İdealist doktorun romanı

Zebercet Coşkun, mahrumiyet bölgesinde yazar olmanın romanını yazdı. Doktor olan eşinin görevi nedeniyle 13 yıl Güneydoğu Anadolu'da yaşayan yazar...

İSTANBUL - Zebercet Coşkun, mahrumiyet bölgesinde yazar olmanın romanını yazdı. Doktor olan eşinin görevi nedeniyle 13 yıl Güneydoğu Anadolu'da yaşayan yazar, bu yıllara dair anı ve gözlemlerinden yararlanarak yazdığı romana 'Elmanın Kurdu' adını vermiş.
Zebercet Coşkun, 1975 yılında Milliyet Roman Yarışması'nda dördüncülük ödülü alan romanı 'Haçin' ile dikkatleri üzerine çekmişti. Coşkun, Ermeni sorununu ele alan bu romanın ardından farklı türlerde yapıt verdi. Yazarın, 'Altın Kalenin Esrarı' (1978), 'Sihirli İnci' (1997) ve 'Dünya Masalları' serisine giren 'Kara Dev ile Kotan' (1989) gibi masal kitapları ve Gemlik konusundaki yazılarının toplandığı 'Kimler Geldi Kimler Geçti' (1999) adlı bir çalışması bulunuyor.
Bir yazar olarak 'mahrumiyet bölgeleri'nde yaşarken ne gibi güçlüklerle karşılaşmıştınız?
İnsan mahrumiyete çok çabuk alışıyor. Bir 15 gün kadar idare lambasıyla dolaşmak çok garibimize gitti fakat zamanla
alıştık. Halkla haşır neşir oldum kısa zamanda, dertlerine ortak oldum. O kadar yoksullardı ki, kendi giydiğim mütevazı kıyafetten bile utanırdım. En büyük sıkıntı, eğitim eksikliği. Çocuklarını okutamadıkları için çok üzülüyorlar.
'Elmanın Kurdu'nda anlattığınız kişi neden bir 'doktor'?
Güneydoğu'da tanıdığımız bir başka doktor, Ali Yıldız, sağlık alanı üzerine yazdığı, kendi yaşadığı güçlükleri dile getirdiği 'Sağlık Oteli' (1967) kitabını hediye etti bize. Kitaptan çok etkilendim. Yerel gazetelerden yararlandım, kendim de bazı kurgusal eklemeler yaptım ve 'Elmanın Kurdu' adlı bu romanım çıktı ortaya.
Bölgede yaşanan zorlukların, yoksunlukların nedeni nedir sizce?
Her zaman ve her ülkede, her şeyi elinde tutan bir 'kaymak tabaka' vardır. İnsanları sömürmeyi amaçlayan gruplar, aşiretler,
ağalar, amaçlarına ulaşmak için dini kullananlar... Tüm bunlar yaşanan zorlukların nedeni. Ben zaten ülkeyi selamete götürecek bir parti tanımıyorum. Herkes kendini düşünüyor, olan da halka oluyor. Bilgi için Tel: 0212 266 22 00 (Kültür Sanat)
Elmanın Kurdu/Zebercet Coşkun/Düşlem Yayınları, 2001/367 sayfa/5 milyon lira.