'İçimden geldiği gibi...'

'İçimden geldiği gibi...'
'İçimden geldiği gibi...'

Bilal Karaman Bahane adlı ilk albümünde Neşet Ertaş tan Zülüf ü de yorumladı.

Gitarist Bilal Karaman'ı muhtelif kulüplerde verdiği nefis konserlerden biliyorduk. Buralı bir cazı mümkün kılan Karaman, Neşet Ertaş ve Theodorakis'e selam çaktığı albümü Bahane ile karşımızda...
Haber: ELİF TÜRKÖLMEZ - elif.turkolmez@radikal.com.tr / Arşivi

Gitar çalmaya ne zaman başladınız?
11 yaşımda abimle beraber eniştemizin hediye ettiği gitarla oynamaya başlamıştık, zamanla çalmasını öğrendik. Daha sonra Metallica dinlemeye başlayarak ilk elektro gitarımızı aldık ve değişim, gelişim süreci hep devam etti. 

Gitar ‘harcıâlem’ bir enstrüman. Yeni bir stil ortaya koymak bu anlamda zor olabilir. Sizin özgünlüğünüzün ne olduğunu düşünüyorsunuz?
Benim bir özgün yanım olduğunu düşünüyorsanız süphesiz bu benim özgün hayat hikayem ve hayata bakışımdandır. Gitar değil trompet de çalsam aynı şekilde yansırdı diye düşünüyorum. Ne yaşarsak onu çalıyoruz. Ben Karsta doğdum, bir müddet İzmir çingene mahallesinde yaşadık, daha sonra İstanbul varoşlarında yaşadık. Etiler’de de oturdum, yurtdışında bambaşka hayatlar da gördüm, yaşadım. Tek bir gün içerisinde Satie, Ümmü Gülsüm, Vicente Amigo, Pat Metheny, Erkan Oğur gibi farklı kültürlerden müzisyenleri dinleyebiliyorum, çünkü hepsinin ortak dili farklı aksanlarla konuştuklarını hissediyorum ve kendime yakın buluyorum. Ayrıca İstanbulda yaşayan, çok kültürlülüğün beşiğinde biri olarak bunlardan beslenmemek mümkün değil, benim birazcık özgün bir tınım varsa bunlardandır. 

Stilinizde birbirinden çok farklı ekolleri duyuyoruz...
Gitarı ilk elime aldığımda ‘Samanyolu’ çaldım. Daha sonra sırasıyla şöyle gelişti: Metal, shred-rock gitar, klasik gitar, flamenko, pop, pop-caz, caz, fusion, latin-afro cuban, perdesiz gitar, nu-caz ve makamsal caz, vs. Gitar çalmaya başladığımdan bu yana 20 yıl geçti ve ben hâlâ canım ne çalmak istiyorsa onu çalıyorum. Müziğime kıyafet giydirmenin de çok bir gereği olduğunu düşünmüyorum, gerekli teknikleri yıllar içerisinde öğrendim ve şu an sadece içimden geldiği gibi doğal bir şekilde harmanlıyorum. 

Uzun zamandır müzik yapıyorsunuz, önemli isimlerle çalışıyorsunuz ama albüm taze. Albüm yapmak için neden beklediniz?
Türkiyede albüm çıkartmak kolay iş değil. Hele hele sözsüz enstrümantal bir caz albümü yapıyorsanız… Çok emek var bu albümde ve ayrıca finans olarak da hiçbir destek görmedim, çok para harcadım. Yaptığım iş tamamen idealist bir iş ve geri dönüşü kısa vadede olmayacak. Belki bu yüzden beklemişimdir yoksa her konserimiz bir albüm zaten. 

Kimlerle çalıştınız?
Albümde çok önemli bir müzisyen var Amerikalı kontrbas sanatçısı Harvie S. Kendisi New York’ta yaşıyor ve Stan Getz, Chet Baker, John Scofield, Kenny Barron, Dexter Gordon, Tony Bennett, Pat Metheny, Michael Brecker, James Brown, Chick Corea gibi çok fazla efsane müzisyenle çalışmış harika bir basçı. Davullarda Polonyalı Monika Bulanda, ve piyanoda Burak Bedikyan eşlik etti. Misafir olarak Humam Al Sayid, İzzet Kızıl ve Gürkan Özkan gibi hepsi kendi branşında tanınmış isimler yer aldı. Albümü kemik kadroyla (gitar-piyano-bas-davul) üç saat içerisinde kaydettik. Daha sonra üstüne perküsyon vokal ve keman kayıtları oldu bazı parçalar için. Mix’leri Cem Büyükuzun Mastering’i E.S.T. ile de çalışan Dragan Stanislav yaptı İsvecte. Yaklaşık bir buçuk sene içerisinde raflardaki yerini aldı sonunda geçtiğimiz haziran başında. 

Albümde Neşet Ertaş ve Theodorakis’ten yorumlar var. Neden bu iki sanatçı?
Neşet Ertaş en sevdiğim mahalli müzisyenlerden. Bana göre kendisi yaşayan en büyük ozanlardan en büyük müzik âşıklarından. Theodorakis de önemli bir besteci. Fakat kendi bestelerin dışında neden birşeyleri yorumlamak istedin diye soracak olursanız eğer, idealist bir yaklaşımla bu halk şarkılarına modern bir yorum getirmek istedim ve gençleri bu konu üzerinde daha fazla düşünmeye ve çalışmaya yöneltmek için bir motivasyon kaynağı oluşturmak istedim diyebilirim. 

Birlikte çalmak istediğiniz isimler var mı?
Vicente Amigo, Buika, Stevie Wonder, Norah Jones, Jack De Johnette, Pat Metheny, Miroslav Vitous, Jan Garbarek, Anouar Brahem… gibi müzisyenlerle beraber güzel işler çıkartabileceğimi düşünüyorum, umarım ileride çalışma fırsatım olur.