen filmi Türkiye'de özel bir gösterimde izleyen dört kişiden biri olan İhsan Kabil, filmde Hz. Muhammed'in arkadan görüldüğünü belirterek "Mecid Mecidi, 'Çağrı' filminden sonra gönül rahatlığıyla 'olmuş' diyebileceğimiz bir film ortaya koymuş. Filmde, Batı dünyası ve izleyicisini çekecek unsurlar da mevcut" dedi.

Türkiye ’den dört kişi, İranlı yönetmen, yapımcı ve senarist Mecid Mecidi’nin, Hz. Muhammed’in çocukluğunu konu alan filmi “Muhammed”i vizyona girmeden izledi. Filmin Cannes Film Festivali kopyasını izleyenlerden biri olan yazar İhsan Kabil, filmi AA muhabirine değerlendirerek, genel itibariyle ağır bir gidişata sahip olan filmde animasyon ve aksiyon sahnelerinin yer aldığını söyledi.

CESARETLİ BİR FİLM
Kabil, 30 milyon dolarlık bir bütçeyle çekilen filmi, ilgili, ilgisiz her kesimin izleyebilebileceğini söyleyerek, şunları aktardı:
“Mecid Mecidi, ‘Çağrı’ filminden sonra gönül rahatlığıyla ‘olmuş’, diyebileceğimiz bir film ortaya koymuş. Sosyal panaromayı çok iyi vermiş. Filmde, batı dünyası ve izleyicisini çekecek unsurlar da mevcut. Mecidi’nin filmlerinin genelinde yer alan melodramatik unsurları, bu filmde de görüyoruz. Cesaretli bir film ortaya koymuş. Mecidi, göze alan bir yönetmen.”

Ünlü yönetmen Mecidi’nin filmi, birebir ayetlerden hareket ederek çektiğini vurgulayan Kabil, “Hz. Peygamber’e dair başka çalışmaların yapılabileceğinin delili bir film” ifadelerini kullandı.
Yazar Kabil, filmin Ebrehe Ordusu ve Fil hadisesiyle başladığını belirterek, yürüyen bulut olayının da filmde yer aldığını dile getirdi.

SALAVAT ARYA ŞEKLİNDE DÜZENLENDİ
Filmde, İran ve batı müzikleriyle Salavat’ın arya şeklindeki düzenlemesinin de yer aldığını kaydeden Kabil, “Milyoner filminin müziklerini yapan Hintli A. R. Rahman, filmden hemen önce Müslüman olmuş” dedi.

Hz. MUHAMMED ARKADAN GÖRÜNÜYOR!

İhsan Kabil, filmde, Hz. Muhammed’in arkadan görüldüğünü belirterek, “Çekimleri oldukça iyiydi. Gece çekimleri hoş. Kabe’nin görüntüsü güzel” diye konuştu.
Sanatseverlerin merakla beklediği filmin yanı sıra 5,5 saatlik bir dizi versiyonunun da olacağını aktaran Kabil, filmin çocuk sineması olmadığına vurgu yaptı.
Filmi, İhsan Kabil’in dışında, Hakkı Uygur, Murat Pay ve Hayrettin Karaman izledi.
Henüz gösterime girmeyen film, Hazreti Muhammed’in doğumundan 12 yaşına kadar geçen zamanı anlatıyor.

DÜNYA PRÖMİYERİ MONTREAL’DE
Filmin dünya prömiyeri, 27 Ağustos’ta başlayacak 39. Montreal Film Festivali açılışında gerçekleştirilecek.
‘Cennetin Çocukları’ adlı filmi 1997’de En İyi Yabancı Film dalında Oscar’a aday gösterilen Mecidi, Montreal Film Festivali’nde Özel Ödül ile 3 kez Amerika Grand Prix Ödülü’nü kazandı. (AA)