İf'te yılın animasyonu

İf'te yılın animasyonu
İf'te yılın animasyonu

?Yaman Tilki? bu yıl en iyi animasyon ve en iyi müzik dallarında Oscar adayı.

İSTANBUL - 9. AFM Bağımsız Filmler Festivali !f İstanbul’da bugün dikkat çeken filmlerden ilki festivalin ‘hit’ filmlerinden ‘Yaman Tilki’ (Fantastic Mr. Fox). Yönetmen Wes Anderson, Roald Dahl’ın kitabından uyarladığı bu stop-motion animasyonda sakin ev hayatından sıkılan Bay Fox’un eski meziyeti tavuk hırsızlığına geri dönüşünün ardından başından geçen maceraları perdeye taşıyor. En iyi animasyon dalında Oscar’a aday gösterilen ve imdb puanı 8.2 olan film, 21.30’da Beyoğlu AFM’de izlenebilecek.
Festivalin ikinci gününde dikkat çeken bir başka film ise bugün 12.30’da Beyoğlu AFM’de gösterilecek olan ‘Red Riding’ üçlemesinin ikinci filmi; ‘Red Riding 1980’. Geçen yılki festivalde büyük ilgi gören ‘Teldeki Adam’ın yönetmeni James Marsh’ın İngiltere’deki Yorkshire Ripper cinayetlerine ve polis teşkilatının içindeki yolsuzluklara odaklanan filminin başrolünde Paddy Considine var.
‘Eternal Sunshine of the Spotless Mind’, ‘Be Kind Rewind’ gibi sevilen filmlerin ünlü yönetmeni Michel Gondry’nin kendi ailesinden biri olan öğretmen Suzette teyzenin hayatını konu ettiği filmi ‘Yüreğimdeki Diken’ de saat 17.30’da Beyoğlu AFM’de. 

Zombiseverlere ‘Ölükız’
!f’te bugün ayrıca, gey ve lezbiyen sinemasından örneklerin gösterildiği gökkuşağı kategorisindeki ‘Herkesin Yolu Kendine’ ve ‘Faro’ya’, zombi filmi sevenler için ‘Ölükız’, Ali Demirel ve Richie Hawtin’in ortaklaşa yönettiği ‘Contact’ ve festivalin dikkat çeken başlıklarından erkeklik halleri kategorisindeki ‘Git Biberiye Al Gel’i de ihmal etmeyin deriz. Diğer filmler ve festival programı için: 2010.ifistanbul.com (Kültür Sanat)