İhsan Oktay Anar'ın 'Yedinci Gün'ü eylülde

İhsan Oktay Anar'ın 'Yedinci Gün'ü eylülde
İhsan Oktay Anar'ın 'Yedinci Gün'ü eylülde

‘Puslu Kıtalar Atlası’ndan ‘Kitab-ül Hiyel’e ‘Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri’nden ‘Amat’a tarihsel içeriği masalımsı bir üslupla sunan çağdaş Türkiye edebiyatının en özgün isimlerinden İhsan Oktay Anar, beş yıllık suskunluğunu eylülde bozuyor. Son olarak ‘Suskunlar’ romanıyla okur karşısına çıkan Anar’ın yeni romanı ‘Yedinci Gün’, 3 Eylül ’de İletişim Yayınları’ndan çıkıyor.
Kitabın arka kapak yazısına bakılırsa Anar, yine okurlarının alışkın olduğu sularda yüzüyor: “Çizgilerin kürelere, zamanın sonsuzluğa, sonsuzlukların da hayallere dönüştüğü bir hikâyedir bu. Sıradan insanların sıradışılığı, bilinen hikâyelerin düşlere dönüşümü, zaafların asilleşmesi, erdemlerin ardındaki günahkârlık tüm içtenliğiyle akacak zihinlere. Anar, bu yeni düşüyle sizleri bir kez daha şaşırtacak. ”
İletişim’den gönderilen kitaptan tadımlık bölüm ise şöyle: “İhsan Sait muhabere borusundan motör kabinine, ‘Yarım yol tornistan!’ emrini verince yine nişângâh başına geçti ve attığı tenvîr fişeği artık söndüğünden, işini sağlama bağlamak için hedefine bu kez üç adet 220 puntluk bomba bıraktı. Birbiri ardı sıra işitilen patlamalar kabinin camlarını zangırdatmıştı. Derken sancak alabanda edip artık boş olan hangarın üzerine doğru tam yol seyretti. Havanın aydınlanmaya başladığı o saatte, senelerini geçirdiği hangara son bir kez baktı ve nişângâhtan rüzgârı hesaplayıp, 660 puntluk bombaları hangarın ve imâlâthânenin üzerine yolladı. Korkunç patlamalar o kadar şiddetliydi ki, her bir patlamada sarsılan zeplinin zarar görebileceğinden korktu. Aşağı baktığında hangardan, imâlâthâneden, barakalardan eser kalmadığını gördü. Demir Minâreler artık tarih olmuştu!”


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Tarih

  ,

  bomba

  ,

  iletişim

  ,

  eylül

  ,

  kapak