İddialı olmaktan zarar gelmez

İddialı olmaktan zarar gelmez
İddialı olmaktan zarar gelmez

Barış Erdem (solda) ve Cem Akkartal, Bizim rock müzikten anladığımız Türkiye de yapılan değil diyor.

Gazino'nun elemanları Barış Erdem ve Cem Akkartal, albümleri 'İnsan Olmak Yasak'ı anlatıyor: "Şarkı sözlerimiz yüzünden sansürleniyoruz"
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Barış Erdem ve Cem Akkartal, arkadaşlıkları Galatasaray Lisesi’nde başlayan, ardından Galatasaray Üniversitesi’nde perçinlenen iki müzisyen… Ama biz onları kendi alanlarınla yaptıkları işlerle değil, rock grubu Gazino’dan tanıyoruz. ‘Ucube Sensin’, ‘Vampir Töre’ ve ‘Sahte Cennetler’ grubun şarkılarından bazıları… İlk albümleri ‘İnsan Olmak Yasak’ın buharı hâlâ tüterken, kendilerini yakından tanıyalım dedik... Gazino’nun, bugün 22.00’de Monc Live Suadiye’de ve 25 Nisan’da ise yine 22.00’de Hayal Kahvesi Bistro’da sahne alacağını ekleyip, sizleri sohbetimize buyur edelim... 

Neden kendi alanlarınızda çalışmak yerine müziği meslek haline getirdiniz?
Barış Erdem: Beste yapabildiğimizi erken yaşta fark edince, bu işi cidden yapabildiğimize inandık. Okuduğumuz okulları da kendimizi geliştirme fırsatı olarak gördük.
Cem Akkartal: Biz müzik yapıyoruz ama hayat başka türlü işleseydi belki yazar olacaktık, belki film yapacaktık. Sanat bizim ruhumuzda var. Dolayısıyla bu durum bir yerden patlak verecekti, bu yolu seçtik. 

Bir röportajınızda “Rock müziğin tecavüze uğradığı bir dönemde ‘rock’ı geri getirme çabasında olduğumuz söylenebilir” demişsiniz. Biraz ağır değil mi?
B.E.: İddialı konuşmaktan bir zarar gelmez ki, ben konuşurum iddialı, sen konuşursun, fikirlerimiz çarpışır, oradan bir ilerleme çıkar. Bu, ukalalık olarak algılanır toplumumuzda ama hayır fikirlerimizi söylememiz gerekiyor. Evet, rock müzik gerçekten tecavüze uğramış durumda ve bizim rock müzikten anladığımız şey, Türkiye ’de yapılan bu saçma sapan şey değil. Tabii ki iyi örnekleri var ama elime gitarı alayım, “Yâr seni çok beğendim” tarzı bir şarkı yapmak değildir rock müzik 

Peki, albümün adı neden ‘İnsan Olmak Yasak’? Böyle bir şarkı yok albümde…
B.E.: Ortada sürekli bir şeyleri yasaklamaya çalışan bir zihniyet var ve yasaklanmaya çalışılan şeyler bizim insan olmamızla alakalı şeyler. Bunları yasaklamanın imkânsız olduğunu herkes biliyor aslında. Binlerce yıldır aynı dava güdülmüş ama bunu birtakım baskıcı unsurlar devam ettirmeye çalışıyor. Biz de şunu diyoruz: “O yasak bu yasak, e kardeşim insan olmak da mı yasak?” İnsan olmak yasak olunca, alien gibi bir şeye dönüştük, kapak da bunu simgeliyor aslında. 

Şarkı sözleriniz sert. Bunun size nasıl bir yansıması oldu?
B.E.: Sansürleniyoruz, baskı görüyoruz. Örneğin militarist bir adamsanız, bizden size hayır gelmez. Dini eğilimleriniz doğrultusunda, ‘Sahte Peygamber’ şarkımızla ilgili farklı şeyler düşünebilirsiniz. Mesela o dediğin sertlik ne, onu da tam olarak anlamıyorum. Din sömürüsü veya töre cinayetiyle ilgili yumuşak bir şarkı yapılamaz ki! 

İlk klibinizi ‘Bayma’ya çektiniz, başında Hitler görüntüleri var
C.A.: Evet, ‘Bayma’ bizim bir nevi manifestomuz. Hayretler içinde gördük ki, bize göre içinde en ufak bir sakınca barındırmayan bir klip bazı kanallar tarafından yayın politikalarına aykırı bulunmuş. Gerçi sonradan bu kararlarından dönüp yayımlamaya başladılar... Hitler ise tamamen yönetmen Mert Özkan’ın fikriydi. Klibin başına eklenmiş destekleyici bir unsur olarak düşünebilirsiniz. İfade edilen sözler aşağı yukarı şöyle: “Almanya’da iktidarı kazandık. Şimdi de Alman halkını kazanmalıyız”. Yani başka ülkelere de uyarlanabilecek sözler. 

Gazino için politik bir grup diyebilir miyiz?
B.E.: Böyle bir algılama olabilir ama albümde 13 şarkı var ve bu şarkıların içinde ‘Dekolte’, ‘Ortaköy’, ‘Kafam Güzel’ gibi sosyal hayatın hoş durumlarına ithaf edilen şarkılar var. Politik ya da eğlenceli şarkı yapmak zorundayız gibi bir tavrımız yok, canımız ne istiyorsa onu yapıyoruz.