I 'love' Babylon Soundgarden!

I 'love' Babylon Soundgarden!
I 'love' Babylon Soundgarden!
Bu yıl ilk kez Kilyos Demirciköy'deki yazlık Babylon Kilyos'ta düzenlenen Babylon Soundgarden festivalinde Wild Beasts, Anna Calvi, Goat, Acid Arab, Mo Kolours konserleri kadar graffiti sanatçısı Manoel Quiterio'nun 'love', 'peace' ve 'respect' enstalasyonları da ilgi gördü!

Babylon Soundgarden bu yıl ilk kez Demirciköy’deki yeni evinde, Babylon’un yeni yazlık mekanı Babylon Kilyos’ta gerçekleşti. Günün erken saatlerinde deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarmaya başlayan katılımcılar, festivalin ilk performansını saat 15:00’te Red Bull Music Academy Sahnesi’nde izlediler.


Babylon Soundgarden alanı çadırlar ve yeme içme stantlarıyla başlıyor. Tam karşınızda ana sahneyi, Kilyos Sahnesi’ni görüyorsunuz. Festivalin ana sahnesiyle birlikte toplam 4 sahnesi var. Her bir sahne kendi içerisinde tutarlı line-up’lara sahip. İstanbul Sahnesi’nde Kalben ve Selim Saraçoğlu, Radyo Babylon Sahnesi’nde Ayyuka, Goat ve Gaye Su Akyol, Kilyos Sahnesi’nde Orlando Julius, Wild Beasts ve Anna Calvi dikkat çekici isimler.


Festivalin bir diğer sahnesi ise Red Bull Music Academy Sahnesi. Burası, denize en yakın sahne ve ayaklarınızın altında kum var! Elektronik müziği merkeze alan bu sahne, festivalin başlama düdüğünü çaldığı yetmezmiş gibi herkesi evine göndermeden alanı terk etmedi. Festival, RBMA Sahnesi’nde Kerem Akdağ performansı ile başladı, Ece Özel’le kapandı. Ah! Kosmos, Dengue Dengue Dengue!, Nathan Fake ve Zahed Sultan, sahnenin öne çıkan isimlerindendi. Özellikle Mo Kolours ve Acid Arab’ın seyirciye dokunmayı beceren performansları takdire şayandı.


Goat
Radyo Babylon sahnesinde izlediğimiz, birçoğumuzun hafızasında en iyiler arasına girecek Goat performansının ardından, RBMA Sahnesi’nde Acid Arab’ı izlemek de pek keyifliydi. Goat’un gitar müziği ekseninde kurguladığı, lokal seslerden beslenen psikedelik sound, bu kez elektronik müzik disiplini çerçevesinde karşımızdaydı çünkü. Acid Arab’ın hemen ardından sahnede gördüğümüz Nathan Fake’in sound’u elektronikanın farklı kanallarına giren, tekno ile ambient’ı bir araya getiren türden. Radiohead’den Jon Hopkins’e çeşitli isimleri remikslemiş olan İngiliz müzisyen, yaklaşık bir buçuk saat sahnede kaldı ve yerini Hercules & Love Affair’dan Kim Ann Foxman’a bıraktı. Gecenin kapanışını ise Ece Özel yaptı.


Anna Calvi

Wild Beasts
Alana ve ortama geri dönersek, graffiti sanatçısı Manoel Quiterio’nun festival alanına serpiştirilen “love”, “peace” ve “respect” enstalasyonları, neredeyse konserler kadar ilgi gördü! Quiterio’nun işleri önünde selfie çeken insanlar, manzarayı kendine fon yapan selfie’cilerle yarışır. Bir yanda deniz, kum ve güneş varken insanların atölyeler ve oyunlarla eğleniyor olması, festivalin bu konudaki başarısını gösterir. Babylon Soundgarden, ambiyans, program ve festival ruhu açısından sınıfın en iyilerinden biri olmaya aday.