Hz. Muhammed'in canlandırıldığı filme tepki: Putperestliğe dönüş!

Hz. Muhammed'in canlandırıldığı filme tepki: Putperestliğe dönüş!
Hz. Muhammed'in canlandırıldığı filme tepki: Putperestliğe dönüş!

İranlı yönetmen Mecid Mecidi

İranlı yönetmen Mecid Mecidi, Hz. Muhammed'in sesli ve görüntülü olarak temsil edildiği bir film çekti. Sert tepkilerle karşılaşan filmle ilgili Lübnan Müftüsü Muhammed Ali El Cuzu "Bu adım İran'ın İslam'dan önce benimsediği putperestlik günlerine geri dönüştür" dedi.

RADİKAL - "Muhammed" isimli filmde Hz. Muhammed'in canlandırılması infiale neden oldu. Lübnan Müftüsü El Cuzu, söz konusu filme tepki göstererek bunun İslam’a hakaret olduğunu söyledi.

CNN Türk'te yer alan habere göre filmin İran ’ın başkenti Tahran’da Şubat 2015 ‘de yapılacak Şafak Sinema Festivali’nde gösterime gireceği belirtildi. Yapımında son aşamaya gelinen filmin bölgedeki Şii-Sünni gerilimini daha da artırmasından endişe ediliyor. 

Hz. Muhammed’in çocukluğunu anlatan film  İslam dünyasında 'Fil olayı' olarak bilinen (Ebrehe’nin Kabe’yi yıkmaya çalıştığı yıl) Hz. Muhammed’in doğumuyla başlıyor. Hz. Muhammed’in çocukluğunda önemli yer tutan, annesi Amine, süt annesi Halime, dedesi Abdülmuttalib'e de geniş yer veriliyor.
Hz. Muhammed’in görüntülü ve sesli bir şekilde temsil edileceği film bu alanda ilk olma özelliği taşıyor. 

LÜBNAN MÜFTÜSÜNDEN TEPKİ
Lübnan Müftüsü Cuzu, Hz. Muhammed’in sesli ve görüntülü bir şekilde filmde temsil edilmesinin dinen günah olduğunu belirterek, "Peygamber Efendimizin Müslümanlar nezdindeki önem ve saygınlığından dolayı böyle bir girişim caiz değildir. Çünkü hiç kimse Hz. Muhammed'in kişiliğini yansıtamaz ve onun rolünü oynayamaz” diye konuştu.

Tahran yönetiminin ülkedeki film endüstrisi üzerinde ciddi bir kontrol sistemi bulunuyor. Onay almayan filmlerin çekilmesine izin verilmiyor. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün gibi bir çok İslam ülkesinde peygamberlerin filmlerde canlandırılmasının günah olduğu konusunda fetvalar bulunuyor. Daha önce Türkiye 'de de çok bilinen 'Çağrı' gibi bazı filmlerde Hz. Muhammed canlandırılmış ancak yüzü gösterilmemişti.